(Foto: CEE Automotive Supply Chain)
Viac ako 450 účastníkov z 18 krajín sveta si nenechalo ujsť príležitosť na stretnutie, diskusiu a obchodné rokovania v olomouckom hoteli NH Collection Congress. Hlavnou témou konferencie CEE Automotive Supply Chain 2019, ktorú usporiadali Združenie automobilového priemyslu ČR, Zväz automobilového priemyslu Slovenskej republiky a ďalší partneri z radov obchodných komôr medzinárodných inštitúcií, bola transformácia automobilového priemyslu so zameraním na dodávateľsko-odberateľské vzťahy.
Už tretí ročník CEE Automotive Supply Chain 2019 ponúkol počas dvoch novembrových dní prítomným zástupcom automobiliek a dodávateľských a subdodávateľských firiem zo sektoru automotive celý rad zaujímavých vystúpení. V súvislosti s aktuálnymi trendmi v dodávateľsko-odberateľských vzťahoch sa hovorilo aj o logistike, automatizácii, robotizácii a v neposlednom rade aj o globálnych ekonomických perspektívach a ich vplyve na automobilový priemysel. V rámci konferencie využilo viac ako 260 účastníkov možnosť nadviazať obchodné kontakty pri takmer 650 riadených B2B schôdzkach.
Hlavnou témou prednášok a diskusií bola samozrejme transformácia automobilového priemyslu vyplývajúca z európskej legislatívy a spôsobená technologickým pokrokom alebo situáciou na geopolitickom ihrisku. „Musíme byť inovatívni a kreatívni v rámci toho, čo trh potrebuje a kam smeruje. Ak chce byť firma v automobilovom priemysle úspešná, musí sledovať všetky tieto faktory a na ich základe nastaviť svoju internú politiku. Musíme premýšľať strategicky a pozerať sa do roku 2030, 2040 alebo dokonca 2050, aby sme si uvedomili, kam celý priemysel smeruje,“ uviedol v úvodnom paneli Petr Novák, člen predstavenstva Združenia automobilového priemyslu (AutoSAP) a prezident spoločnosti Koyo Bearings Česká republika.
Podľa Alexandra Matuška, prezidenta slovenského Zväzu automobilového priemyslu, je odvetvie na nové výzvy pripravené. Rozhodujúce slovo však v celom procese transformácie budú mať ľudia mimo automobilového priemyslu. „Technologicky vieme, kam sa pohybujeme, ale nevieme, ako bude reagovať zákazník. V tejto chvíli je to pre nás všetkých tá najväčšia neznáma,“ uviedol A. Matušek.
Hľadá sa nový model dopravy
Podľa Manuela Kallweita, riaditeľa ekonomického spravodajstva a štatistiky nemeckej automobilovej asociácie VDA, rastie potreba bezpečnosti prevádzky a nových služieb v oblasti mobility. Tieto faktory potom prinášajú viac či menej účinné riešenia. Spoločnosť hľadá alternatívne zdroje pre dopravu, zdokonaľuje systémy automatizácie prevádzky a konektivity s cieľom zvýšenia bezpečnosti a vyvíja rad inovácií na zvýšenie komfortu v rámci mestskej mobility. Automobilovému priemyslu v tradičnom poňatí tak zrazu rastie veľká konkurencia v podobe zapojenia veľkých globálnych technologických firiem typu Google alebo Microsoft.
„Priemysel na celom svete stojí na križovatke. Tá je daná nielen novými technológiami, ako je robotika, umelá inteligencia, virtuálna rozšírená realita a blockchain. Ďalším dôležitým faktorom, ktorý zmení hru, je generácia Y, mladých ľudí narodených na prelome tisícročí. Tí už nechcú toľko vlastniť, tiahnu k zdieľanej ekonomike,“ poukázal na dôležitý medzigeneračný posun Pavel Kysilka, zakladateľ vzdelávacie inštitúcie 6D Academy.
Nebezpečný bod zlomu
Okrem dlhodobých vízií sa na konferencii diskutovalo predovšetkým o tom, čo automobilový priemysel čaká v nasledujúcej dekáde. Dôležitým rámcom je podľa diskutujúcich stav globálnej ekonomiky. Rovnako ako obchodná politika Trumpovej administratívy, aj problémy týkajúce sa brexitu a ekonomického vývoja vo svete, najmä v Nemecku, vyvolávajú ďalšie otázky. „Autopriemysel sa teraz nachádza v bode zlomu. Clá, brexit, ochladzovanie ekonomiky, aktivity Turecka v Sýrii a ďalšie faktory spôsobujú, že mnoho výrobcov je nervóznych. Mnohí z nich potom veľmi pozorne sledujú skladové zásoby alebo rušia objednávkové knihy,“ komentoval súčasnú situáciu P. Novák.
Manuel Kallweit z VDA hodnotí situáciu na trhu s osobnými vozidlami ako stabilnú, a to aj napriek tomu, že odhady vývoja na budúci rok nie sú príliš optimistické. Na rok 2020 odhaduje nemecká asociácia slabý pokles na najväčších trhoch, celosvetovo potom zhruba o jedno percento. V dlhodobej perspektíve sú nemeckí výrobcovia automobilov skôr optimistickí, keď plánujú zvýšiť do roku 2025 produkciu zhruba o 20 %. „V nasledujúcich piatich rokoch zrejme neporastú tradičné trhy, očakávame však rast nových trhov. Napríklad v Indii je teraz podľa štatistík okolo 17 vozidiel na tisíc obyvateľov a potenciál rastu je tak značný,“ uviedol M. Kallweit.
Alternatívne pohony
Odrazovým mostíkom transformácie automobilového priemyslu v Európe je povinná redukcia emisií CO2 u novo predaných osobných vozidiel. Podľa odhadov odborníkov bude potrebné v nasledujúcej dekáde elektrifikácia 8 – 10 % novo predávaných osobných vozidiel. Táto podmienka samozrejme vyžaduje značné investície do vývoja alternatívnych pohonov a automobilky či dodávatelia musia byť pripravení na všetky eventuality. „Či pôjde priemysel cestou elektromobility, teda čisto batériových áut, alebo hybridných vozidiel a vodíkových automobilov, to rozhodnutie je predovšetkým na zákazníkovi,“ povedal na konferencii Robert Kimle, generálny manažér kolínskej automobilky TPCA, ktorý zároveň verí v budúcnosť vodíkového pohonu.
Kľúčovou súčasťou prechodu k čistej mobilite zostáva budovanie infraštruktúry. Ako však uviedol Petr Knap, nie je to v tejto chvíli ten zásadný prvok. „Hlavná je cena elektromobilov, ktoré sú dnes na trhu, dostupnosť a ich úžitková hodnota a potom pochopiteľne tiež možnosť dobíjať doma alebo v práci. To sú tie základné momenty, ktoré potiahnu využívanie a rozširovanie elektromobilov,“ dodal.
Výzvy pre dodávateľov
Transformácia smerujúca k čistej mobilite má obrovský dosah na dodávateľov v automobilovom priemysle. Či už pre menšie firmy v podobe zmeny zamerania, alebo pre veľké nadnárodné firmy, o ktorých budúcnosti rozhodne práve materská spoločnosť.
„Koneční výrobcovia samozrejme musia nájsť financie na zmeny v oblasti alternatívnych pohonov, dodávatelia sú vystavovaní obrovskému tlaku, čo sa týka cenovej politiky. Pre nás to znamená byť inovatívny, prichádzať s takými prvkami, ktoré sú jedinečné na trhu. Okrem toho nám však technologický pokrok umožňuje zavádzať prvky Priemyslu 4.0, teda automatizovať, robotizovat a digitalizovať. Z tohto pohľadu sa firmám ponúka jedinečná príležitosť znižovať náklady a zostať konkurencieschopné,“ povedal P. Novák.
To potvrdil vo svojom príspevku tiež Vítězslav Lukáš zo spoločnosti ABB Slovakia. V príchode prvkov Priemyslu 4.0 vidí veľký prínos pre celú Českú republiku. „Veľký tlak na produktivitu a samozrejme na masovú výrobu dal prirodzenú šancu aplikáciám robotov a vývoju nových robotizovaných technológií. Automobilový priemysel sem priniesol technológie, ktoré v mnohých ohľadoch posunuli našu krajinu vpred.“ Podľa V. Lukáša zažilo Česko vďaka tomu obrovský technologický skok.
Technická vzdelanosť je nutná
Ako sa prednášajúci v priebehu celého dňa zhodli, súčasne s robotizáciou prichádza tiež obrovský tlak na zmeny na pracovnom trhu. „Dnešná generácia nastupujúca na pozície operátorov očakáva, že stroje budú ovládať z tabletov, že budú jednoducho programovateľné napríklad ťahom rúk v prípade robotov. Robiť len jednu operáciu tak, ako to bolo pred dvadsiatimi rokmi, už v budúcnosti určite nebude možné,“ uviedol V. Lukáš.
Automatizácia výroby tak do diskusie priniesla iné hlavné témy – systém vzdelávania a tlak na jeho zmeny. „Česko veľmi vysoko skóruje v kvalite biznis inštitúcií, obzvlášť v automobilovom priemysle – tam sme skutočne na špičke, rovnako ako v kvalite výskumných, vedeckých a vzdelávacích inštitúcií. Kde sa nám však až tak nedarí, je vzájomná spolupráca týchto troch sektorov, tzv. clustering,“ zhodnotil súčasnú situáciu P. Kysilka. Podľa neho sa na príklade Silicon Valley ukazuje, že práve spolupráca týchto troch sektorov môže ekonomiku pozdvihnúť o niekoľko poschodí vyššie.
V súvislosti so vzdelávaním, s podporou vedy a výskumu, ale aj s budovaním infraštruktúry k elektromobilite prednášajúci opakovane zmieňovali nutnosť zapojenia štátnej sféry.
V rámci konferencie CEE Automotive Supply Chain 2019 zazneli tiež prednášky predstavujúce projekty a prípadové štúdie. So zaujímavými príspevkami prišli zástupcovia spoločností GEFCO, ŠKODA Auto, Logio, Robert Bosch alebo českej firmy ZLKL.
Budúci ročník konferencie CEE Automotive Supply Chain sa uskutoční opäť na Slovensku.