Z fyzického sveta do digitálneho

Požiadavky zákazníkov sa čoraz viac spájajú s digitálnou konektivitou. Viaceré firmy (Protherm, Whirpool, OMS, Danfoss Power Solutions) prezentovali svoj vlastný koncept, ako si predstavujú digitálnu budúcnosť. Základom je nielen definovať digitálnu architektúru, ale aj zapojiť do tohto procesu ľudí. Preto sa musí upraviť aj spôsob, ako sa vytvárajú jednotlivé funkčné aplikácie. Ak to bolo dodnes doménou šikovných programátorov, tak budúcnosť by mala byť o vytváraní nových aplikácií na základe jednoduchých princípov modelovania z predpripravených blokov, ktoré môžu ľahko customizovať ľudia, ktorí nie sú špecialisti na programovanie, ale na procesy.

Trend digitalizácie ovplyvňuje všetkých výrobcov, dnes najčastejšie z pohľadu používateľov riešení na lepšie riadenie a optimalizáciu svojich výrobno-logistických procesov. Čo možno očakávať smerom k budúcnosti, je práve snaha integrovať digitálny svet do fyzických produktov a prepojiť tak možnosti využitia vlastných produktov v rýchlo rastúcom digitálnom svete. Zaujímavé riešenia prezentoval Radovan Slíž zo spoločnosti OMS, ktorej doménou je oblasť svietidiel. Tie môžu zbierať rozličné dáta, môžu slúžiť aj ako bezpečnostný a požiarny senzor či detektor hluku. A keď im pridáme aj trochu inteligencie, zistíme, že už nepredávame svietidlá, ale zbierame a riadime miestnosti alebo výrobné haly, čo je oveľa vyššia pridaná hodnota ako svetlo.

Flexibilné riešenia zvyšujú konkurencieschopnosť

Riešenia Lean sú známe už desiatky rokov. Ideálne sa aplikujú v prostredí vysoko opakovanej sériovej výroby. Nie je však rozumné automatizovane aplikovať prístupy zo sveta automotive (Toyota Production System) do prostredia malosériovej výroby. Hlavným spojivom medzi týmito dvoma svetmi je eliminácia plytvania a redukcia prestavovacích časov. Práve na tomto princípe je založený Flexible Production Method, koncept firmy Porta Solution, ktorá sa snažila vyriešiť pri návrhu strojov dilemu, ako flexibilne vyrábať s nízkymi nákladmi aj v prostredí mimo automotive. Namiesto snahy o zvyšovanie veľkosti dávok nahradili niekoľko CNC obrábacích strojov jedným strojným zariadením. Zákazníci ušetria drahú výrobnú plochu, budú potrebovať menej operátorov, znížia náklady na energie a k tomu dramaticky skrátia aj Lead Time.

Vytvorte si systém na rozvoj schopností vašich zamestnancov
V príspevku Michala Šašváryho a Rastislava Majeríka zo spoločnosti Schaeffler bolo vidieť, že úspech spoločnosti nie je založený na náhode, ale systematickom premyslenom prístupe. Od definovanej vízie vytvorenia kultúry a prostredia neustáleho zlepšovania až po jej poctivú realizáciu za podpory koučingu KATA. Manažér v tomto prípade plní aj rolu trénera ľudí, ktorého cieľom je aktivizovať potenciál človeka a zvýšiť jeho schopnosti systematicky riešiť problémy vo firme. Či už ide o denné problémy na shopfloor mítingu, alebo o veľké zlepšovacie projekty. Ak sa podarí udržať koučovací rozhovor obsahovo flexibilný a kreatívny, posúva to obe strany. Výsledkom je prostredie, ktoré prináša funkčné riešenia.

Aj veľké zmeny sa začínajú jednoduchými riešeniami

Ako sa dá zjesť slon? No predsa po kúskoch. Veľakrát zabúdame, že každá veľká zmena je dotvorená mozaikou drobných zmien. Východiskovým bodom je práca s faktami a dátami namiesto predsudkov a pocitov. Veľmi ma zaujal pohľad Františka Kalla, ktorý poukázal na význam hierarchického rozpadu nákladov pri zlepšovaní. Ak chceme ovplyvniť výsledné náklady, musíme sa pozrieť na detaily. Často až na piatu úroveň, keď identifikujeme straty na úrovni jednotlivých pohybov.

Veľa inšpirácií prichádza aj z odvetví mimo výroby. Tento rok nás svojou účasťou potešil Richard Lintner, ktorý sa podelil o svoje skúsenosti, ako budovať vzťahy v tíme a rozvíjať zodpovednosť hráčov. Veľakrát sa ľudia trápia celkovou výkonnosťou firmy a bývajú frustrovaní, ak to nedokážu zmeniť. Podobne je to aj v hokeji. Čo má hráč plne pod kontrolou, je spôsob, ako individuálne dodržiava taktiku a realizuje herné situácie.

https://www.vyrobnymanazment.sk/