Začnime teda tým, ktoré univerzity ste mali možnosť počas pracovnej cesty navštíviť a aké ciele ste si pre tento výjazd stanovili.
V rámci pracovnej cesty, na ktorej sa okrem mňa zúčastnili aj prof. Maximilián Strémy, prorektor STU pre strategické projekty, rozvoj, inovácie a prax, prof. Vladimír Kutiš, dekan FEI STU v Bratislave, Martin Donoval, vedúci strediska pre spoluprácu s praxou na FEI STU, Peter Cuninka, riaditeľ univerzitného pracoviska – Centrum európskych projektov, spolupráce s praxou, inovácií a transferu technológií STU, Peter Miklovič, tajomník FEI STU, a Peter Telek zo Strediska pre projekty a spoluprácu s praxou FEI STU, sme navštívili University of Toronto v Kanade a Harvard University, Massachusetts Institute of Technology, Columbia University a University of Tampa v USA. Pracovná cesta mala stanovených niekoľko cieľov. Prvým z nich bola séria stretnutí so zahraničnými profesormi a predstaviteľmi sektora výskumu a vývoja. Druhým bolo preskúmať možnosti rozvoja spolupráce s navštívenými univerzitami. Ďalším bolo inšpirovať sa aktuálnym stavom severoamerických univerzít z hľadiska spôsobu vzdelávania a výskumných činností, nakoľko tieto školy každoročne obsadzujú popredné miesta v medzinárodných rebríčkoch hodnotení univerzít. Navštívili sme aj univerzitné kampusy, od ktorých možno odpozorovať dobré postupy a vzory pri plánovanom budovaní kampusu Science hills, ktorý by mal vyrásť v lokalite Mlynskej Doliny v Bratislave. Vzhľadom na to, že by malo ísť o projekt doslova národného záujmu na najbližšie desiatky rokov, je práve získanie tých najlepších skúseností zo sveta veľkou prioritou. V neposlednom rade sme si dali za cieľ identifikovať kroky, ktoré je potrebné vykonať pre to, aby bolo možné realizovať výmenné pobyty študentov a/alebo pracovníkov z STU na uvedených univerzitách.
Na taký krátky čas, ktorý ste mali na návštevu k dispozícii, to bol dosť nabitý program. Ako teda prebehli jednotlivé stretnutia?
Pracovnú cestu sme začali na University of Toronto v Kanade návštevou prof. Michaela Thompsona, ktorý je renomovaným profesorom v oblasti chemických a technologických vied. Na univerzite bolo možné pozorovať intenzívne interdisciplinárne prepojenie viacerých vedných odborov, ktoré podľa dosahovaných úspechov predstavuje správne moderné smerovanie univerzitného výskumno-vzdelávacieho procesu. Popri pobyte na jeho oddelení s niekoľkými stovkami pracovníkov bolo možné pri univerzitnej prehliadke sledovať rozdiely, ale i podobné črty medzi našou a navštívenou univerzitou. Prejdením veľkého kampusu, ako i návštevou oddelenia robotiky s výkladom Dr. Aojun Jiang sme získali nové poznatky o kvalite a postupoch výskumného procesu.
Po spoločnej návšteve Niagarských vodopádov sme sa presunuli na Harvard University (Boston, USA), kde sme sa stretli s renomovaným profesorom Robertom D. Howe a pozreli sme si School of Engineering. Napriek orientácii univerzity predovšetkým na humanitné oblasti boli prezentované rozsiahle možnosti laboratórií školy na čele s robotikou a aplikáciami napríklad v biodynamike, kde pripravujú robotické ruky, ale aj nano- a miniroboty. Pri pobyte na univerzite bolo možné vidieť veľké projekty, formu štúdia študentov či vzdelávania pedagógov, nové laboratórne centrum, spoločné pracovne, výskumné laboratóriá a zároveň možnosti vyučovania pre iné školy.
Harvard Unviersity bola inšpiratívna i z pohľadu manažmentu všetkých procesov a snahy o interdisciplinárne spájanie študentov rôznych fakúlt do spoločných projektov a laboratórií – supermodernými vývojovými centrami v spolupráci s top firmami a spoločnosťami. Zároveň sme videli, ako vhodne nastavené a navrhnuté priestory a podmienky pre študentov a pedagógov vytvárajú prostredie pre najlepších svetových odborníkov vo svojej oblasti.
Počas pobytu v Bostone sme navštívili aj susedný kampus univerzity Massachusetts Institute of Technology (MIT), ktorý sa vyznačoval podobnými charakteristikami ako Harvard University s rozsiahlymi inovačnými technologickými laboratórnymi komplexmi.
Po presune do New Yorku sme sa v rámci návštevy University of Columbia zamerali na návštevu Oddelenia robotiky, kde sme sa stretli s prof. Sunilom K. Agrawalom, profesorom strojového inžinierstva a rehabilitácií a regeneratívnej medicíny. Aj v tomto prípade išlo o veľmi inšpiratívne pracoviská a laboratóriá, ktoré dotvorili široký obraz o takých moderných univerzitách a kampusoch, v ktorých je vytvorené vhodné pracovné prostredie na dlhodobé dosahovanie svetových výsledkov a udržiavanie sa na popredných miestach uznávaných svetových rebríčkov.
Plánovaná návšteva Národných laboratórií Oak Ridge, USA (ORNL) nebola z dôvodu prebiehajúceho vládneho auditu laboratórií možná. Prof. Ilia Ivanov z ORNL však umožnil pracovnej skupine návštevu jednej z partnerských inštitúcií – University of Tampa, ktorá popri tradičných humanitných smeroch rozvíja aj oblasti vesmírneho inžinierstva, ktoré zabezpečuje Fakulta fyziky a astronómie. Orientácia na vesmírne projekty a získanie poznatkov v tejto oblasti spolu s návštevou vesmírneho centra na Floride boli veľmi prínosné a potrebné na ďalšie napredovanie STU v oblasti vesmírneho výskumu a najmä vytváranie nových možností spolupráce s týmto finančne i vedecky veľmi intenzívnym sektorom.
Ako by ste teda zhodnotili prínosy návštevy a získaných poznatkov z pohľadu možnosti ich využitia a zapracovania do činnosti STU a jej pracovísk?
Návštevou uvedených inštitúcií sme získali neoceniteľné poznatky, ktoré budú v krátkodobom i dlhodobom horizonte uplatňované pri modernizácii STU. Vytváranie vzťahov s takými významnými inštitúciami, akými sú severoamerické univerzity, je nutným predpokladom na posun technického vzdelávania na Slovensku smerom k vysokému svetovému štandardu univerzít rozvinutých krajín. Čiže jednou z prvých priorít bude silná internacionalizácia STU vrátane FEI STU. Podporou vzájomnej spolupráce s jednotlivými inštitúciami bude STU sledovať dosiahnutie možnosti partnerstva v oblasti projektov, ako i vysielania zástupcov univerzity na krátkodobé a dlhodobé pobyty s cieľom získania skúseností v oblasti vzdelávania, výskumu a vývoja a získania jedinečného know-how pre Slovensko.
Ďakujeme za rozhovor.