V roku 1964 vznikla na pôde Strojníckej fakulty Vysokej školy technickej (VŠT) v Košiciach (dnes Technická univerzita v Košiciach, TUKE) Katedra základov automatizácie a regulácie. Túto katedru zakladal nestor košickej kybernetiky prof. Jinřich Spal, CSc., a osem rokov stál na jej čele. Poslaním tejto katedry, ktorá prezentovala nové trendy v automatizácii, najmä strojárstva, bola predovšetkým regulačná technika a zavádzanie výpočtovej techniky, ktoré bolo vtedy v úplných začiatkoch. Významnou udalosťou tohto obdobia bola inštalácia počítača druhej generácie ODRA 1013, ktorý bol na katedre uvedený do prevádzky v roku 1967 s celoškolskou pôsobnosťou. Programovalo sa v autokóde MOST a neskôr v jazyku AGOL. Na katedre sa začali tiež riešiť úlohy pre prax a kurzy výpočtovej techniky pre pracovníkov z praxe.

Medzníkom vo vývoji katedry bol vznik Elektrotechnickej fakulty (dnes Fakulty elektrotechniky a informatiky) na VŠT roku 1969. Súčasne sa katedra stala jej integrálnou súčasťou so zmeneným názvom Katedra automatizácie a regulácie a zabezpečovala výučbu v odbore technická kybernetika. V roku 1972 absolvovalo štúdium na katedre prvých 20 absolventov. V rovnakom roku sa prešlo na využívanie počítača MINSK 22 inštalovaného na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Vo výučbe programovania a vo výskumných prácach sa prešlo na programovací jazyk FORTRAN IV, ktorý bol na tomto počítači k dispozícii.

V roku 1973 bola katedra opäť premenovaná, tentoraz na Katedru technickej kybernetiky na základe názvu odboru, ktorý roky zabezpečovala. V tom období už bol na čele katedry prof. Ing. Milan Jelšina, CSc. O rok neskôr sa na katedre vytvorili dve zamerania, a to kybernetické systémy a elektronické systémy. Dynamika katedry bola veľmi veľká, a preto v roku 1975 vznikajú už tri zamerania: elektronické systémy, elektronické počítače a riadiace a automatizačné systémy. Tento stav trval päť rokov do roku 1980, keď sa zamerania zmenili na: riadiaca technika, automatizované systémy riadenia a robotika.

V 1985 roku dochádza k zmene vedúceho katedry, stáva sa ním doc. Ing. Ján Sarnovský, CSc. (neskôr prof.). Prof. Ing. Milan Jelšina, CSc., sa stal dekanom Elektrotechnickej fakulty. V tom istom roku katedra pripravila medziodborové zameranie s názvom počítačové prostriedky riadiacich systémov a systémov s umelou inteligenciou pre vynikajúcich študentov. Bol to vážny pokus o syntézu teórie riadenia, umelej inteligencie a teórie počítačov v rámci jedného programu.

Koncom 80. rokov sa Katedra technickej kybernetiky stala jednou z najväčších katedier na VŠT. Zabezpečovala dva študijné odbory, a to elektronické počítače a technická kybernetika, v ktorých každoročne skončilo viac ako 100 absolventov. Do uvedeného obdobia ukončilo ašpirantskú výchovu a získalo hodnosť CSc. v uvedených odboroch viac ako dvadsať vlastných, ale i externých pracovníkov.

Rýchly technický vývoj vo svete, sledovanie nových perspektívnych trendov, ich zavádzanie do pedagogického a vedecko-výskumného procesu si logicky vyžiadalo rozdelenie katedry v roku 1989 na dve katedry, a to Katedru počítačov a informatiky a Katedru kybernetiky a umelej inteligencie. Prvým vedúcim KKUI od roku 1989 bol prof. Ing. Ján Sarnovský, CSc.

Deväťdesiate roky KKUI, zhodou okolností v nových spoločenských podmienkach, potvrdili správnosť osamostatnenia katedry. Napriek odchodu niekoľkých kvalitných pracovníkov sa podarila rýchla adaptácia katedry vďaka vlastnému vedecko-pedagogickému dorastu, ktorý vyrástol z početnej skupiny doktorandov. Na katedre sa úspešne rozvíjali a používali informačné technológie. Pracovisko sa stalo priekopníkom používania webových technológií. Pracovníci katedry vytvorili prvú fakultnú a katedrovú webovú stránku, ako aj osobné webové stránky a napísali prvé príručky o internete a webe. Bežným sa stalo aj využitie týchto technológií vo výučbe. Katedra bola v oblasti pedagogiky a výskumu zameraná na riadiace systémy, umelú inteligenciu a automatizované systémy riadenia technologických procesov.

Prvá dekáda nového milénia bola poznačená nástupom kreditového systému a rozdelenia štúdia do troch stupňov. V tejto súvislosti aj s rozvojom kybernetiky a umelej inteligencie sa postupne pripravovala nová koncepcia štruktúry výskumu a smerovania štúdia. Katedra v tomto období garantovala študijne odbory ako kybernetika, umelá inteligencie, automatizácia a začala s garantovaním aj nového odboru hospodárska informatika v spolupráci s Ekonomickou fakultou.

V roku 2013 sa vedúcim katedry stal prof. Ing. Peter Sinčák, CSc. Počas jeho pôsobenia došlo ku konsolidácii študijných odborov na základe nového vysokoškolského zákona a aktuálne katedra pôsobí len v jednom študijnom odbore, ktorým je informatika. Hlavné oblasti výskumu na katedre sú umelá inteligencia, robotika, inteligentné systémy, internet vecí, veľké dáta, inteligentné metódy a algoritmy riadenia a modelovania zložitých systémov, metódy výpočtovej inteligencie v inteligentných agentových systémoch a v aplikáciách, digitálne dvojča, Industry 4.0/5.0, objavovanie znalostí, znalostné technológie na vyhľadávanie informácií. Tieto oblasti výskumu sa premietajú aj do výučby v odbore informatika v dvoch študijných programoch, a to inteligentné systémy a hospodárska informatika.

Po úspešných desiatich rokoch práce na čele KKUI prenechal prof. Ing. Peter Sinčák, CSc., miesto doc. Ing. Petrovi Papcunovi, PhD.

Fotogalériu zo slávnostného banketu si môžete pozrieť ako príspevok zo 14. 6. 2024 na facebookovej stránke katedry 

doc. Ing. Peter Papcun, PhD.
vedúci katedry

prof. Ing. Ján Sarnovský, CSc.
bývalý vedúci katedry

Technická univerzita v Košiciach
Fakulta elektrotechniky a informatiky
Katedra kybernetiky a umelej inteligencie
peter.papcun@tuke.sk
jan.sarnovsky@tuke.sk