Celý večer sa niesol v znamení spomienok na časy dávno i nedávno minulé. Boli odprezentované aktuálne výskumné projekty, ako aj plány katedry do budúcnosti. Počas 50 rokov fungovania sa katedra vyprofilovala ako vysokoodborné pracovisko, na ktorom sa riešia aktuálne výskumné problémy s celosvetovým presahom. Jej členovia vždy stáli pri vývoji i praktickej aplikácii najnovších technológií a poznatkov, počnúc prvými počítačmi v 80. rokoch až po metódy umelej inteligencie v súčasnosti. Práve orientácia na riešenie praktických problémov je dôvodom úzkej spolupráce katedry s veľkým množstvom firiem a výskumných pracovísk na Slovensku i v zahraničí. Čo sa vzdelávania týka, počas svojej existencie prešla katedra mnohými etapami vývoja, od počiatkov, keď sa venovala všetkým oblastiam kybernetiky, až po dnešok, keď je orientovaná na počítačové inžinierstvo. I keď v priebehu desaťročí došlo k rozčleneniu pôvodnej katedry na viacero samostatných pracovísk, ktoré dnes tvoria základ Fakulty riadenia a informatiky a aj k istému zúženiu odborného profilu, ako prejav úcty k vlastnej histórii si katedra zachovala svoj pôvodný názov až dodnes.a

Galavečer otvorili slávnostným prejavom vedúci katedry technickej kybernetiky doc. Ing. Peter Ševčík, PhD., dekan Fakulty riadenia a informatiky prof. Ing. Emil Kršák, PhD., a prorektor pre informačné systémy doc. Ing. Michal Koháni, PhD., v zastúpení rektora Žilinskej univerzity v Žiline prof. Ing. Jána Čelka, CSc. Vo svojich vystúpeniach vyzdvihli úlohu a prínos katedry počas 50 rokov svojej existencie.

Autorom myšlienky založiť katedru technickej kybernetiky v roku 1971 bol pán prof. Ing. Ladislav Skyva, DrSc. Bolo to ešte v rámci fakulty Strojnícko-elektrotechnickej (SET) vtedajšej Vysokej škole dopravnej v Žiline. Katedru technickej kybernetiky viedli od jej založenia štyria vedúci: prof. Ing. Ladislav Skyva, DrSc., doc. Ing. Vladimír Jamrich, PhD., prof. Ing. Juraj Miček, PhD., a doc. Ing. Peter Ševčík, PhD.

V rámci slávnosti odovzdal dekan Fakulty riadenia a informatiky prof. Ing. Emil Kršák, PhD., ocenenie osobnostiam Žilinskej univerzity, a to prof. Ladislavovi Skyvovi, DrSc., a doc. Ing. Petrovi Gubišovi, PhD., ktorí doplnili už skôr ocenených prof. Ing. Juraja Mičeka, PhD., prof. Ing. Mikuláša Alexíka, PhD., a doc. Ing. Vladimíra Jamricha, PhD. Galavečer svojím vystúpením spríjemnili folklórny súbor Stavbár a komorný spevácky súbor Omnia. O svoje spomienky sa v prezentáciách podeli aj prof. Ing. Mikuláš Alexík, PhD., prof. Ing. Juraj Miček, PhD., a Ing. Michal Hodoň, PhD.

Celý galavečer sa niesol v príjemnej slávnostnej atmosfére, ktorá vytvárala príležitosť na obnovenie spomienok, pripomenutie úspechov, zážitkov a osobných stretnutí ľudí, ktorí sa už dlho nevideli. Do ďalšieho života želáme katedre, aby naďalej pokračovala vo výchove úspešných absolventov a v realizácii významných medzinárodných projektov minimálne tak (ak nie viac) ako doteraz.

Z histórie katedry

Svoju vzdelávaciu činnosť začala Katedra technickej kybernetiky v letnom semestri školského roku 1971/72 v študijnom odbore kybernetika v doprave. Na štúdium tohto odboru bolo vybraných 19 študentov z III. ročníka vtedajších fakúlt PED (Prevádzka a ekonomika dopravy) a SET (Strojnícko-elektrotechnická), ktorí pokračovali štúdiom v letnom semestri III. ročníka. Prví absolventi boli promovaní v roku 1974 v študijnom odbore kybernetika v doprave. O štúdium v tomto odbore bol mimoriadny záujem. Po premenovaní VŠD na VŠDS (Vysoká škola dopravy a spojov) zmenil študijný odbor názov na kybernetika v doprave a spojoch. Po zriadení novej fakulty (Fakulta riadenia) v roku 1990 sa Katedra technickej kybernetiky stala súčasťou tejto fakulty a zároveň vznikol nový študijný odbor IRS (informačné a riadiace systémy). Po transformácii študijných odborov na bakalárske a magisterské štúdium a zavedení kreditového systému vzdelávania došlo k vytvoreniu systému povinných, voliteľných a povinne voliteľných predmetov. Pri akreditácii v roku 2004 došlo k zmene názvu študijného odboru IRS na študijný program PI (počítačové inžinierstvo), ktorý vedie Katedra technickej kybernetiky až doteraz. Pred dvomi rokmi bol otvorený ďalší študijný program spolu s Katedrou informačných sietí s názvom informačné a sieťové technológie. Katedra má dlhoročnú tradíciu a veľmi dobré výsledky v oblasti spolupráce so strednými školami i širokou verejnosťou a usporadúva každoročne od r. 2015 týždňové semináre a školenia zamerané na praktické aplikácie v oblasti robotiky, programovania a internetu vecí.

Fotografie i vybrané prezentácie z galavečera.

doc. Ing. Peter Ševčík, PhD.
vedúci Katedry technickej kybernetiky

Fakulta riadenia a informatiky
Žilinská univerzita v Žiline
peter.sevcik@fri.uniza.sk