Prof. M. Šalamon je zakladateľom študijného odboru Technická kybernetika a bol vedúcim prvej Katedry automatizácie a regulácie na Slovensku. Bol dekanom Elektrotechnickej fakulty Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave (1962 – 1964) a riaditeľom Ústavu technickej kybernetiky SAV (1970 – 1972). Za svoju vedeckú prácu bol v roku 1977 navrhnutý za člena korešpondenta SAV a ČSAV. Získal rad ocenení, napr. Za rozvoj vedy pre ľudstvo, Zlatú Křižíkovu medailu ČSAV, Rad práce, Rad SNP, Zlatú plaketu A. Stodolu za zásluhy v technických vedách, Striebornú medailu ČSAV za zásluhy o vedu a ľudstvo, Medailu J. A. Komenského a ďalšie.
Je autorom mnohých vedeckých prác, učebníc a pôvodných vedeckých článkov. Medzi jeho významné a originálne publikácie patrí najmä prvá celoštátna učebnica Matematika pro automatickou regulaci a kniha Teorie regulace. Pri príležitosti 100. výročia narodenia prof. M. Šalamona sa 8. 11. 2012 konal na FEI STU v Bratislave odborný seminár spojený s odhalením pamätnej tabule v budove FEI STU, ktorý spoločne zorganizovali Ústav riadenia a priemyselnej informatiky FEI STU (ÚRPI) a Slovenská spoločnosť pre kybernetiku a informatiku pri SAV (SSKI). Odborný seminár otvoril dekan FEI STU v Bratislave prof. Gabriel Juhás. Po jeho otvorení vystúpil predseda SSKI prof. Štefan Kozák s prednáškou "Osobnosť prof. Šalamona a jeho celoživotný prínos k rozvoju automatizácie", v ktorej deklaroval celosvetový význam prínosu prof. M. Šalamona k rozvoju nových metód číslicového riadenia a ich realizácii prostredníctvom nastupujúcej výpočtovej techniky.
Prof. M. Šalamon bol známy svojimi originálnymi riešeniami, medzi ktoré patrí najmä zovšeobecnenie metód číslicového riadenia pomocou ním vytvorených kanonických foriem, ktoré sa stali odrazovým mostíkom pre rozvoj nových foriem číslicového riadenia na báze polynomiálnych metód. O významnom vplyve prof. M. Šalamona na vývoj automatizácie v oblasti výskumu a výučby informoval vo svojom príspevku prof. Ján Murgaš, riaditeľ Ústavu riadenia a priemyselnej informatiky FEI STU. Poukázal pritom na skutočnosť, že po roku 1960 sa automatizácia stala hybnou silou rozvoja ďalších vedných oblastí a smerov, ako sú informatika, komunikácie a najmä metódy automatického riadenia a kybernetiky, ktoré sa dostali do študijných programov na všetkých univerzitách technického zamerania na Slovensku.
Na odbornom seminári vystúpili aj vzácni pozvaní hostia z ČR a SR. Vo svojich príspevkoch si na prof. M. Šalamona ako vzácneho a charakterného človeka zaspomínali jeho bývalí spolupracovníci, absolventi a ďalší hostia (prof. V. Kalaš, prof. I. Plander, prof. J. Bizík, prof. J. Cirák a mnohí ďalší). Bolo nám cťou, že sme medzi vzácnymi hosťami na tomto seminári mohli privítať aj jeho dcéru Janu Fischer. Po odhalení tabule bola organizovaná recepcia spojená s výstavou najznámejších kníh a publikácií prof. M. Šalamona. Na záver mi dovoľte citovať slová, ktoré prof. M. Šalamon adresoval nám a svojim študentom „Vždy som sa snažil študentov naučiť, že každá práca môže byť zaujímavá iba vtedy, ak sa do nej prenikne a vykonávame ju s nadšením.“
prof. Ing. Štefan Kozák, PhD.
predseda SSKI