Celosvetový výrobca zámkov do áut vznikol už v roku 1857 a dnes pokrýva tretinu celosvetového trhu vo svojom segmente. Svoje produkty dodáva mnohým automobilkám, od ŠKODA AUTO cez Audi až po Jaguar či Maserati. V ČR pôsobí od roku 1993 a zamestnáva takmer 2500 ľudí.

Zbierať údaje zo strojov pomocou snímačov, alebo priamo z PLC?

Prvýkrát o zbere dát zo strojov firma Kiekert počula na FOXON Academy Tour. Na workshope o diagnostike priemyselných sietí sa Ing. Jaromír Peterka, majiteľ firmy FOXON, zmienil o našom poňatí zberu dát, ich vyhodnocovaní a reportingu. PLC programátori z Kiekertu uvažovali, že sa do niečoho podobného pustia, ale konkrétne riešenie skôr prišlo od materskej firmy z Nemecka. „Dodávateľ zbieral údaje z externých snímačov a celé riešenie bolo zdĺhavé a nevyhovovalo nám. Staviame si výrobné linky sami, ako riadiace systémy používame Siemens S7-1500. Vieme, že v nich údaje máme, a predstavovali sme si systém, ktorý ich dokáže priamo využiť,“ vysvetľuje Ing. Tomáš Knajfl z firmy Kiekert.

Projekt bol s nemeckým dodávateľom nakoniec ukončený a Čechom sa rozviazali ruky. „Chceli sme ukázať, že toho dokážeme viac, a ako partnera sme oslovili FOXON,“ dodáva Ing. Tomáš Váša, ktorý mal za Kiekert na projekte najväčší podiel. Údržba uvidí dáta v prehľadných reportoch Cieľom bolo využiť údaje z výrobných liniek pre: potreby údržby, optimalizáciu výrobných procesov sledovanie kondície strojov. Moderná PLC S7-1500 podporuje OPC UA komunikáciu, a tak bolo možné údaje zbierať priamo softvérom na výmenu dát OPC Router. Ten ich potom dokáže poskytnúť do ďalších nadradených systémov vo firme, v tomto prípade do databázy. Tú potom využíva reportovací nástroj Microsoft Power BI.

Naučte sa reporty nielen čítať, ale aj vytvárať

Technik z FOXONu napojil dátový konektor OPC Router na PLC a databázu, tím BI analytikov potom údaje štruktúroval pre potreby reportovania v Power BI. „Potom sme zákazníkovi poskytli dashboardy, ktoré sú podľa našich skúseností vo výrobných firmách najužitočnejšie. Trvá to doslova pár dní, pretože tieto dashboardy máme predpripravené“ vysvetľuje Ing. Leoš Pfannenstiel, vedúci BI oddelenia vo FOXONe.

Potom PLC programátori z Kiekertu prišli do FOXONu na školenie. Naučili sa nielen ovládať pripravené reporty, ale zároveň vytvárať ďalšie podľa toho, čo sa sami potrebujú z dát aktuálne dozvedieť. „Výhoda je, že dobre pripravené údaje vám umožňujú v Power BI zistiť aj informácie a vzťahy medzi údajmi, ktoré by vás predtým nenapadli,“ vysvetľuje L. Pfannenstiel. Po školení už bola implementácia do bežnej prevádzky na údržbe veľmi rýchla. Do mesiaca mali reporty k dispozícii nielen preškolení programátori, ale celá údržba aj manažment.

Údaje v prehľadných reportoch odhalia skryté problémy vo výrobe alebo na údržbe

Systém teraz jednoducho zobrazuje potrebné údaje, napr. KPI OEE – dostupnosť, výkon, kvalita; vyhodnotenie prestojov – dĺžky, počty, a typy; vyhodnotenie skutočného taktu; vyhodnotenie NOK; alarmy; a ďalšie. Z nich dokáže údržba v Kiekerite získať užitočné informácie. Napríklad ako sa v čase mení kondícia stroja alebo ako optimalizovať výrobnú linku.

Konkrétne prínosy? Nižšia zmätkovosť a menej prestojov

Príklad? „Máme na linke 3 totožné automatické skrutkovače. Zmätkovitosť celého tohto výrobného bodu sme poznali už pred tým a v čase bola stabilná. Ale teraz vidíme, že viac ako 70 % chybných výrobkov robí iba jeden z týchto troch skrutkovačov. Optimalizáciou jeho pozície o 0,5 milimetra sme tak dokázali zmätkovitosť znížiť,“ uvádza T. Knajfl. A reporty oceňuje aj manažment. „Zaujímajú ich predovšetkým prestoje. Porovnávajú jednotlivé stroje a dokážu venovať pozornosť aj krátkym prestojom. Zrazu je jasne vidieť, že väčší problém, než ojedinelý 10-minútový výpadok, sú minútové výpadky 20× za deň, o ktorých predtým ani nevedeli, pretože údržba len ručne stroj zase rozbehla, ale príčinu nezistila,“ poukazuje T. Knajfl na hmatateľné prínosy reportovania dát zozbieraných z výrobných strojov.

www.foxon.cz