Práve sa nachádzame v úplne novej továrni na výrobu rozvádzačových skriniek v nemeckom Haigeri. Pán Rőttchen, Priemysel 4.0 predsa nemožno kúpiť ako hotové riešenie. Ako ste teda dokázali zrealizovať túto továreň? Čo je vaším tajomstvom?
Nie je v tom žiadne tajomstvo. Ide len o postupné a premyslené zavádzanie koncepcie Priemyslu 4.0, zavádzanie tých správnych technológií a stále sledovanie vytýčeného cieľa. V podstate zariadenia, ktoré tu vidíme, teda tie všetky robotické pracoviská, nie sú ničím novým. Nový je len počet snímačov a vzájomná komunikácia medzi zariadeniami. Údaje zo všetkých snímačov sa kontinuálne prenášajú do centrálneho riadiaceho systému, čo nám zabezpečuje prehľad o dianí v celom systéme. Prepájame všetky stroje a zbierame všetky údaje zo všetkých zariadení a snímačov a tie môžeme kedykoľvek neskôr použiť na zlepšovanie a ďalší vývoj.
Ide teda o zber a vyhodnocovanie údajov v zosieťovanej továrni. Zrejme máte aj množstvo pracovníkov, ktorí majú znalosti o procesoch, Ako integrujete toto know-how do výroby?
Umelá inteligencia – to je veľmi silný výraz. Pracovníci, ktorí majú svoje skúsenosti z výroby ich prenášajú do inteligencie strojov.
Možno teda konštatovať, že človek je dôležitým komponentom tohto reťazca.
On je dokonca najdôležitejší komponent.
Spoločnosť Rittal má nasadzovanie automatizácie a digitalizácie vopred dobre premyslené. Automatizuje sa s cieľom úspory nákladov, teda aj kvôli úspore na počte ľudí. Ako to je v prípade tejto výroby?
Sme tu v Nemecku, v Hessensku, zárobky sú tu vysoké, preto ide vždy o zvýšenie produktivity. Ak budeme mať efektívnu výrobu, máme tým aj istotu do budúcnosti.
No pracovníci sa asi musia naučiť aj nové veci, aby v takejto modernej továrni mohli pracovať. Ako to zvládate, ako do toho zapájate kolegov?
Máme predovšetkým veľmi široký program školení zameraných na to, ako prebieha výroba, ako sú riadené procesy, a potom aj na to, ako obsluhovať túto vyspelú techniku. Ide o programovanie logických automatov cez nastavovanie parametrov až po analytiku procesov. Máme tu balíky školení pre každého spolupracovníka šité priamo na jeho postavenie a s ohľadom na požiadavky, ktoré sa naňho kladú. Pritom musím povedať, že práve v súvislosti so vzdelávacími aktivitami som zažil príjemné prekvapenie. Týkalo sa toho, ako je táto nová skutočnosť u kolegov vnímaná. Berú to viac ako výzvu a prípravu na budúcnosť než ako hrozbu.
Takže je to vlastne situácia, v ktorej je každý víťazom…
Áno, aj tak by sa to dalo vyjadriť.
Doteraz to bolo tak, že človek myslel, stroj vykonával. Ako to bude vyzerať v budúcnosti?
Máte pravdu, čisto manuálnych činností rýchlo ubúda. Napríklad všetky presuny materiálov či dielov prebiehajú úplne automaticky. Všetky manuálne činnosti, ktoré sa dajú efektívne automatizovať, sú aj automatizované. Človek bude stále dôležitý na sledovanie a riadenie procesov. Stroje síce pracujú autonómne, ale je tu neustála potreba optimalizácie. Človek teda bude čoraz častejšie pozorovateľom a optimalizačným členom celého systému.
Zdá sa, že pre človeka to teda bude do budúcna veľmi zaujímavá činnosť. A bude niekedy táto zložka odstránená racionalizáciou?
Nebude, ale kvalifikácia zamestnancov sa musí neustále zvyšovať.
Zvyčajne platí, že továreň funguje tak dobre, ako dobre fungujú subdodávatelia. Čo sa týka štandardu Priemysel 4.0, aj Rittal má niekoľko úrovní dodávateľov pre svoje projekty.
Máme v zásade dva druhy subdodávateľov. Prvými sú dodávatelia strojov, ktoré máme v prevádzke. Z nich jedna časť bola veľmi vyspelá, ďalšia časť vyžadovala inú formu spolupráce. S tými sme spolupracovali po dodávke strojov na tom, ako celé zariadenie zapojiť do systému, aby dokázali hladko spolupracovať. Znamená to, že dodávatelia sú pre nás partnermi, nielen obyčajnými dodávateľmi. Druhá časť je tá, ktorá nám dodáva komponenty do výroby. Subdodávatelia, s ktorými spolupracujeme, sú všetci vybavení systémom EDI (Electronic Data Exchange). To znamená, že požiadavky našej výroby sa automaticky dostávajú do ich systému a dodávky komponentov a produktov prichádzajú vtedy, keď ich práve potrebujeme. Máme teda systém, ktorý nám umožňuje plynulo vyrábať aj bez vstupného skladu.
Kedy ste uviedli túto digitálnu továreň do prevádzky?
Začali sme už v priebehu roka 2019 tak, aby sme dokázali nové typy skriniek dodávať plynulo zo skladu v roku 2020. Takmer všetky postupy máme automatizované okrem tých, ktoré sa v súčasnom stave pokroku nedajú dostatočne efektívne automatizovať. Napriek stavu, ktorý sme dosiahli, sa aj tento náš klenot medzi výrobnými prevádzkami musí naďalej zdokonaľovať. Aj preto si myslím, že to bude pre všetkých zúčastnených atraktívny projekt.
Ďakujem za rozhovor.