Klimatické zmeny a energetická revolúcia sú dva z najväčších problémov našej doby. Dali vzniknúť celému množstvu pojmov s mätúcimi názvami ako sector coupling a power-to-x, vďaka čomu je o to osviežujúcejšie počuť Uwe Kütera, ktorý opisuje vodíkovú technológiu ako niečo „očarujúce“ v tejto oblasti. U. Küter pracuje na oddelení Sales & Business Development v spoločnosti H2 Core Systems v Heide, čo je asi hodinu jazdy severne od Hamburgu.
Tento systémový integrátor sa špecializuje na systémy, ktoré využívajú elektrickú energiu z obnoviteľných zdrojov na premenu vody na zelený vodík, ktorý potom skladujú na použitie v celom rade aplikácií. V závislosti od veľkosti môžu modulárne systémy spoločnosti produkovať od jedného do 450 kilogramov vodíka denne. Spoločnosť H2 Core Systems, ktorá bola založená v roku 2020 odčlenením od spoločnosti TC-Hydraulik GmbH, v súčasnosti zamestnáva viac ako 20 zamestnancov, čo sa však vďaka rastúcemu počtu objednávok čoskoro určite zmení.
Všetko v jednom rozvádzači
Hoci U. Küter má jasno v tom, že každá požiadavka je iná, zákazníci zvyčajne spadajú do jednej z dvoch kategórií. „Jeden bude mať fotovoltické systémy, bude chcieť svoju elektrinu priamo využívať a bude hľadať spôsoby, ako ju skladovať. Druhý bude potrebovať teplo na priemyselné procesy, doteraz využíval zemný plyn a bude chcieť prejsť na vodík. Systémy od H2 Core Systems zvládnu obidve tieto situácie,“ vysvetľuje U. Küter.
Systémy sú umiestnené v 19“ rozvádzačoch radu VX25 od Rittal a kombinujú elektrolýzne jednotky na výrobu vodíka s modulmi a voliteľným príslušenstvom, ako sú systémy skladovania, kompresory a palivové články. „Modulárny radový systém od spoločnosti Rittal nám umožňuje kombinovať naše elektrolýzne jednotky a zmenšovať ich tak, aby vyhovovali požiadavkám rôznych zákazníkov, a to od jednej do 40 jednotiek v systéme. Ďalšou kľúčovou výhodou je vynikajúca stabilita rozvádzačov. Kompletná elektrolýza môže totiž vážiť až 500 kilogramov,“ uvádza U. Küter.
Počas vývojových fáz H2 Core Systems úzko spolupracuje s berlínskym Enapter AG, ktorý prispieva svojimi veľmi dôležitými elektrolyzérmi AEM: „Enapter vytvára obzvlášť malé moduly známe ako stohy. Okrem ich veľkosti je ich ďalšou veľkou výhodou úroveň dostupnosti – ak jeden zásobník v systéme zlyhá, ostatné pokračujú v prevádzke. Nedochádza k stratám a stohy sa dajú pomerne jednoducho vymeniť,“ objasňuje U. Küter.
Riešenie na kľúč, ktoré sa ľahko používa
Vďaka systému rozvádzačov Rittal je spoločnosť H2 Core Systems schopná ponúknuť svoje portfólio riešení úplne na princípe plug-&-play. Napríklad systémy môžu byť inštalované v priestoroch zákazníka za jeden deň a môže to urobiť zvyčajne iba jeden zamestnanec. Ako zdôrazňuje U. Küter, cieľom je vyškoliť zákazníkov, aby sa o údržbárske práce a výmenu dielov mohli postarať z veľkej časti sami: „Z našej firmy, cez internet, dokážeme zvládnuť veľa vecí. Zákazníci nasmerujú fotoaparát svojho smartfónu na príslušnú oblasť a my im povieme, čo majú robiť.“
Je to riešenie, ktoré funguje na celom svete. Systémy na kľúč od spoločnosti H2 Core Systems sa používajú vo Veľkej Británii, USA, Indii a Brazílii. „Vodík má obrovskú výhodu, a to, že ho môže používať ktokoľvek – každá obec, mesto alebo krajina kdekoľvek na svete. Všetko, čo potrebujete, je trochu vody, vetra a slnka,“ hovorí nadšene U. Küter.
H2 a COVodík sa vyrába elektrolýzou, ktorá využíva elektrickú energiu na rozklad vody na kyslík a vodík. Plyn je užitočným zdrojom energie a možno ho skladovať, prepravovať a používať na výrobu elektriny alebo tepla. Jediným odpadovým produktom je vodná para. Zastrešujúci pojem power-to-x označuje všetky spôsoby, ako možno prebytočnú energiu z obnoviteľných zdrojov uložiť a využiť. Tieto technológie uľahčujú inteligentné vytváranie sietí medzi energiou, teplom a mobilitou, čo je známe ako sektorové prepojenie a je dôležitou súčasťou energetickej revolúcie. |