„Význam softvérovej platformy Eplan na výučbu je úplne zásadný, pretože sme spolupracovali už v minulosti. Vďaka podpore firiem Eplan a Rittal majú študenti možnosť zoznámiť sa s priemyselnými štandardmi a spôsobmi výroby rozvádzačov v reálnom prostredí,“ vysvetľuje priame napojenie na prax garant predmetu Ing. Peter Orság.

Študenti vďaka tomu vidia naživo, čo sa deje v rámci výroby. Uvidia tiež nasadzovanie prvkov automatizácie do výroby, takže majú možnosť overovať potenciál celej platformy aj nástroja Eplan Pro Panel, ktorý umožňuje digitalizovať údaje a udržiavať ich v neustále aktuálnom stave. Údaje potom môžu využiť vo výrobe aj v následných zmenových konaniach, ktoré sa v reálnych situáciách bežne vyskytujú.

Najväčšou výhodou je, že študenti zbierajú skúsenosti, rozvíjajú svoje kompetencie a prispievajú k svojmu profesijnému rastu už počas štúdia. Získavajú základy, ktoré môžu v praxi ďalej prehlbovať. V záverečných ročníkoch bakalárskeho aj magisterského štúdia majú študenti povinnú odbornú prax, takže prichádzajú so základnými znalosťami do firiem, ktoré ich zapájajú do riešenia projektov. Aj tam môžu zbierať ďalšie skúsenosti a získať nad danou problematikou nadhľad. Tým, že vidia ich zmysel, majú o činnosti väčší záujem a chcú sa venovať problematike projektovania v pomerne rozsiahlom a zložitom systéme Eplan.

„Naša univerzita dlhé roky udržuje úzku väzbu na priemyselnú prax. Tým sa snažíme sledovať a presadzovať zmeny, ktoré sa dejú,“ vysvetľuje ďalej P. Orság. A to, že absolventom zvyšujú možnosť uplatnenia sa na trhu práce, možno sledovať napríklad aj pri realizácii bakalárskych a diplomových prác.

Počas štúdia majú študenti v bakalárskej forme za úlohu vypracovať projekt inteligentného bytového rozvádzača. V nadväzujúcej forme štúdia zase navrhnúť riadiaci rozvádzač nejakej priemyselnej technológie. Študenti majú základ, s ktorým do praxe prichádzajú, takže sa môžu lepšie včleniť do projekčných tímov a plnohodnotne spolupracovať so skúsenými, ostrieľanými elektroprojektantmi. Čo sa týka realizácie praktických aplikácií, v spolupráci s firmami z praxe sa vypisujú témy diplomových prác.

„Napríklad v spolupráci s firmou Ingeteam som viedol diplomanta, ktorý vypracoval a úspešne obhájil prácu zameranú na využitie virtuálneho dvojčaťa pri automatizácii priemyselnej výroby rozvádzača. Vypracoval obsiahlu prácu, v ktorej využíva digitálnu platformu firmy Eplan, aj keď vo väčšine menších firiem jej potenciál nebýva plne využívaný, čo je logické, pretože zaobstarať si licenciu nie je lacná záležitosť,“ uvádza príklad znovu garant predmetu P. Orság.

Je zrejmé, že študenti sa budú musieť snažiť sledovať trendy, ktoré sa v budúcnosti budú presadzovať. Trend automatizácie a on-line správy celého projektu je nevyhnutný. Vďaka spolupráci s firmou Eplan môžu študenti využívať tieto moderné technológie priamo vo výučbe.

www.eplan-sk.sk