Riešenia, ktoré znižujú uhlíkovú stopu počas výroby, sú veľmi žiadané. No zároveň musia byť tieto riešenia inteligentné a musia umožňovať komunikáciu, aby ich bolo možné ľahko integrovať do digitalizovaných výrobných prostredí. Pred siedmimi rokmi spoločnosť Rittal na tento dopyt zareagovala a uviedla na trh extrémne účinné rozvádzačové chladiace jednotky Blue e+, ktoré zaistili priemernú úsporu energie 75 %. Teraz máme novú generáciu, nasledovníka, ale stále s rovnakou dizajnovou DNA. Tieto nové chladiace jednotky s nižším chladiacim výkonom 300, 500 a 1 000 wattov s názvom Blue e+ S vstupujú do rodiny Blue e+ a prinášajú ďalšie inovatívne funkcie na úsporu energie výrobného procesu.
Za touto energetickou úsporou aj za znížením nákladov stojí technológia, ktorá kombinuje tepelnú trubicu s komponentmi riadenými meničom. Tepelná trubica pracuje bez kompresora, expanzného ventilu alebo iných regulačných prvkov, a preto okrem prevádzky ventilátora nepotrebuje žiadnu elektrickú energiu. V závislosti od tepelnej energie generovanej v skrini a aktuálnej okolitej teploty možno chladenie vykonávať samotnou tepelnou trubicou. Prídavné chladenie kompresora funguje iba vtedy, keď treba odviesť veľké množstvo tepla zo skrine alebo keď je okolitá teplota veľmi vysoká. No keď sa už musí spustiť do činnosti, je energeticky oveľa účinnejšie ako konvenčné jednotky.
Kompresor a ventilátory totiž disponujú meničom riadeným pohonom, ktorý automaticky upravuje ich otáčky v závislosti od požiadaviek. Výsledkom je, že teplota vnútri skrine zostáva takmer konštantná a energetická účinnosť je výrazne vyššia ako pri iných konvenčných chladiacich jednotkách.
Okrem energetickej účinnosti znižujú uhlíkovú stopu aj ďalšie inovácie: nový rad Blue e+ S používa chladivo s GWP (potenciál globálneho otepľovania), ktorý je o 56 % nižší ako pri porovnateľných chladiacich jednotkách. Namiesto predtým používaného chladiva R-134a využíva teraz chladiaci okruh v novej generácii jednotiek chladivo R-513A.
Možnosti inteligentnej komunikácie
Nové chladiace jednotky s ďalšími šikovnými funkciami pomáhajú aj v procese digitalizácie. S plne integrovaným rozhraním internetu vecí (IoT) ako štandardom možno chladiace jednotky inteligentne monitorovať v digitalizovanom prostredí a ľahko ich pripojiť k novému portálu Rittal Smart Service Portal. To optimalizuje servisné procesy a zvyšuje efektivitu prostredníctvom prediktívnej údržby. Výsledkom je menej neplánovaných prestojov, čo pomáha zvládať vysoké náklady na výrobu, najmä pri procesoch vytvorených v súlade s koncepciami Priemyslu 4.0.
Prevádzkovo prívetivý dizajn
Tieto chladiace jednotky v nižších výkonových triedach prešli aj dizajnovou inováciou. Ich najnápadnejším prvkom je integrovaný farebný LED svetelný pás. Vďaka nemu možno varovné správy okamžite vidieť, a to aj z veľkej diaľky. Displej na prednej strane jednotky poskytuje ďalšie aktuálne informácie. Okrem toho sú chladiace jednotky vybavené známym rozhraním NFC, ktoré im umožňuje komunikovať s mobilnými zariadeniami s nainštalovanou aplikáciou Rittal Scan & Service.
Rittal s.r.o.