Bezpečnostné závory SF4D
Cieľom Panasonic je redukovanie rizík nehôd pri priemyselnej produkcii a blízko pri pracovných strojoch čo najbližšie k nule. V blížiacej sa budúcnosti sa bude interakcia medzi pracovníkom a strojom zvyšovať. Keďže stroje sa stávajú čoraz komplexnejšie, narastá potreba vysoko moderného riešenia bezpečnosti. Nová závora SF4D spĺňa všetky požiadavky bezpečnosti vo všetkých fázach: od plánovania, pracovnej fázy až po údržbu bezpečnostných zariadení. Všetky závory Panasonic sú navrhnuté tak, aby kontrolovali svoj chod s cieľom prevencie vlastnej chyby.
Komplikácie pri používaní bezpečnostnej závory vychádzajú z troch aspektov, a to samotná inštalácia a údržba, ktoré sú často komplikované, použitie závory v náročných okolitých podmienkach, čo je tiež veľkou výzvou, a tretím aspektom sú slepé zóny závor.
Odpoveďou na tieto otázky zo strany Panasonic boli inovatívne vlastnosti SF4D. Čo sa týka vplyvu okolitého prostredia na závoru, Panasonic je známy svojou unikátnou miniaturizáciou elektroniky, teda použil tieto prístupy aj pri SF4D, čoho výsledkom je o 60 % zredukovaný objem elektroniky v tele závory, takže pribudla možnosť použiť telo z masívnejšieho hliníka, odolnejšieho vibráciám a iným mechanickým pôsobeniam. Zároveň závora vyhovuje krytiu IP65/IP67. Závora nemá žiadnu slepú zónu, a to ani pri kaskádovom zapájaní (vrátane zapojenia do L). Aby bola inštalácia a údržba jednoduchšia, Panasonic inovoval niekoľko prvkov – použitie nastavovacieho SW (zadarmo stiahnuteľný) zobrazujúceho intenzitu prijatého svetla z každého lúča, ďalej inovatívnych LED na jednoduchšie párovanie aj na veľké vzdialenosti a tiež štandardných káblov s konektormi M12 (pri jednoduchej závore už 5 pin), čo pomáha aj pri jednoduchej údržbe.
Najmenší snímač so zosilňovačom EX-Z
Panasonic opäť posunul hranicu miniaturizácie snímačov. Tentoraz sa zameral na ďalšie redukovanie veľkosti elektroniky zabudovanej v snímači série EX, čoho výsledkom je nový produktový rad snímačov typu prijímač – vysielač EX-Z. Tieto snímače môžu byť vo vyhotovení s predným alebo bočným snímaním a práve pri bočnom snímaní sa dosiahol rozmer najmenšieho vyhotovenia 8 x 14 x 3 mm. Tento snímač môže byť pri týchto rozmeroch inštalovaný aj na miestach, kde v minulosti mohlo byť iba optické vlákno (ktoré má limity práve v použití nedostatočne ohybných svetlovodov).
Ak sa pozrieme na ďalšie výhody tejto série, určite musíme podčiarknuť rozlišovaciu schopnosť na objekty od Ř 0,3 mm pri dosahu 50 až 500 mm a keďže zdrojom svetla je LED s viditeľným svetlom, nastavenie nemôže byť jednoduchšie. Pri použití IP67 krytia možno snímač použiť skutočne na celú paletu aplikácií. Či už na klasickú detekciu súčiastok v podávači, alebo detekciu nožičiek kontaktov a mnoho ďalších.
Merací senzor HG-C
Či už ide o kontrolu rozmerov výrobku, priblíženia, správnosti umiestnenia a podobne, všade nájde uplatnenie senzor HG-C. A prečo sme si vybrali práve tento senzor? Opäť je to kombinácia niekoľkých vlastností tohto výrobku Panasonic. Tak začnime napríklad jeho rozmermi. Ako sme už spomenuli pri predošlých produktoch, Panasonic sa pýši schopnosťou miniaturizovať, ako sa len dá, a snímač HG-C je toho ďalším výstupom. Kompaktné rozmery 20 x 44 x 25 mm s už zabudovaným displejom na zobrazenie meranej vzdialenosti sú toho svedkom. A do týchto rozmerov dokázal Panasonic vtesnať hneď niekoľko užitočných vlastností. Ako zdroj svetla je použitý laserový lúč (655 nm) triedy 2, ktorý môže detegovať objekty vzdialené od 30 do 400 mm. Nastavenie senzora nemôže byť jednoduchšie, priamo na tele je tlačidlo teach-in a zároveň je snímač vybavený externým vstupom využiteľným na nulovanie alebo teach-in. Výstupom zo snímača je jeden digitálny výstup (Light-On/Dark-On) a jeden analógový výstup (0 – 5 V/4 – 20 mA). Senzor sa vyznačuje vysokou opakovateľnosťou iba 10 µm pri rozsahu merania 10 mm. Opakovateľnosť narastá spolu s meranou vzdialenosťou, ale aj pri maximálnych 400 mm dosahuje solídne výsledky. Ako vždy pri Panasonic, aj tu je snímač v odolnom tele s krytím IP67.