Možnosti aplikácie merania a analýzy zvuku a vibrácií sú nasledujúce:

  1. Meranie, analýza a monitorovanie hluku v pracovnom prostredí.
  2. Meranie a hodnotenie zvuku vo verejnom zdravotníctve.
  3. Monitorovanie komunálneho hluku (vrátane pozemnej dopravy monitorovanej dopravnou políciou).
  4. Meranie a analýza zvuku v letectve, automobilovom priemysle, vesmírnom výskume a obrane.
  5. Monitorovanie hluku v okolí letísk.
  6. Monitorovanie hluku prostredníctvom akustických kamier za účelom diagnostiky.
  7. Monitorovanie mechanického kmitania budov a stavebných konštrukcií.
  8. Monitorovanie kmitania na ľudskom tele (operátori, vodiči zemných a poľnohospodárskych strojov).
  9. Vibračné testy za účelom kontroly kvality a spoľahlivosti výrobkov (v letectve, automobilovom priemysle, vesmírnom výskume a obrane).
  10. Meranie a analýza mechanického kmitania za účelom diagnostiky stavu stroja prenosnými prístrojmi, tzv. off-line diagnostika.
  11. Meranie a analýza mechanického kmitania za účelom ochrany strojov bez podpory počítača, tzv. on-line monitorovanie strojov.
  12. Meranie a analýza mechanického kmitania za účelom ochrany, monitorovania technického stavu a vibrodiagnostiky strojov s podporou počítača a výkonnej databázy, tzv. počítačom podporované on-line monitorovanie strojov.

Z pohľadu prevádzky a údržby strojov sú základné prostriedky a metódy zamerané najmä na správne a presné meranie, monitorovanie a analýzu mechanického kmitania. Exaktnejší opis základov vibrodiagnostiky je v tvrdení, že vibrodiagnostika je dôsledná a algoritmizovaná analýza zmien dynamických vlastností strojov, resp. ich častí. Je však dôležité zdôrazniť podstatu a ciele vibrodiagnostiky a monitorovania technického stavu strojov.

Podstata monitorovania technického stavu strojov je v meraní charakteristických hodnôt mechanického kmitania a v súčasnom porovnaní výsledkov merania s kritickými – limitnými hodnotami určenými technickými normami, výrobcom stroja alebo na základe dlhodobého pozorovania technického stavu sledovaného stroja. Monitorovanie je spravidla zamerané na určenie okamžitého technického stavu, nie na určenie príčin, ktoré vyvolávajú zmeny dynamických vlastností strojov alebo technického stavu.

Monitorovanie technického stavu sa realizuje najmä s ohľadom na ochranu a bezpečnosť strojov a prevádzkových prostriedkov. Prístroje a systémy určené na monitorovanie technického stavu umožňujú posudzovať technický stav stroja a v prípade havarijného stavu varovať alebo automaticky vypnúť monitorované stroje. Vzhľadom na vážnosť takého rozhodovania monitorovacie systémy majú byť vyrábané, inštalované a prevádzkované v súlade s odporúčaniami technických štandardov, t. j. technických noriem (napr. ISO, STN, API).

Okrem ochrany majetku, resp. technických prostriedkov je dôležité si uvedomiť, že často ide aj o ochranu zdravia a životov ľudí. V prípade, že havária alebo vážne poškodenie strojov spôsobí úraz s trvalým následkom alebo smrťou človeka, nedodržanie odporúčaní technických noriem môže mať aj trestnoprávne následky. Odporúčania týkajúce sa spôsobu merania a miesta uloženia – inštalácie snímačov, ako aj kritérií hodnotenia technického stavu sú zakotvené v technických normách, najmä ISO, ktoré majú dlhodobú platnosť a sú uznávané na celom svete.

Monitorovacie systémy

Technické prostriedky na monitorovanie technického stavu strojov a vibračnú diagnostiku, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii na svetovom trhu, v zásade možno rozdeliť do nasledujúcich skupín:

Modulárne zabezpečovacie systémy

Sú spriahnuté s trvalo nainštalovanými snímačmi, určené na prevádzkovanie v priemyselnom prostredí (bezpečnostné a zabezpečovacie on-line systémy). Významnými reprezentantmi tejto skupiny sú napr. systémy VIBROCONTROL 6000 a VIBROCONTROL 8000/SETPOINT, ktoré spĺňajú odporúčania ISO 10816, STN ISO 7919 a API 670 (obr. 1).

Hlavné výhody systému VIBROCONTROL 8000/SETPOINT:

  • prvý systém na svete, ktorý je kompatibilný so systémom PI/Aveva™ (OSIsoft®),
  • 19-palcový rám až pre 56 kanálov,
  • 8,4-palcový dotykový predný displej,
  • systém diagnostiky vibrácií spĺňa API-670,
  • možnosť pripojiť k existujúcim zabezpečovacím systémom,
  • systém je vybavený vnútornou pamäťou (SD a SSD) na ukladanie údajov v časovej oblasti,
  • vysoká spoľahlivosť.

PI Aveva TM/(OSIsoft®) PI Server je stále viac sa rozširujúcou platformou, ktorá je schopná integrovať platformy rôznych decentrálnych riadiacich systémov z celého závodu alebo komplexu výrobných závodov. Veľkou výhodou je, že systém umožňuje kombinované zobrazovanie a analýzu procesných parametrov, ako aj charakteristických hodnôt mechanických vibrácií.

Systémy umožňujúce vibračnú diagnostiku prostredníctvom pravidelných opakovaných pochôdzkových meraní v priemyselnom prostredí (off-line systémy)

VST-100 a VST-100E sú prístroje, ktoré využívajú najmodernejšiu technológiu s farebnou zobrazovacou jednotkou; môžu byť dodané aj pre prostredie Ex (ATEX certifikované) a sú podporované výkonným programom pre PC (obr. 2).

Mimoriadne efektívnym riešením na technickú diagnostiku strojov s konštantnými otáčkami, ako sú napr. čerpadlá či ventilátory s elektrickým pohonom, je aj riešenie BKV GO. Je postavené na báze VCM-3, ktorý má 12 vibračných vstupov, zabudovaný webový server a nevyžaduje žiadny špecializovaný softvér, vystačí si len s prostriedkami MS Windows, napr. Chrome.

Podrobnejšie informácie o uvedených riešeniach, ako aj odpovede na otázky týkajúce sa vašich konkrétnych projektov radi poskytnú odborníci našej spoločnosti.

Ing. Peter Tirinda, CSc.
www.bruel.sk