Asi začnem inak, než by ste čakali od distribútora softvéru. Pretože… Ono nakoniec nie je až také podstatné, aký softvér používate, ale to, ako je implementovaný. Ako je zasadený do vášho firemného prostredia, do vášho procesu. Či výstupy z neho spĺňajú všetky požiadavky vašich kolegov. A tiež či vstupy do neho spĺňajú vaše požiadavky. Ak sa napríklad dajú nejako importovať, aby ste ich nemuseli prepisovať. Alebo či sú aspoň dáta, ktorými softvér plníte, štruktúrované a ľahko uchopiteľné. Tým však nemyslím len zadanie zákazky, ale aj spôsob, ako s ním spárujete dáta projekčného softvéru (symboly, prístroje, makrá, konfigurátor a iné). Skrátka, či sa vám s ním dobre pracuje.

Samotný softvér sa, samozrejme, tiež líši možnosťami, ktoré ponúka. Od najjednoduchších „kreslítok“ cez vektorové editory pracujúce s blokmi až po databázovo orientované systémy. S tým, ako sa zvyšuje komplexnosť objektov, s ktorými daný softvér pracuje, sa zvyšujú aj nároky na ich prípravu a tá je zložitejšia a zaberá viac času.
Najjednoduchšie editory pracujúce všeobecne s grafikou môžu byť rastrové alebo (lepšie) vektorové. To je tá najzákladnejšia forma tvorby schém, keď vytvárame iba grafickú podobu a všetky informácie o prístrojoch, spojoch a ďalšom musíme spravovať externe. Čo je dosť náročné, pretože v súlade s tým treba udržiavať niekoľko ďalších dokumentov.

V prípade vektorových editorov sa nám otvára viac možností – tieto vektorové čiary už sú objekty. Možno ich zhlukovať do blokov a tieto bloky môžu mať svoje vlastnosti. V lepších editoroch z nich potom možno vytvoriť zoznam a tým zostaviť jednoduchý kusovník.

Na samotnom vrchole je databázovo orientované projektovanie, keď pracujeme s rôznymi objektmi, ktoré navyše medzi sebou komunikujú. Vložený prístroj teda vie, akým spojom je pripojený a k akému cieľovému prístroju. Je schopný vyhodnotiť, či ide o spojenie validné alebo či napríklad nie sú duplicity v značení. Tu sa potom oddeľuje CAD, teda projektovanie pomocou počítača, a CAE, počítačová podpora projektovania.
Ako postupujete vyššie po týchto úrovniach projektovania, tak sa zvyšuje opätovná použiteľnosť týchto dát aj zložitosť. Už nám totiž nestačí nakresliť pár čiar ako istič. Musíme vyplniť množstvo vlastností, objednávacie čísla, technické veličiny, vytvoriť 3D model s pripojovacími bodmi a definovať uťahovacie momenty a pod. Samozrejme si treba individuálne určiť, aké dáta potrebujeme, čo ešte pre nás má zmysel. No na konci dňa je to rovnaké. Čím prepracovanejšie dáta máme k dispozícii, tým ľahšie sa nám bude projektovať a tým viac potom využijeme automatizáciu, či už na tej vstupnej strane alebo na strane výstupov pri tvorbe kusovníkov a iných zoznamov a plánov.

EPLAN dáva dlhodobo dôraz na dáta. Známy EPLAN Data Portal bol predstavený v roku 2008. Dáta z EPLAN Data Portal si používatelia neprispôsobujú. Ani nemôžu. Cieľom je poskytovať dáta v štandardnej podobe. A o to sa stará EPLAN Data Standard, ktorý štandard definuje, ako presne majú byť artikle vytvorené. Čo majú obsahovať jednotlivé parametre, aké dáta a v akom formáte majú byť dostupné alebo ako má byť pripravený 3D model s pripojovacími bodmi. Myšlienka je jednoduchá. Mať dostupné dáta artiklov tak, aby otázka „Ako dlho trvá vytvoriť artikel?“ bola vlastne zbytočná, pretože si ich stiahnete v takej kvalite, že budú ihneď použiteľné.

Na EPLAN Data Standard nadväzuje EPLAN Engineering Standard. Stále sú to dáta poskytované nami pre všetkých zákazníkov, takže hovoriť o zákazníckej personalizácii je trochu odvážne, ale tu ide už o komplexnejšie dáta, než „len“ artikle. V rámci EPLAN Engineering Standard nájdete celé projekty ukazujúce aplikáciu platformy EPLAN v rôznych priemyselných odvetviach. Z týchto vzorov potom vznikajú kmeňové dáta, ktoré si môžete stiahnuť a mať tak základný projekt, formuláre a ďalšie dáta, ktoré rešpektujú zvyklosti v danom odbore a majú rovno pripravené štandardné štruktúry a vyhodnotenia.

Tretia úroveň, v rámci ktorej poskytujeme zákazníkom dáta, je EPLAN Experience. V tomto prípade už ide o skutočnú zákaznícku personalizáciu. O nastavení dát a postupov tak, aby zodpovedali a nadväzovali na procesy v danej spoločnosti. EPLAN Experience nepokrýva len surové dáta, ale tvorí metodiku práce prispôsobenú konkrétnej spoločnosti, reflektujúcu nielen elektro oddelenie, ale dátový tok a proces v celej firme.

Pozrite si záznam webinára EPLAN Engineering Standard. >>

www.eplan-sk.sk