Prvé skrinky sa začali vyrábať vo firme Rittal už v roku 1961. Prvý svetový štandard nastavila už zaraďovacia skriňa typu PS 4000. V roku 1999 už bola štandardom vo svete ďalšia skriňa práve od Rittalu, a to TS 8000.
Práve teraz prichádza nový štandard, skriňa radu VX25. Ja osobne sa domnievam, že Rittal bol preto taký úspešný, lebo mal veľmi náročných zákazníkov. Už od začiatku to boli napríklad popredné nemecké automobilky, ktorým naozaj maximálne záleží na tom, aby mali len tých najlepších dodávateľov, a to po všetkých stránkach. Je známe, že takíto výrobcovia požadujú produkt na najnovšej technickej úrovni, trvalú špičkovú kvalitu a ešte aj konkurenčnú cenu. Teda dodávať alebo lepšie povedané byť dlhodobým dodávateľom takýmto zákazníkom znamená neustále preukazovať, že lepšia možnosť neexistuje a to rozhodne nie je žiadna prechádzka ružovou záhradou.
Uvedenie nového produktu, radovej skrine VX25, je len prirodzeným pokračovaním takejto snahy. A samozrejme nič nie je isté a minulý úspech nie je zárukou budúceho úspechu, ale tento typ má naozaj všetky predpoklady byť maximálne úspešným. Posúďte sami: všetky výhody, ktoré charakterizovali rad skríň TS8, sú zachované – automatické poprepájanie plochých dielov, flexibilný vstup káblov, zaraďovateľnosť zo všetkých strán, všetky svetové certifikáty a podobne. Navyše pribudli vlastnosti, ktoré zvyšujú predovšetkým efektívnosť celého procesu výroby hotového rozvádzača – spracovanie skrine – a tým umožňujú našim zákazníkom byť ešte viac konkurencieschopnými pri výrobe rozvádzačov.
Rám je základom skrine. Ten nový je dokonca ešte pevnejší ako v systéme TS8, navyše je plne symetrický a umožňuje prístup a upevňovanie zo všetkých štyroch strán; na porovnanie rám TS8 umožňoval len prichytávanie zvnútra (pozri obr.).
To umožňuje aj jednoduchšiu montáž rôznych deliacich plechov, prípadne krytov proti nebezpečnému dotyku živých častí. Zásadným vylepšením je to, že horizontálne sekcie rámu sú prierezom totožné s vertikálnymi, čo prináša zjednodušenie systému vnútornej výstavby a súčasne dotiahnutú symetriu vo všetkých smeroch. Teda lišty na horizontálne umiestnenie sú presne tie isté ako lišty na vertikálne umiestnenie. Dôležitým parametrom, ktorý priamo závisí od profilu rámu, je aj torzná pevnosť, ktorá je ešte vyššia ako v systéme TS8. To zabezpečí väčšiu celkovú stabilitu rámu a pri vyhotovení so zvýšenou odolnosťou na otrasy alebo seizmicitu vyššiu rezonančnú frekvenciu hotového rozvádzača so záťažou.
Raster rámu umožňuje flexibilnú aplikáciu systému vnútornej výstavby s mnohými časťami rovnakými ako v systéme TS8, no s tým rozdielom, že univerzálny raster 25 mm je uplatnený dôsledne a zhodný tvar profilu rámu zmenšuje množstvo potrebných druhov líšt a podstatne zvyšuje ich univerzálnosť. Jednoduchosti manipulácie pomáha aj fakt, že prakticky všetky skrutky výstavbového systému sa zaťahujú torxovým skrutkovačom TX30. Značky na ráme umožňujú čo najmenšie zdržiavanie pri montáži príslušenstva. Vo vertikálnych profiloch rámu sú vlisované závitové puzdrá na montáž príslušenstva (napríklad pántov), ktoré umožňujú udržať vysoký stupeň krytia tým, že sú umiestnené z vonkajšej strany, a teda úplne utesnené od interiéru skrine.
Zaraďovanie. Ako sme už spomenuli, samozrejmosťou je možnosť zaraďovania s terajším systémom skríň TS8. To je úplne nevyhnutná vlastnosť. Súčasne je takouto vlastnosťou aj zaraďovanie vo všetkých smeroch, teda nielen vedľa seba, ale aj nad sebou a za sebou. Novinkou je tu podstatne redukovaná komplexnosť príslušenstva. Teraz len tri typy zaraďovačov zabezpečujú všetky varianty a hlavne zrýchlenie práce. Vďaka tomu, že sú skrutky v smere zaraďovania, jednoduchšie dosiahneme „usadenie“ a prispôsobenie presnej pozície zaraďovaných skríň. Dnes už nebude potrebné kombinovať súčasne viacero spôsobov zaradenia, napríklad s cieľom prenášania viacerých zaradených zastavaných skríň naraz. Pri zaraďovaní veľmi zjednodušuje prácu aj nový typ utesnenia zaradených skríň. Už netreba nič lepiť a presne umiestňovať. Tesnenie sa jednoducho nasadí na výbežok v profile.
Montážna doska je kompatibilná so systémom TS8. To je veľmi dôležitá vec pre veľkých výrobcov rozvádzačov, ale aj pre tých, ktorí majú hotové výkresy rozmiestnenia prístrojov, vŕtacie šablóny alebo špeciálne montážne dosky na štandardizované prichytenie do skrine. Samozrejme sú zachované vlastnosti ako montáž jedným človekom alebo prichytenie montážnej dosky do úplne zadnej pozície. Novinkou je tu napríklad možnosť vmontovať montážnu dosku zozadu a zdanlivá maličkosť: o 20 mm viac miesta v hĺbkovom rozmere pri rovnakej hĺbke skrine oproti systému TS8. To je v skutočnosti mimoriadne dôležitá vlastnosť; totiž v systéme TS8 sme sa stretávali s problémom, že hĺbka prístrojov (problém najmä pri pohonových jednotkách) len o pár milimetrov presahovala svetlú hĺbku skrine, takže bolo potrebné zvoliť väčšie štandardné skrine s hĺbkou o 200 mm väčšou, teda napríklad hĺbku 800 mm namiesto 600 mm.
Spodná časť rozvádzača a vstup káblov je takisto výrazne vylepšenou časťou skrine. Veľkou výhodou je celkovo väčší svetlý otvor zospodu rámu. Jednoduchšia je aj montáž spodných plechov na vstup káblov a súčasne výhodnejšia možnosť privedenia káblov na montážnu dosku. Takisto jednoduchšia a tým ekonomickejšia bude aj pomerne častá výroba špeciálnych plechov na vstup káblov. Systém prichytenia rámu na podstavec alebo na podlahu je kompatibilný so systémom TS8, čo je samozrejme opäť veľmi dôležitá vec.
Dvere a uzamykanie sú veľmi významnou časťou skrine. Tu sú zdokonalenia snáď najvýraznejšie. Predovšetkým uzáver teraz možno namontovať omnoho rýchlejšie a jednoduchšie, dokonca bez použitia nástroja! Celkový čas skladania uzáveru sa znížil až o 50 %. Teraz už nie je problém prehodiť zmysel uzatvárania ani pri dvojkrídlových dverách. Ide to úplne jednoducho a veľmi to zjednodušuje prácu. Napríklad ak potrebujeme umiestniť chladiacu jednotku na pravé krídlo dverí alebo pri použití systému blokovania dverí pri zapnutom hlavnom vypínači môžeme vďaka prehodeniu zmyslu otvárania dvojkrídlových dverí ušetriť jednu celú skriňu.
Podstavce sú tiež faktorom, na ktorom záleží, hlavne na ich dokonalosti. V súčasnosti máme k dispozícii dva systémy podstavcov – štandardné a takzvané typu Flex Block. Každý tento rad má svoje výhody a sú navzájom kompatibilné. Dajú sa použiť aj pri nových skriniach radu VX25. Pribúda nám však nový systém podstavcov, ktorý nevšedne spája výhody staršieho a novšieho typu. To znamená, že má všetky dobré vlastnosti bežného typu podstavcov a súčasne úplne všetky výhody typu nového. Je to úplne kovový systém, ktorý sa ľahko montuje a je ohromne flexibilný, čo sa týka možností nasadenia. Skriňu naň ľahko umiestnime a súčasne dôjde hneď k automatickému nastaveniu vďaka plastovému dielu nasadenému na ráme skrine.
Takto by sa dalo vo vymenúvaní ďalších výhod ešte pokračovať. Domnievam sa, že nový typ skríň má všetky predpoklady stať sa ďalším svetovým štandardom a prevziať tak štafetu systému skríň TS8. Ešte uvediem, že certifikáty a svetové aprobácie sú už totožné so systémom skríň TS8 štandardného typu.