Obr. Tomáš Střelský, riaditeľ spoločnosti Manutan Slovakia
Slovenský Manutan je súčasťou medzinárodnej skupiny Manutan International, ktorá pôsobí už viac ako 50 rokov na európskom trhu, kde je v súčasnosti zastúpená v 17 krajinách. Firmy zo skupiny Manutan využívajú celkovo 190 000 m2 skladovacích plôch, zamestnávajú 2 200 ľudí a každý rok obslúžia viac ako 1 mil. zákazníkov.
Riešenie pre priemyselný nákup
Manutan Slovakia, ktorý je na slovenskom trhu od roku 2005, má v ponuke široký sortiment výrobkov pre výrobu, sklady, dielne, kancelárie, oblasť BOZP a PO, hygienu a upratovanie alebo obaly a obalovú techniku. Väčšina jeho produktov a riešení mieri do výrobných podnikov v strojárskom, automobilovom, hutníckom, zdravotníckom alebo chemickom priemysle.
V e-shope má Manutan aktuálne 40 000 produktov od 250 dodávateľov, z ktorých významná časť je zo Slovenska a okolitých štátov. Stovky produktov ponúka tiež pod vlastnou privátnou značkou Manutan. Slovenský Manutan poskytuje zákazníkom napríklad 3D vizualizáciu skladu alebo dielne zdarma, zapožičanie kancelárskych stoličiek na skúšku zdarma, záruku 10 rokov na vybraný tovar, dopravu do druhého dňa alebo spracovanie ponuky na mieru do 24 hodín.
Zjednodušenie nákupného procesu
Štvrtá priemyselná revolúcia je založená na automatizovanej výrobe, inteligentných systémoch a aplikáciách. Digitalizácia, automatizácia a zjednodušenie celého nákupného procesu prostredníctvom tzv. riešení e-Procurement je trendom posledných rokov. Firmy z rôznych priemyselných odvetví môžu vďaka tomu zjednodušiť kontrolu nákupov, optimalizovať nákupné procesy a znížiť transakčné náklady.
Takéto riešenie na mieru poskytuje svojim zákazníkom spoločnosť Manutan Slovakia, ktorá pomocou moderného a inovatívneho riešenia e-Procurement prepojí vlastný e-shop s nákupným systémom zákazníka. Pomáha tak firmám zo segmentu B2B automatizovať a optimalizovať nákupný proces, ktorý je súčasťou výrobných zložiek v automobilovom alebo strojárskom priemysle.
Riešenie e-Procurement spoločnosti Manutan zjednodušuje proces fakturácie a integrácie všetkých dodávateľov, pomáha s internými schvaľovacími procesmi, umožňuje výber a zaradenie len vybraných kategórií a udržiava objednávky so zmluvnými cenami. Najmä nákupy režijného materiálu, ktoré nie sú priamo spojené s predmetom podnikania priemyselných firiem, sú obrovskou administratívnou záťažou. Znamenajú síce len 5 % z celkového objemu nákupu, ale tvoria až 60 % objemu objednávok.
Treba sa tiež pripraviť na zmenu nákupných trendov v súvislosti s riadením a posilnením kvality vzťahov s dodávateľmi. Vzťahy medzi kupujúcimi a dodávateľmi sa postupne vyvíjajú smerom ku skutočnému partnerstvu. „Dodávatelia na trhu B2B už nie sú považovaní len za poskytovateľov služieb, ale čoraz viac sa angažujú v strategických rozhodnutiach svojich zákazníkov. Ich cieľom je poskytovať poradenstvo a podporu pri optimalizácii nákupu spoločností a zvyšovať ich konkurencieschopnosť,“ hovorí Tomáš Střelský, riaditeľ spoločnosti Manutan Slovakia.
Tip odborníka: Ako vybrať správny dielenský stôl?
Strojárska, automobilová a ďalšia priemyselná výroba musí byť podporená kvalitným oddelením údržby, ktoré by malo disponovať tým najlepším vybavením. Dielenský nábytok určený do výrobných a montážnych priestorov by mal mať masívnu konštrukciu s vysokou odolnosťou a pevnosťou, aby odolal náročným prevádzkovým podmienkam. Kvalitný kovový dielenský nábytok Manutan vyniká dlhou životnosťou, jednoduchou údržbou a zaisťuje efektívnu prácu s ohľadom na bezpečnosť zamestnancov.
Pre výber dielenského stola je určujúce získanie odpovede na otázku, aké činnosti bude zamestnanec alebo zamestnanci na stole realizovať. Od toho sa budú odvíjať ďalšie požiadavky, ako je veľkosť stola, povrchový materiál, požiadavky na úložný priestor alebo ergonomické hľadiská, ktoré by mal dielenský stôl spĺňať.
Ďalším faktorom pri výbere je zohľadnenie pracovného priestoru a rozmerov dielenského stola. Rozmery sa vyberajú podľa toho, koľko je miesta na samotný stôl, koľko miesta na ňom bude potrebné vrátane dĺžky a hĺbky pracovnej dosky. Pre drobné pracovné činnosti postačia menšie pracovné stoly, pre náročnejšie aktivity sú už potrebné stoly s väčšou pracovnou plochou.
Z akého materiálu by mala byť pracovná doska stola? Laminované drevotrieskové dosky (LTD) budú dostačujúce na bežné pracovné činnosti. Sú síce menej odolné, ale lacnejšie. Vrchná i spodná plocha dosky sú laminované a je na nich nanesená vrstva melamínovej živice a dekoračného papiera. Dielenská doska „škárovka“ je vyrobená zo smrekového alebo dubového dreva na široké spektrum činností.
Pre náročné prevádzky v strojárskom alebo automobilovom priemysle je určená pracovná doska bukový multiplex, ktorá je vyrobená z vrstvenej a lepenej bukovej dyhy obrúsenej a ošetrenej olejovými roztokmi. Doska má vynikajúcu pevnosť a odolnosť. Drevovláknité dosky (MDF) majú zase skvelú tepelnú odolnosť a sú plnohodnotnou náhradou masívneho dreva. Sú zhotovené z drevených vlákien, ktoré sú spojené syntetickým lepidlom za použitia teploty a tlaku.