Vzhľadom na to, že úroveň digitalizácie sa zvyšuje, požaduje najmä výrobný priemysel rýchle a bezpečné riešenia na používanie údajov s pridanou hodnotou. Stroje a systémy počas výrobného procesu hromadia obrovské množstvo údajov o stave a „zdraví“ stroja, o produkte a o príslušnom kroku procesu. Tieto údaje treba zbierať, analyzovať a ďalej spracovávať priamo na mieste bez straty času. Dôvodov je hneď niekoľko: minimalizácia času oneskorenia v aplikáciách reálneho času, rýchly pokles relevancie údajov a právne predpisy alebo špecifikácie pre bezpečnosť údajov. Spoločnosti okrem toho zásadne túžia po nedotknuteľnosti údajov, aby chránili svoje najdôležitejšie odborné znalosti.
Napríklad pri modernej vizuálnej kontrole vo výrobe podporovanej umelou inteligenciou (UI) sa obrázky s vysokým rozlíšením analyzujú automaticky, najlepšie v reálnom čase. Ak bude musieť byť každý jeden obrázok najskôr odoslaný do verejného cloudu na analýzu prostredníctvom lokálnej výrobnej siete, výhody moderných technológií UI sa stratia pre veľké oneskorenie a často nedostatočnú dostupnosť siete WAN pre veľký tok údajov. Navyše mnoho spoločností si ešte stále nedokáže zobraziť relevantné parametre o výrobnom procese a stave systému. Zhromaždiť potrebné údaje z každého heterogénneho zdroja na mieste pôsobenia vo výrobe s cieľom vykonať ich analýzu je často nemožné.
Predkonfigurované a integrované riešenie sprístupňuje edge cloudové aplikácie
GEC, spoločnosť skupiny Friedhelm Loh, vyvinula ONCITE spoločne s partnermi v októbri 2019. Išlo o prvé edge zariadenie pre priemyselné aplikácie bežiace v reálnom čase. Spoločnosť IBM teraz rozšírila zariadenie tak, aby zahŕňalo riešenie IBM Cloud Pak založené na OpenShift spoločnosti Red Hat. Pre priemyselných používateľov to znamená rýchlejšie uvedenie do prevádzky a flexibilnejšiu integráciu zariadenia do všetkých úrovní riadenia výroby.
GEC poskytuje prepracované a bezpečné pripojenie k miestnej sieti. K tomu sa pridáva vysokovýkonná a odolná technológia špecialistu na IT infraštruktúru spoločnosti Rittal, najväčšieho zo spoločností skupiny Friedhelm Loh. GEC umožňuje vizualizáciu a analýzu výrobných údajov v reálnom čase zo všetkých zdrojov s integrovaným systémom Smart Manufacturing Operations Management (smart MOM) a platformou GEC Analytics.
To, čo môže spočiatku znieť jednoducho, je stále jednou z najväčších výziev v modernom výrobnom prostredí: zviditeľnenie príslušných údajov o výrobkoch a procesoch počas prebiehajúcej výroby – bezproblémovo zo stanice na stanicu až po kontrolu kvality a dodanie produktov zákazníkovi. Tu vstupuje do hry spoločnosť IBM.
Integrácia OT-IT s IBM
Aby bola táto vizualizácia úspešná, musia byť všetky relevantné údaje zhromaždené takmer v reálnom čase pozdĺž celej „automatizačnej pyramídy“ výroby: od lokálnych prevádzkových IT systémov na čele s ERP až po PLM, MES, SCADA, snímače a akčné členy výrobných strojov na najnižšej úrovni.
Prvé nasadené moduly z IBM Cloud Paks riešili integráciu OT/IT prostredníctvom riešenia IBM Plant Service Bus. To je zase založené na aplikácii IBM Connect for Manufacturing a ponúka univerzálnu integráciu v rámci prevádzky na základe MQTT, OPC UA a mnohých ďalších protokolov. Svoje miesto má aj IBM Operational Decision Manager, ktorý umožňuje pracovníkom mimo IT oddelenia kontrolovať správanie a tok údajov vo výrobnej prevádzke pomocou obchodných pravidiel. V tomto procese sa zhromažďujú všetky údaje z prevádzkovej úrovne (OT) a zjednocujú sa s údajmi IT systému, aby ich bolo možné sprístupniť pre Smart MOM.
Pilotný projekt v digitálne integrovanom výrobnom závode Rittal v regióne Haiger ukazuje perspektívy ONCITE. Dvestopäťdesiat sieťovo prepojených výrobných zariadení tam každý deň vygeneruje až 18 terabajtov údajov, ktoré sú analyzované, spracované takmer v reálnom čase a použité na optimalizáciu výroby – s potrebnou bezpečnosťou a ochranou údajov.