Inovatívna automatizácia so systémom
Pre spoločnosť HandlingTech Automations-Systeme GmbH je tento slogan programom. Spoločnosť založená v roku 1994 začínala v oblasti automatizácie v pivnici rodičovského podniku na výrobu sústružených dielov ako nováčik. Táto rodinná spoločnosť s konateľom Jörgom Hutzelom sa vyvinula na významného hráča v oblasti robotiky. Špecialista na automatizáciu zo Steinenbronnu, z mestečka južne od Stuttgartu, je v súčasnosti zabehnutý a dobre známy v oblasti robotickej automatizácie a na základe svojich štandardných robotických buniek vytvára riešenia špecifické pre zákazníka.
HandlingTech svojim zákazníkom ponúka robotické bunky s rôznou veľkosťou a rôznym vyhotovením, od základných až po tie sofistikované. Čím väčšia výzva, tým lepšie je motto tejto spoločnosti. Ako systémový partner dokáže spoločnosť zastrešiť projekt od návrhu až po realizáciu systému a dokonca ešte ďalej. Jej ponuka služieb siaha od poradenstva a plánovania cez konštrukciu a montáž až po rozsiahle popredajné služby. „Vyrástli sme na konštrukcii špeciálnych strojov. Zákazníci od nás jednoducho očakávajú riešenie problémov,“ zdôrazňuje Gregor Großhauser, ktorý je v spoločnosti HandlingTech zodpovedný za oblasť predaja a marketingu.
Výkonný a oku lahodiaci
Automatizačné systémy od spoločnosti HandlingTech ako samostatné stroje alebo retrofit strojov umožňujú úplnú automatizáciu priemyselných procesov. Modulárne systémy sa dajú jednoducho a ekonomicky prispôsobiť špecifickým požiadavkám daného stroja zákazníka. Od štandardných systémov po vysoko komplexné špeciálne zariadenia s doplňujúcimi procesmi a automatizovaným podávaním dielov – pre HandlingTech neexistujú takmer žiadne limity.
Robotické bunky sa vyznačujú nielen flexibilitou, sú tiež vizuálne atraktívne. Špecialisti zo Steinenbronnu stavili na systémy s premyslenou konštrukciou, pričom vyzerajú rovnako dobre, ako fungujú. Za svoj prepracovaný dizajn už získali niekoľko ocenení vrátane renomovaného iF Product Design Award za inovatívne stvárnenie, vďaka čomu majú jedinečné postavenie na trhu.
Osvedčené partnerstvo
Pri komponentoch pre svoje automatizačné riešenia stavia spoločnosť na externých partnerov, ktorí jej poskytujú premyslené, perspektívne riešenia a systémy. V oblasti decentralizovanej automatizačnej techniky je Murrelektronik GmbH s celosvetovou pôsobnosťou už mnoho rokov osvedčeným partnerom.
„Začiatok spolupráce tvorili rozbočovače z rodiny Exact od spoločnosti Murrelektronik, ktorých úlohou bolo zhromažďovať údaje z prevádzkových snímačov a prenášať ich do rozvádzača. Po nich nasledovali rôzne rady sieťových zdrojov. V súčasnosti sa v prevažnej miere používajú spínacie zdroje z radu Emparro. V nedávnej minulosti sa spoločnosť HandlingTech rozhodla, že bude aj pri vzdialených V/V umiestnených v rozvádzači používať produkty od Murrelektronik. V/V systémy radu Cube20S v súčasnosti integrujú kompletné digitálne vstupy a výstupy v jednej bunke a prenášajú ich do priemyselnej zbernice. Využívame tiež rozsiahly program spojovacej techniky od spoločnosti Murrelektronik,“ uviedol Marco Balzuweit, elektroprojektant v spoločnosti HandlingTech.
Kompaktné a cenovo výhodné
Od začiatku roku 2019 sa v štandardných robotických bunkách HandlingTech v oblasti sieťového prepojenia používajú sieťové prepínače od Murrelektronik. Prvými lastovičkami boli neriadené sieťové prepínače radu Xelity. Tieto zariadenia sú momentálne k dispozícii s ôsmimi portmi. Zásuvné (push-in) svorkovnice na pripojenie napájania zjednodušujú kabeláž jednotlivých prepínačov. Zariadenia uprednostňujú komunikáciu cez protokoly PROFInet a prenos údajov cez PROFInet pred ethernetovou sieťou. Rýchlosť prenosu údajových paketov cez prepínače Xelity je až do 100 Mbit/s.
Henning Schultz pracuje v spoločnosti HandlingTech vo výrobe ako elektrikár a elektrokonštruktér. Sieťové prepínače Xelity ho presvedčili doslova na prvý pohľad: „Kompaktný konštrukčný tvar osemportových sieťových prepínačov Xelity je super. Vďaka svojim malým rozmerom sa dajú bez problémov umiestniť aj vedľa sieťového zdroja, stýkača alebo relé bez toho, aby sa musel vytvárať ďalší priestor na montážnej lište alebo v káblových kanáloch. Tiež sa mi zdá veľmi praktické jednoduché napájanie cez zásuvné svorky, zatiaľ čo mnoho konkurentov na trhu má ďalšiu zástrčku so skrutkovacími krytkami, čo komplikuje pripojenie. Veľkosť, celkový dojem, funkcia, ako aj cena sieťových prepínačov Xelity z nich robia skvelý produkt.“
Sieťovými prepínačmi Xelity sú vybavené nielen nové prevádzky. Mnoho starších zariadení ešte nie je štandardne vybavených zbernicovým systémom a ethernetom. Experti na elektrotechniku spoločnosti HandlingTech majú opakovane skúsenosti pri rekonštruovaných zariadeniach, keď sa sieťové prepínače na žiadosť zákazníka často dodatočne integrujú do modernizačných riešení „Pri modernizačných opatreniach je miesto často obmedzujúcim faktorom. Tu je kompaktnosť sieťových prepínačov Xelity veľkou výhodou,“ dopĺňa Nancy Locher, inžinierka predaja v spoločnosti Murrelektronik.
Na jedno zariadenie dva sieťové prepínače
H. Schultz vysvetľuje: „Štandardne poskytujeme dva sieťové prepínače Xelity pre každú štandardnú robotickú bunku, aby sme, ak je to možné, oddelili ethernet a PROFInet. Aj keď je možno obsadených iba štyri alebo päť portov, v najvyššej fáze rozširovania ich budeme potrebovať všetky. Pre nás je tiež dôležitý určitý štandard pre našu konštrukciu aj pre výrobcov rozvádzačov. Sieťové prepínače od spoločnosti Murrelektronik sú dnes súčasťou takmer každého nášho zariadenia.“
Priemyselné PC, robot aj bezpečnostné systémy a systémy vzdialenej údržby sú k sieťovému prepínaču pripojené pomocou rozhrania Ethernet TCP/IP umiestneného na vonkajšej strane rozvádzača, aby sa pri servisných prácach nemusel otvárať. To znamená, že obsadená je väčšina portov a jeden alebo dva porty zostávajú ešte ako rezerva, napríklad na meracie úlohy v bunke.
Osem a osem nie je šestnásť
Pri veľkom množstve údajov môžu sieťové prepínače Xelity pri komunikácii naraziť na svoje komunikačné limity. Vtedy vstupujú do hry neriadené prepínače Tree16 TX od spoločnosti Murrelektronik. Šestnásťportový neriadený prepínač má dva porty Gigabit Ethernet uplink a 14 portov Fast Ethernet downlink.
Dennis Zimmer, produktový manažér sieťových prepínačov v spoločnosti Murrelektronik, vysvetľuje, v čom spočíva rozdiel medzi týmito 16-portovými sieťovými prepínačmi v porovnaní s niektorými riešeniami konkurentov na trhu, ktoré pozostávajú z dvoch navzájom spojených osemportových sieťových prepínačov: „Človek by si myslel, že osem a osem je šestnásť. V tomto prípade to tak však určite nie je. Dôvodom je, že prepojenie medzi oboma osemportovými sieťovými prepínačmi nie je dimenzované na spracovanie veľkého množstva údajov. Náš prístroj je čisto 16-portovým sieťovým prepínačom so zodpovedajúcim riadiacim čipom. Navzájom spojené sieťové prepínače sú síce cenovo výhodnejšie, náš 16-portový sieťový prepínač je však spoľahlivý a má potrebnú vysokú výkonnosť.“ M. Balzuweit zo spoločnosti HandlingTech podčiarkuje: „Pri 16-portových sieťových prepínačoch od Murrelektronik sme nemali ešte žiadne výpadky.“
Najmä pri riešeniach špeciálnych strojných zariadení, kde je navzájom prepojených viacero veľkých robotických a obrábacích modulov, sa vždy vyskytujú prípady, keď sú potrebné vysokovýkonné gigabitové porty neriadených 16-portových sieťových prepínačov. Jedným z príkladov je veľké zariadenie na obrábanie hriadeľov, v ktorom je obrábací stroj umiestnený medzi dvoma robotickými bunkami od spoločnosti HandlingTech. Úlohou prvej robotickej stanice je vybrať obrobky z prepravky a naložiť ich do obrábacieho stroja. Obrobky sa do zariadenia privádzajú v prepravke, v ktorej sú hriadele umiestnené neusporiadane. Robot uchopuje konštrukčné diely na základe plánovania trasy založenej na mračne bodov. Na základe údajov z kamerového systému nad prepravkou sa vygeneruje mračno bodov na výpočet najlepšieho bodu priblíženia pre uchopovač robota. Robot vybavený výmenným uchopovacím systémom uchopí konštrukčný diel pomocou magnetického uchopovača a umiestni ho do schránky, kde sa vyrovná. Potom založí obrábací nástroj na obrábanie obrobku. Robot v ďalšej kabíne následne vyloží obrobené hriadele z obrábacieho stroja a zabalí diely priamo do kartónových škatúľ s blistrovou medzivrstvou.
Spracovanie údajov z kamery sa vykonáva nezávisle od samostatného počítača. V tomto zariadení sú 16-portové sieťové prepínače zodpovedné za zvyšok komunikácie medzi robotickými systémami. Dva gigabitové porty pritom zaisťujú komunikáciu s nadradeným riadiacim systémom, zatiaľ čo ostatné 100 Mbit porty zhromažďujú údaje z rôznych zariadení nachádzajúcich sa v robotickej bunke.
Silní aj v oblasti podpory
Aj v ďalšej dôležitej oblasti vidí H. Schultz prednosti spoločnosti Murrelektronik, a to v oblasti podpory. „Ak mám technickú otázku alebo akútny problém, rýchlo môžem telefonicky kontaktovať produktového, prípadne aplikačného inžiniera. Pri konštrukcii špeciálnych strojov, kde objednávky závisia aj od dodacích termínov, je nevyhnutná okamžitá reakcia. Ak potrebujem rýchlu pomoc, v Murrelektronik ju dostanem. Okrem toho je dôležité, že spoločnosť Murrelektronik uvádza na trh len odskúšané produkty.“
Produktový manažér D. Zimmer zo spoločnosti Murrelektronik na to odpovedá: „Keď máme produkt dokončený, ideme s ním k zákazníkom, aby sme získali spätnú väzbu. Aj sieťový prepínač Xelity sme firme HandlingTech vopred predstavili. Naši zákazníci najlepšie poznajú požiadavky na produkt a vedia nám povedať, či je produkt dobrý a kde možno ešte niečo vylepšiť. Je to forma spoločného vývoja spolu so zákazníkmi.“
V tejto sérii videí predstavujeme náš program sieťových technológií. Jedná sa o spravované prepínače, spravované prepínače PROFINET, spravované prepínače Lite a neriadené prepínače pre rozvádzač (IP20) a pre použitie v teréne (IP67).
Viac o sieťovej technike nájdete tu.