Priemysel 4.0 ako hnacia sila
Proces vývoja nabral na obrátkach. Kde začneme? Evolúcia alebo revolúcia? Čo predstavuje to „najlepšie“? Čo potrebujú technici pracujúci s rozvádzačmi? V tejto chvíli je jasná len jedna vec, nový fenomén Priemysel 4.0 nastavuje nové štandardy – a nový veľký rozvádzač od Rittalu bude musieť byť 100 % pripravený plniť tieto požiadavky. To je absolútna nutnosť. Koniec koncov, iba kombinácia skutočného rozvádzača a jeho digitálneho dvojčaťa uspokojí všetky potreby digitalizácie, od online konfigurácie a inžinieringu až po montáž, automatizáciu a údržbu. „Nová realita“ je fenomén, akým T. Steffen označuje vysoko efektívne spojenie reálnych a fyzických pracovných tokov v životnom cykle produktu. „Pred 20 rokmi to pri stavbe rozvádzača nebol veľký problém, ale bez konzistentných, komplexných údajov alebo pravidiel založených na softvéri sa o rozvádzači budúcnosti nedá hovoriť.“
Späť ku koreňom
Potreba vrátiť sa k jadru všetkého motivovala vývojárov Rittalu k štúdiu praktických potrieb v rokoch 2012 až 2014 – a to prinieslo skutočnú odpoveď na tento problém. V skutočnosti T. Steffen nezačal hľadanie perfektného rozvádzača na rysovacej doske alebo v laboratóriu. „Späť ku koreňom – to bolo riešenie. Predtým ako sme nášmu tímu dovolili, aby pokračoval vo vývoji nového rozvádzača, museli sme znova navštíviť prevádzky našich zákazníkov, aby sme zistili, akým výzvam práve čelia, a analyzovali problémy.“ Rittal spolupracoval s inštitútom PMO so sídlom v Mníchove na realizácii rozsiahleho prieskumu. Výskumní pracovníci boli vyslaní do desiatich priemyselných spoločností v Nemecku, ôsmich v USA a šiestich v Číne – s veľkým zastúpením malých a stredných firiem – a v každej spoločnosti strávili tri dni dokumentovaním každodenného pracovného života písomne, obrázkami a videami.
Bez kompromisov
„Analýza u používateľov nám otvorila oči. V niektorých prípadoch sme zaznamenali problémy, ktoré samotní zákazníci ešte neidentifikovali,“ spomína na prieskum T. Steffen. Konečným výsledkom bolo celkovo 150 špecifických požiadaviek na nový rozvádzač, ktoré Rittal doplnil o zistenia poradnej rady pre zákazníkov, ktorá bola do prípravy tiež zapojená. „Počas nasledujúcich vývojových prác sme sa nevzdali jediného z hlavných bodov.“ Čo sa teda napríklad bralo do úvahy? „Zjednodušená montáž, rozstup 25 mm, pridaná flexibilita v radení, vyššia nosnosť, menej dielov príslušenstva a extrémne stabilná základná časť. Štúdia použiteľnosti odstránila akékoľvek pretrvávajúce pochybnosti o strategickom smerovaní nového veľkého rozvádzača. Trh potrebuje rozvádzač, ktorý okamžite skráti čas výroby a montáže, minimalizuje zložitosť v dôsledku veľkosti šarže 1 a úhľadne zapadne do veľkého trendu digitalizácie.“
Prirodzenosť a dopyt
Prišla však krátka prestávka na zamyslenie, kým sa mantra „digitálnejšie – jednoduchšie – rýchlejšie“ pretransformovala do skutočnej dizajnérskej práce. „Bol to skvelý krok,“ hovorí T. Steffen na margo rozhodnutia profesora Loha postaviť proti sebe tri vývojové tímy. Výskumný a vývojový tím so sídlom v Herborne, tím zo závodu v Rittershausene a tím zostavený z externej vývojovej spoločnosti so sídlom v južnom Nemecku, ktorú podporovali dvaja známi veteráni Rittal, Heinrich Styppa a Hans-Jürgen Graf. Tieto tri tímy pracovali úplne izolovane od seba na rovnakej primárnej úlohe – navrhnúť dokonalý profil pre najlepší rozvádzač všetkých čias. Všetci dostali podrobné zadanie vychádzajúce zo zistení prieskumu, ale pracovali úplne autonómne a bez obmedzení návrhu.“
Na dobré tri mesiace boli dva tímy Rittal oslobodené od všetkých ostatných povinností a vytrhnuté zo svojho obvyklého pracoviska, rozvrhu a dokonca aj priestoru. „Telefóny zrušili, e-maily boli presmerované, existujúce projekty boli odovzdané – to všetko bolo pridelené iným ľuďom.“ Nové kancelárie sa stali inkubátormi, aké sa bežne spájajú so začínajúcimi podnikmi v technologickom sektore – bolo to všetko o formovaní budúcnosti s chladnou hlavou a zanieteným srdcom. T. Steffen vysvetľuje: „Vývojové tímy sa v novej výzve museli samozrejme najprv, nájsť‘, to sa nedá vynútiť. No potom už išli na vec. Navzájom sa inšpirovali, zásobovali sa nápadmi a povzbudzovali. Keď sa veci naozaj rozbehli, využívali všetky detaily každého nápadu, ktorý sa im zrodil v hlave za 20 rokov konštrukcie rozvádzačov. Samozrejme, všetci chceli vedieť, čo robia ostatné tímy. Neistota môže priniesť veľa nových nápadov.“
Správna cesta
V októbri 2013 boli predložené porote dva návrhy profilov od každého z troch tímov. Profesor Loh stanovil primárne kritérium. „Týka sa to funkcií a výhod pre zákazníkov. Nový profil od výskumného a vývojového tímu Rittal zvíťazil.“
Závod dodávateľa, Schopfheim, november 2015. Situácia bola vážna. Krátko po jedenástej dopoludnia viseli na vlásku tri roky vývojovej práce. Vyzeralo to tak, že proces testovania profilu rámu rozvádzača by sa mohol skončiť katastrofou: „Všetko išlo dobre, až kým sa systém neprerazil,“ spomína Heiko Holighaus, viceprezident pre výskum a vývoj v Rittale, „ale potom sa materiál začal lámať. Nepodarilo sa nám získať spoľahlivý laserový zvar. Nedalo sa to urobiť čisto.“ Stovky návrhov nového krytu VX25, nespočetné množstvo simulácií, intenzívny používateľský prieskum, krv, pot a slzy – bolo to všetko zbytočné?
Všetko alebo nič?
Vo vzduchu visela nejasná predtucha. „Akýkoľvek návrh veľkého rozvádzača stojí a padá na profile – je to technologicky najnáročnejšia časť,“ vysvetľuje Frank Himmelhuber, výkonný viceprezident pre výskum a vývoj v spoločnosti Rittal. „Profil do veľkej miery určuje inštalačný priestor, inžiniersku a montážnu efektivitu, možnosti rozšírenia, stabilitu a tým aj bezpečnosť, flexibilitu v prevádzke u zákazníka atď. To znamená, že ak profil zlyhá, musíme začať od začiatku.“ Nakoniec to až tak ďaleko nezašlo.
Otočka o 180°
Technici spoločnosti Rittal dali hlavy dokopy a v priebehu mesiacov prešli všetkými možnosťami. Na samotnom symetrickom profile sa nedalo nič zmeniť, preto bolo potrebné nájsť riešenie v spôsobe výroby. Nakoniec jeden malý geniálny ťah prelomil patovú situáciu – zvarový šev sa obrátil presne o 180°. „Profil sme otočili o 180°, takže sme začali profilovať zvnútra a potom zvárať zvonku namiesto opačne,“ vysvetľuje H. Holighaus. Pre upravenú verziu bola zorganizovaná nová skúšobná prevádzka. A podarilo sa. V skutočnosti testy stability a tuhosti priniesli špičkové výsledky. Krátko nato boli prvé vzorové rozvádzače VX25 na ceste k pilotnej aplikácii so starostlivo vybranými zákazníkmi.
Len rozvádzač?
Rittal Innovation Center, Haiger, jeseň 2016. Centrum stavia svoju činnosť na vývojárskom myslení, je otvorené inováciám a využíva metodológie lídrov. Inovácie zvyčajne neprichádzajú z tichej kontemplácie, ale skôr z interakcie a rozhovorov so starostlivo vybranými používateľmi. Nastavenie optimálneho používania nového veľkého rozvádzača VX25 priviedlo spoločnosť Rittal priamo do prevádzok svojich dôležitých zákazníkov.
Závod Rittal v Haigeri, december 2017. Pevný stisk ruky a priateľské slovo – prezentácia nového VX25 v jasne osvetlenom Rittal Innovation Center sa začala dobre. Matthias Müller, hostiteľ a riaditeľ Product Management Enclosures, je jednoznačne presvedčený o výnimočnosti, ktorú môže Rittal ponúknuť. Nastal čas odhaliť hviezdnu atrakciu – nový veľký rozvádzač VX25 od spoločnosti Rittal.
Za dverami
Nenápadné svetlosivé dvere oddeľovali návštevníkov od objektu ich záujmu. Mnohí si mysleli, že sú to len dvere do skladu. Bola to len čiastočná pravda. Za nimi bol skutočne sklad, no nabitý atmosférou očakávania. Tam to bolo, v strede miestnosti, zahalené do prikrývky – VX25. Určite je to však len rozvádzač s dverami a základňou. Oči automaticky preletia z čerstvo vytlačených plagátov na stene, ktoré predstavujú nové vlastnosti a funkcie VX25, k samotnému novému rozvádzaču. Osvedčený dvojúrovňový prístup zostal zachovaný, montážna doska je tu stále a všetky kľúčové funkčné a pripojovacie rozmery sú rovnaké. „Veľmi cielene sme prepracovali len oblasti, kde by to bolo prospešné pre zákazníkov. Z veľkej časti sme nechali dobre zavedené a osvedčené prvky na pokoji, aby si naši zákazníci tento nový rozvádzač ľahko osvojili.“ Pohľad do brožúry to všetko potvrdzuje. Tak čo je na tom vlastne nové? „Novinkou je, že rozvádzač ‚tiká‘ tak, ako zákazník myslí a pracuje – vo funkciách a procesoch. To sú veľké zmeny,“ vysvetľuje M. Müller.
Know-how z prevádzok
Jedným z príkladov je skutočnosť, že k VX25 možno pristupovať zo všetkých štyroch strán. „Komponenty môžu byť teraz pripevnené na vonkajšiu montážnu úroveň zvonku, čo je obrovská praktická výhoda. To s potešením prijalo 40 % našich zákazníkov,“ konštatuje M. Müller. Táto jedna výmena ušetrí 30 minút v porovnaní s bežnými montážnymi postupmi. To isté platí pre novú funkciu, ktorá umožňuje používateľom inštalovať montážne dosky zozadu. To je argument, ktorý víťazí u používateľov a konštruktérov rozvádzačov na celom svete, najmä pokiaľ ide o inštaláciu veľmi ťažkých konštrukcií. Keď už hovoríme o zadnej časti, dodatočných 20 mm montážnej hĺbky (prostredníctvom príslušenstva) poskytuje viac priestoru.
Aby sa optimalizoval hodnotový reťazec zákazníkov, ploché časti VX25 obsahujú „jedinečný“ QR kód, ktorý zaisťuje, že komponenty možno priradiť k príslušným položkám na kusovníkoch v ERP systéme zákazníka. Ploché diely teraz možno sledovať počas celého pracovného toku a priraďovať ich správnym programom obrábania, zaznamenávať aj čas obrábania a oveľa viac. Je to oveľa priamočiarejšie a jednoduchšie z hľadiska konštrukcie a inštalácie. Tieto výhody spočívajú predovšetkým v zníženej zložitosti v sortimente dielov, ktorú Rittal dosahuje použitím multifunkčných komponentov. „V prípade VX25 sme boli schopní dodať všetky funkcie TS 8 s oveľa menším počtom doplnkových dielov a tiež vytvoriť nové funkcie a pridanú hodnotu,“ dopĺňa M. Müller. Nové „automatické vyrovnávanie potenciálu“ je pôsobivým dôkazom poverenia systémovej platformy, ktorým sa VX25 môže pochváliť. Zákazníci vďaka uvedeným novinkám nebudú musieť v budúcnosti používať uzemňovacie pásy pri montáži komponentov Rittal pod napätím, ako sú ventilátorové a filtračné jednotky a jednotky klimatizácie na tieto ploché časti.
Žiadne nástroje
Vracajúc sa späť do prevádzky zákazníka, poukazuje M. Müller na nové kľučky dverí. Vďaka zacvakávaciemu systému možno rukoväte meniť dvakrát rýchlejšie ako predtým: „Stačí chytiť, zatlačiť a práca je hotová. V minulosti musela byť rukoväť osadená skrutkami.“ Muselo sa použiť aj lepidlo, konkrétne na tesnenie, ale teraz sa kľučka len zatlačí na miesto. V budúcnosti zákazníci nebudú musieť otáčať dvere na inštaláciu závesov o 180°. „Vŕtanie ôsmich otvorov, odhrotovanie, maľovanie – doteraz ste potrebovali asi 30 minút na dvere, aby ste ich pootočili o 180°.Teraz je inštalácia dverí hračkou. Dajú sa ľahko zložiť z pántov a nasadiť späť ako dvere v domácnosti a keď sa zatvoria, automaticky sa zabezpečia,“ konštatuje M. Müller.
Pevný základ
Nová základňa VX25 spája všetky funkcie zo základne TS a systému základne/sokla Flex-Block v jednom riešení. Do základne možno zabudovať dokonca aj príslušenstvo krytu. Napríklad tam môžu byť inštalované konzoly na radenie a káblové príchytné lišty a káble môžu byť jednoducho a efektívne uchytené a zaistené pomocou dierovaných častí. Nielenže to šetrí čas a peniaze, ale zvyšuje to aj bezpečnosť. Integrovaná centrovacia pomôcka v rohovom diele a možnosť upevnenia základne priamo zhora ukončili zložité stavebné a ladiace práce. Rýchla inštalácia, rýchle použitie – o to tu ide.