Automatizácia budov sa zameriava predovšetkým na elektrotechniku vrátane merania a regulácie a na technologické okruhy, ako sú vzduchotechnika a vykurovanie. Pre obe disciplíny sú k dispozícii špecializované profesionálne nástroje Eplan postavené na spoločnej softvérovej platforme. Tá zaisťuje zdieľané softvérové funkcie a podporuje jednotné postupy a metódy projektovania. Vytvára infraštruktúru pre ucelené multidisciplinárne dáta projektu. V správne ošetrenom viacpoužívateľskom prístupe pracujú projektanti vždy s aktuálnymi údajmi prístrojov alebo parametrami zariadenia. Práca v takomto prostredí je z princípu kooperatívna a zároveň účinne pomáha predchádzať vzniku duplicít a pochybností o jednoznačnosti. Údaje zobrazované na výkresoch jednotlivých profesií sú teda vždy aktuálne a prepojené platnými krížovými odkazmi.
Podpora externej spolupráce
V stavebníctve je bežná spolupráca externých organizácií. Projektanti jednotlivých profesií pracujú na oddelených častiach celkového projektu, pričom v celkovej dokumentácii sa musia styčné interdisciplinárne údaje navzájom odkazovať. Vzniká tak potreba vzájomnej komunikácie a externej výmeny údajov. Ide o kritické miesto v procese projektovania, ktoré môže spôsobiť oneskorenia, chyby alebo komplikácie pri zapracovaní zmien. Platí to všeobecne pre všetky profesie v sektore, a preto spoločnosti koordinujúce projektovanie stavieb využívajú systémy PDM a BIM. Takto nastavenú organizáciu projektovania podporuje Eplan funkciami externej výmeny údajov – automatizovane pomocou API rozhrania alebo manuálne formou importných/exportných funkcií, pričom ide o prenos štruktúrovaných negrafických údajov. Účastníkom projektu, ktorí údaje potrebujú iba prezerať a komentovať, poslúži cloudový nástroj eView bežiaci v prostredí webového prehliadača bez nutnosti licencie Eplan.
Od plánovania po realizáciu
Softvérové aj metodické riešenie Eplan pokrýva proces celej zákazky od plánovania cez detailné projektovanie až po spätné zapracovanie zmien z realizácie. Všetko sa začína plánovaním systému automatizácie budovy, ktorého kvalita určuje priebeh celej zákazky. Ide o dôležitú činnosť hlavného koordinátora projektu. Základné koncepčné údaje, ako sú označenie štruktúr pre časti stavby a funkčných celkov technológií, parametre zariadenia či koncepcia základnej silovej a dátovej kabeláže, sa spracovávajú v stromovej štruktúre v systéme Eplan Preplanning. Tieto údaje možno tiež importovať z externého systému BIM. Ďalej možno naplánovať počty a symboliku signálov do riadiaceho systému, zoznam softvérových funkcií či náklady na realizáciu. Takto spracované plánovanie poslúži pri priebežnej kontrole projektu či zákazkových tendroch.
Na podkladoch predbežného plánovania následne vznikajú realizačné projekty dotknutých profesií. Koncepčné údaje sú postupne doplňované detailnými a všetky spolu vytvárajú konzistentné údaje projektu až po jeho realizáciu. Počas projektovania sa do poslednej chvíle implementujú zmeny na rôznych úrovniach. Koncepčné zmeny v označovaní štruktúr (častí stavby, rozvádzačov) sa do detailov projektu prenášajú automaticky a okamžite. Menšie realizačné zmeny je dôležité spoľahlivo evidovať a komunikovať s projektantom prostredníctvom zdieľaných údajov v cloudovom prostredí eView.
Automatizované projektovanie
Cieľom je zrýchliť a sprehľadniť projektovanie, ale aj reakciu na zmeny. Optimálne by sa malo všetko odohrávať na základe podkladov pripravených v plánovacej fáze. Tie sú tvorené zoznamom požadovaných obvodov (napríklad pohony ventilátorov, čerpadiel alebo silových vývodov) a s nimi uvedenými parametrami premenných (napríklad označovanie prístrojov alebo ich typové čísla). Výslednú dokumentáciu vygeneruje Eplan s využitím vopred pripravených typových schém, do ktorých sa dosadia premenné parametre.