Motory MV Titanium sú určené na použitie s čerpadlami, kompresormi a ventilátormi. Sú to typické aplikácie, kde sa môže vďaka otáčkovej regulácii znížiť spotreba energie až o 40 %, ako aj zvýšiť produktivita a minimalizovať prestoje. Používať sa môžu v širokom spektre odvetví vrátane energetiky a obnoviteľných zdrojov, procesného spracovania, baníctva, cementu a vodného hospodárstva.
Prevádzka neregulovaného motora, ktorú si zjednodušene môžeme predstaviť ako jazdu autom na plný plyn s reguláciou výhradne brzdením, nie je práve najefektívnejšia. Nákladovo efektívnejšie a jednoduchšie je nainštalovať vhodne zvolený motor s možnosťou regulácie otáčok, monitorovaním a konektivitou v jednom balíku. Je to správne riešenie na modernizáciu existujúcich motorov s priamym pripojením na sieť. Potenciálne úspory v nákladoch na energiu a emisiách CO2 môžu byť obrovské – ak by sme modernizovali celú inštalovanú bázu neregulovaných VN motorov na svete, úspory by boli porovnateľné s odstávkou viac ako 1 000 uhoľných elektrární.
Energetická efektivita tohto nového konceptu motora z dielne ABB je kľúčovou výhodou a jedným z hlavných posolstiev určených spoločnostiam, ktoré sa zaujímajú o svoju uhlíkovú stopu. Do roku 2030 budú väčšinu zníženia emisií CO2 zabezpečovať existujúce technológie, ale takmer polovica z tých budúcich, do roku 2050, bude pochádzať z inovácií, ktoré ešte len prídu. Nový koncept regulovaného motora však k nim už patrí a pomáha dosiahnuť ciele stanovené pre rok 2050.
Súčasná inštalovaná báza vysokonapäťových motorov s priamym pripojením (DOL) predstavuje približne 1 000 000 kusov. Odhaduje sa, že do roku 2027 ich pribudne ešte okolo 35 000. Štatistiky ukazujú, že globálny dopyt po elektrine rastie aktuálne 10-krát rýchlejšie ako po akomkoľvek inom zdroji energie. Tento trend potvrdzuje, že elektrifikácia je na vzostupe a pravdepodobne bude ešte pokračovať. To nám dáva jedinečnú príležitosť vo zvýšenej miere využívať energeticky efektívne zariadenia a tým znížiť emisie uhlíka.
Podstatou konceptu MV Titanium je riešenie hlavných prekážok súvisiacich s inštaláciou pohonu s veľkým motorom. Zahŕňajú totiž nielen počiatočné náklady na samostatný pohon, ale aj úpravu rozvodne, špecifické transformátory, rozvádzače a káble, ktoré navyšujú kapitálové náklady a zvyšujú zložitosť inštalácie, najmä na existujúcich miestach s obmedzeným priestorom.
Opatrenia na zvýšenie energetickej účinnosti motorov s regulovanými otáčkami získali významnú rolu v menších motoroch pre nízkonapäťové aplikácie. Veľké motory však boli doteraz zanedbávané pre prvotné náklady a zložitosť, pričom iba 10 – 15 % VN motorov je v súčasnosti napájaných meničom frekvencie. Príchodom nového konceptu MV Titanium na trh sa situácia mení.
MV Titanium poskytne okrem naznačených úspor a zjednodušení aj úspory v oblasti prevádzkových nákladov, a to vďaka energetickej účinnosti. Koncept novej generácie je postavený na 140 rokoch skúseností ABB s návrhom motorov a 50 rokoch skúseností s technológiou pohonov. Toto riešenie integruje energetickú účinnosť, ovládateľnosť a konektivitu do jedného balíka.
Riešenie ponúka aj možnosti softvérového a komunikačného rozšírenia. Môže sa tak bezproblémovo integrovať do existujúcich systémov a poskytovať softvérové knižnice a rozhrania na monitorovanie a optimalizáciu procesov. Celý elektromechanický pohon je navrhnutý a dodávaný ako jeden balík, ktorý presne zodpovedá požiadavkám a potrebám konkrétneho procesu alebo aplikácie.
Namiesto samostatne navrhovaných komponentov je tento koncept elektromechanického pohonu navrhovaný ako celok. Nie je to len o zložení samostatných častí a ich predaji, ide o nový spôsob premeny elektriny na pohyb. Koncový používateľ môže pridať reguláciu rýchlosti a procesov k svojim existujúcim čerpadlám/ventilátorom nahradením existujúcich motorov s priamym pripojením na sieť týmto novým regulovaným pohonom.
V špecifických prípadoch MV Titanium prinesie návratnosť investície v priemere za jeden až tri roky pri nahradení existujúceho motora s priamym pripojením na sieť bez otáčkovej regulácie. Umiestnený môže byť priamo v procesnom prostredí alebo v strojovni bez potreby akéhokoľvek zásahu v rozvodni. Môžu sa použiť existujúce vysokonapäťové napájacie káble, nie sú potrebné samostatné motorové káble od motora k meniču frekvencie a v rozvodni nie je potrebný ani dodatočný priestor, ani chladenie.
Parametrizácia a uvedenie do prevádzky sú realizované počas továrenského testu. Každý štart je mäkký, aby sa znížilo mechanické namáhanie mechanických súčastí poháňaného zariadenia a jeho komponentov.
Samostatné väčšie vysokonapäťové motorové a pohonné systémy sú na trhu dostupné už viac ako 40 rokov. Sú však spojené s mnohými výzvami z pohľadu nákladov, účinnosti i potrebných prídavných zariadení. Tieto výzvy bývajú často natoľko komplikované, že koncových používateľov vedú k tomu, že si nakoniec radšej vyberú motory s priamym pripojením na sieť namiesto motorov s regulovanými otáčkami. Nový koncept spoločnosti ABB odstráni väčšinu týchto prekážok.
Titanium MV prináša jednoduchosť. Jednoduchosť inštalácie, správy aj obsluhy. Okrem svojho technického pokroku predstavuje nová generácia motorov významný krok k produktivite v nízkouhlíkovom svete. Ponúka dobrú východiskovú pozíciu na podporu prechodu od veľkých neregulovaných motorov s priamym pripojením na sieť na plne otáčkovo riadené pohony.
Tibor Baculák
www.abb.sk