Nuž podľa viacerých renomovaných inštitúcií by mohla k tomuto aktu spásy dosť výrazne napomôcť. Podľa štúdie Medzinárodnej energetickej agentúry s názvom Technologický almanach inteligentnej rozvodnej siete je totiž rozsiahle nasadenie tohto konceptu kriticky dôležité pre čistú, cenovo-prijateľnú, trvalo udržateľnú a bezpečnú výrobu, dodávku a rozvod energie v budúcnosti.
Správa bola spracovaná ako vzájomný konsenzus takmer dvoch stoviek subjektov a skupín z rôznych oblastí priemyslu, vládnych a akademických inštitúcií a spotrebiteľov, týkajúci sa súčasného a budúceho stavu technológií IRS. O tom, že IRS skutočne čaká žiarivá budúcnosť, nepochybujú ani odborníci z nezávislej konzultantskej spoločnosti Accenture. Tí definovali desať kľúčových oblastí a technológií rozvodných sietí, ktoré budú v najbližšom období naberať na význame.
Najrýchlejšie rozbiehajúcou sa bude práve IRS. Do roku 2017 má byť napr. v USA inštalovaných viac ako 50 miliónov inteligentných meracích zariadení, Čína ich bude mať okolo roku 2020 nainštalovaných viac ako 700 miliónov! Osobné elektrické automobily bez potrebných dotácií sa na trhu objavia okolo roku 2017, keď ich bude po USA brázdiť cesty viac ako jeden milión. A navyše do roku 2015 budú mať podľa predpovede Accenture všetky domáce spotrebiče inteligentné funkcie, ktoré bude IRS vedieť využiť.
Nespia ani výrobcovia a dodávatelia pre oblasť energetiky. ABB, Alstom, General Electric či Siemens už riešenia pre IRS ponúkajú a sú pripravení v tejto oblasti aj realizovať rozsiahle projekty. K nim sa svojou najnovšou akvizíciou spoločnosti Telvnet pridal definitívne aj Schneider Electric či japonská Toshiba, ktorá rázny nástup do tohto segmentu zaklincovala akvizíciou známeho švajčiarskeho koncernu z oblasti riešení pre energetiku. Potenciál trhu aj spoločenského konsenzu robí z IRS horúceho kandidáta na technológiu budúcnosti.