Nemusíme byť ani domáci majstri a tie elektromotory máme doma všetci. Chladnička, práčka, umývačka riadu, sušička, klimatizácia... bez elektromotora by nefungovali. Najčastejšie synchrónne motory s permanentnými magnetmi alebo indukčné motory sú však len jednou časťou spomenutých spotrebičov.
To, čo robí moderné domáce spotrebiče sofistikovanými zariadeniami, je ovládacia elektronika. Práčky či umývačky riadu s niekoľkými programami predstavujú štandardné modely zložené z riadeného a riadiaceho systému, zo snímačov, z komunikačnej zbernice, vyhodnocovacej elektroniky, zo softvéru a už spomínaných pohonov. V súčasnosti sa kladie dôraz na to, aby boli spotrebiče „inteligentné“ a „zelené“, a preto sa v nich používajú energeticky efektívne pohony, využívajú sa najmodernejšie algoritmy ich riadenia.
Pre zariadenia kúrenia, vetrania a klimatizácie hlavne väčších objektov už nie je rozmarom, ale skôr voľbou zdravého rozumu, využívanie frekvenčných meničov, ktoré dokážu spolu s energeticky účinnými motormi aj v tejto oblasti zabezpečiť výrazne úspory energií a prispievajú tak k ochrane životného prostredia. Vývojári domácich spotrebičov zase s obľubou siahajú po moderných hardvérových prvkoch, akými sú napr. programovateľné hradlové polia, ktoré im umožňujú sústrediť sa na pridanú hodnotu a odlíšiť tak svoje produkty od tých konkurenčných.
Zároveň do nich možno umiestniť také algoritmy, ktoré znižujú straty v motore a k nemu priradenom meniči v niektorých prípadoch až o päťdesiat percent, a tým znížiť veľkosť spotrebúvanej energie. Opäť raz pokrok v technológiách znamená malý, ale predsa krok správnym smerom k ochrane životného prostredia. Možno sme ich tak doteraz nevnímali, možno sme na to ani nemali dôvod. No tak či onak aj v domácnostiach máme pokročilé systémy, ktoré sme si zvykli nazývať domácimi spotrebičmi.