Umelá inteligencia plánuje výrobu v reálnom čase

Firma BENEŠ a LÁT vo veľkej miere nielenže využíva systém IS KARAT pri riadení výroby, ale významne dlhodobo prispieva aj k jeho ďalšiemu vývoju, najmä modulov plánovania výroby alebo internetu vecí (IoT). A práve v týchto oblastiach nachádza uplatnenie umelá inteligencia, kde zohráva zásadnú úlohu pri automatizácii, prechode na plánovanie v reálnom čase a zavedení prediktívnej údržby.

„Naším cieľom je realizácia konceptu výroby s prehľadom v reálnom čase. Teda takej, kde dochádza iba k minimálnym alebo nulovým prestojom zo strany človeka,“ vysvetľuje finančný riaditeľ Jan Lát. „Tomu bolo nutné podriadiť celý obchodný proces v systéme plánovania podnikových zdrojov (ERP), od vylepšenia systému na riadenie vzťahov so zákazníkmi (CRM) cez podchytenie obchodného procesu v module BPM, pri príprave výroby na automatické odvádzanie bez terminálov, plánovanie v reálnom čase až po podporu automatických činností v logistike.“

Jedným z prvých projektov využitia umelej inteligencie (UI) v prevádzke spoločnosti BENEŠ a LÁT sa stala transformácia plánovania výroby. V minulosti sa plánovači zaoberali väčšinu času operatívnym plánovaním. V plánoch bolo nutné zohľadňovať rôzne udalosti vo výrobe, ktoré ovplyvňovali dostupnosť pracovnej sily, materiálu alebo zariadenia. To však neprebiehalo v reálnom čase a plán bol vo výsledku neaktuálny – zavedenie zmeny vo výrobe do plánu vyžadovalo, aby plánovač zmenu vykonal ručne v module pokročilého plánovania výroby (APS) systému IS KARAT, čo mohlo trvať aj niekoľko hodín.

Bolo teda nutné odbúrať operatívne činnosti plánovačov ako jeden z prvých kľúčových krokov na zrýchlenie aktualizácie plánov výroby, obmedzenie prestojov, zníženie závislosti celého procesu od ľudského zásahu a uvoľnenie kapacity plánovačov, aby sa mohli zamerať na kvalitu plánu a v neposlednom rade aby sa pomocou automatizácie zotreli rozdiely medzi kvalitou práce jednotlivých plánovačov.

„Ak dôjde dnes k prestoju, ktorý znamená zmenu vo výrobe, nové riešenie s umelou inteligenciou pošle zhruba do piatich minút informáciu, ako sa má výroba preplánovať. Všetko sa odohráva v module APS informačného systému KARAT, plán sa uloží a pracovníci v prevádzke majú na termináloch ihneď možnosť vidieť, kde majú pokračovať v práci, ktorá bola zmenou prerušená,“ vysvetľuje Zdenko Piovarči, CIO a vedúci tímu stratégie spoločnosti BENEŠ a LÁT.

Príklad z prevádzkovej praxe

Majster prevádzky zlievarne spoločnosti BENEŠ a LÁT spracováva štandardné procesy na svojom mobilnom zariadení, kde sa mu zobrazujú stroje, ktoré sú aktuálne v prevádzke, pričom rovnaká informácia je k dispozícii na veľkoplošných obrazovkách pre operátorov výroby. Ak dôjde k neštandardnej situácii, výpadku, poruche alebo akejkoľvek inej zmene stavu samotného stroja, automaticky sa spustí eskalačný proces, ktorý majstrovi okamžite pošle na mobilné zariadenie správu o zmene stavu stroja s upozornením na nutnosť kontroly a príslušného zásahu. Umožňuje to systém internetu vecí, ktorý využíva snímače umiestnené na strojných zariadeniach. Ten však slúži nielen na sledovanie a vyhodnocovanie stavu v reálnom čase, ale aj na prevenciu mimoriadnych stavov.

Internet vecí pomáha predchádzať odstávkam

Nadstavbou umelej inteligencie v plánovaní výroby bol projekt číslo 2, zameraný na internet vecí. Ten slúži spoločnosti BENEŠ a LÁT na zber údajov o stave rôznych technologických zariadení – ide predovšetkým o sledovanie stavu hydraulického okruhu, kde sú snímače umiestnené na čerpadlách, tlakových vyrovnávacích vakoch, ale aj na strojoch a na niektorých bodoch chladenia. Priebežne získavané hodnoty sú zo snímačov odovzdávané na spracovanie a vyhodnotenie systému prediktívnej údržby, založenému na umelej inteligencii.

„Pomocou systému prediktívnej údržby sme dnes schopní predpovedať, ktoré stroje, konkrétne napríklad lisy, budú musieť byť vyradené skôr, ako sa skončí ich životnosť, alebo naopak dokážeme zistiť, že po roku prevádzky sú vo veľmi dobrej forme a budú slúžiť ešte ďalších šesť mesiacov. Vďaka tomu sme schopní ušetriť náklady a predísť nečakaným výpadkom,“ hovorí Jakub Beneš, vedúci tímu logistiky a plánovania.

Plánovaním a údržbou sa to nekončí

Neúprosný tlak na znižovanie nákladov, rýchlosť reakcie a flexibilita vo vzťahu k požiadavkám zákazníkov a vonkajšie ekonomické faktory, ako sú rastúce ceny materiálu, energií a služieb, nútia spoločnosť BENEŠ a LÁT pristupovať inovatívnym spôsobom k celej svojej prevádzke a snažiť sa byť stále o krok vpred. Vďaka využitiu moderných technológií na včasnú, ale aj doprednú, preventívnu reakciu je firma schopná znižovať celkové náklady na poruchu, čo sa prejavuje úsporou smerom do firmy a vo výsledku aj znížením ceny pre zákazníka.

„Umelá inteligencia sa nám v prvých dvoch prevádzkovo orientovaných projektoch osvedčila natoľko, že sme sa rozhodli jej využitie v rámci ďalšieho projektu novo rozšíriť aj do modulu odbytový plán, kde bude slúžiť na obchodné predikcie. Tým všetkým prispieva k tomu, že dokážeme v náročných časoch nielen obstáť, ale aj sa ďalej rozvíjať,“ uzatvára J. Lát.

-tog-