Spoločnosť SpoluWorks sa špecializuje na výrobu vstrekovo obrábaných komponentov pre popredných európskych výrobcov v oblasti leteckého priemyslu či zdravotníctva. Štandardne 24-hodinový úkon „vyriešenie nezhôd z výroby“ stihne teraz tím kvality vďaka digitalizácii výrobných procesov len za 60 minút.
Digitálna transformácia, čiže digitalizácia a jej výhody
Digitalizáciou rozumieme proces zavádzania digitálnych technológií do každodenného života; v priemysle potom hovoríme o aplikácii moderných technológií uľahčujúcich prácu a šetriacich čas. Dôležité je zvýšenie spoľahlivosti, opakovateľnosti a flexibility procesov vo výrobných firmách.
„Pojem digitálna transformácia považujem len za trendy vyjadrenie baťovského hesla ľuďom myslenie, strojom drinu. V tomto zmysle digitalizované nástroje preberajú od ľudí veľkú porciu nudnej driny v podobe vykonávania stereotypných administratívnych úkonov, pri ktorých sa človek navyše často mýli,“ vysvetľuje Ota Horák, generálny riaditeľ SpoluWorks.
„Dôležité je používať sedliacky rozum a mať jednoduché riešenia. Doma sme dnes už tiež zvyknutí využívať moderné technológie úplne prirodzene, rovnako by to malo fungovať aj v práci,“ dopĺňa Petr Kubíček, výkonný riaditeľ spoločnosti B2A, ktorá sa zaoberá digitalizáciou výroby.
Digitalizácia v presnom strojárstve – dôvera zákazníkov a záujem ľudí o prácu
Odbor presného strojárstva je oproti mnohým iným priemyselným odborom konfrontovaný extrapožiadavkami. Presnosť výroby musí byť absolútna a nepodarkovosť sa netrpí. Digitalizácia v tomto odvetví tak ponúka o to väčšie benefity.
„Zaujímavé sú prvé dve výhody digitalizácie našej výroby. Zvýšená dôvera zákazníkov v našu dodávateľskú spoľahlivosť, keď napríklad niektorí zákazníci z leteckého priemyslu nevyžadovali na začiatku spolupráce inak povinnú certifikáciu výrobných procesov, a okrem toho výrazne vyšší záujem talentovaných ľudí o prácu práve v našej firme,“ nadväzuje O. Horák.
Digitalizácia za čias korony
Pozastavenie prevádzky spoločností začiatkom pandémie dalo mnohým z nich možnosť svoje podniky modernizovať, prípadne začať s procesom digitalizácie. Vďaka tomu rad firiem predíde ďalším prípadným obmedzeniam v súvislosti s Covid-19.
„Firma, ktorá sa nevyvíja, už umiera. Koronavírus túto premisu nepotlačil, ale naopak zdôraznil. Navyše naši zákazníci požadujú, aby sme usilovne pracovali na výraznom znížení rizika prerušenia výroby v prípade zavedenia epidemiologických opatrení. V spolupráci s B2A práve teraz finišujeme s testovacou fázou systému pre workshop management. Cieľ sme definovali jednoducho: majster sediaci doma v kresle s iPadom na kolenách musí mať k dispozícii všetky potrebné aktuálne informácie z výroby zobrazené tak, aby mohol v reálnom čase pružne reagovať na aktuálnu situáciu a napríklad meniť pracovné zadania dielenským spolupracovníkom,“ vysvetľuje O. Horák.
A kde sa očakáva najväčší boom digitalizácie? V zdravotníctve.
Covid-19 výrazne preusporiadal priority mnohých výrobných podnikov. Z pohľadu intenzity záujmu o služby daných spoločností boli firmy nahradené tými, ktorých výrobky smerujú do zdravotníctva.
„Pri budovaní silnej pozície v zdravotníctve nám pomohla digitalizácia. V tomto odbore sú totiž snáď ešte väčšie požiadavky na spoľahlivosť, opakovateľnosť a sledovateľnosť vo výrobných procesoch ako v letectve. A nejde len o požiadavku zákazníka, ide predovšetkým o našu vlastnú zodpovednosť za zdravie pacientov, ktorým môže zlyhanie našich dielov ďalej poškodiť zdravie,“ dodáva O. Horák.
„Zdravotníctvo má z hľadiska digitalizácie obrovský potenciál. Bohužiaľ u nás zatiaľ nie je tak využitý, ako by mohol a ako ho už dnes poznáme napríklad z niektorých amerických nemocníc. Nejde už len o dokonalé prístroje a precízny softvér, oveľa viac záleží na emóciách, skutočnom využití s ohľadom na pacienta a jeho spokojnosť,“ hovorí na záver P. Kubíček z B2A.