Weber Maschinenbau vyrába moderné a priekopnícke systémy na spracovanie, úpravu a rezanie mäsových výrobkov, syrov a iných potravín. Weber má vedúce postavenie na celosvetovom trhu v oblasti technológie rezania. Medzi jej zákazníkov patria veľké spoločnosti spracujúce mäso a mliečne výrobky a stravovacie podniky.

Hlavnou novinkou z aktuálneho portfólia je Weber Slicer – krájač vybavený kruhovými alebo zahnutými nožmi a Weber Pick Robot, ktorý slúži na odoberanie a ukladanie nakrájaných masových výrobkov a syrov do obalov. Nový stroj Weber Variaty Pick je špeciálny zberač, automaticky ukladajúci niekoľko druhov výrobkov, napr. klobásu, salámu a syr, do jedného obalu.

Modulárny systém spája niekoľko rezacích strojov so systémom pásového dopravníka a okrem toho poskytuje niekoľko možností prísunu materiálu. Centrálne zariadenie, tzv. krájač, je vždy obklopené rôznymi strojmi Weber. Takto sa dá krájač kombinovať s jedným alebo viacerými modulmi, ako sú skenery, čistiace stroje, optické váhy, prekladače materiálu, zásobníky alebo roboty. Na kombinovaných linkách (v závodoch, kde sa kombinujú tri plátky a viac) sa tvoria tie najzložitejšie kombinácie.

Cieľom spoločnosti bolo vybaviť stroje novým systémom SCADA a zároveň umožniť existujúcim strojom ihneď používať nové funkcie aktualizovaných modulov. Nová architektúra by mala byť založená na chrbtovej sieti poskytujúcej middleware na priemyselnom počítači, ktorý by bol schopný mapovať všetky procesy výrobných strojov. Existujúce „klasické“ aplikácie by mali byť implementované podľa potreby a prepojené s novými funkciami. Stručne povedané, Weber chcel vyvinúť moderný systém SCADA, ktorý by tvoril spoľahlivý základ systému riadenia procesov a ktorý by predovšetkým zabezpečil štandardizované rozhranie pre klientov.

Weber v priebehu hľadania štandardu, ktorý by bol schopný prepojiť výrobné stroje a IT, objavil OPC UA (Unified Architecture). Toto riešenie obsahuje všetky komponenty potrebné pre softvérové inžinierstvo strojov a zariadenia v prevádzke. Realizované rozhranie OPC UA vytvára prepojenie všetkých klientov komunikujúcich so strojmi. Môže to byť napríklad lokálny alebo vzdialený klient ovládajúci stroje, MES/ERP alebo (vlastný) systém riadenia procesov.

Keďže sa podarilo striktne oddeliť komunikáciu od obchodných procesov a mapovania v middleware, bolo možné vyvinúť konkrétne, takmer nezávislé softvérové vrstvy aplikácie. Vďaka OPC UA bolo možné splniť všetky požiadavky a vytvoriť chrbticovú sieť pre strojový softvér Weber Maschinenbau GmbH.

Rozhodnutie o použití riešenia založeného na OPC UA pomocou centrálneho middleware podliehalo rôznym požiadavkám. Na jednej strane mal byť vytvorený aplikačný server, ideálne kompletne v C++. K dispozícii by mali byť služby ako autentifikácia/autorizácia (t. j. správa používateľom vrátane prístupu pomocou certifikátu a mena/hesla), rovnako ako manažment historických udalostí (šifrovaný, asynchrónny, synchrónny), komunikácia a objektovo orientovaný manažment (metódy, vlastnosti a udalosti). Na druhej strane bolo potrebné štandardizované rozhranie pre klientov, ktoré úzko súvisí so strojmi a prevádzkou vo výrobnom procese.

OPC UA je dobre známy v priemyselnej automatizácii a široko rozšírený v mnohých systémoch HMI/SCADA aj PLC. Weber použil na vývoj OPC UA middleware C++ SDK/Toolkit založený na OPC UA od spoločnosti Unified Automation.

www.opcfoundation.org