Pred letiskom v Pekingu stála prílevom ľudí z celého sveta skutočná olympijská výzva. Aby sa túto výzvu podarilo zvládnuť, postavil sa na pekinskom letisku dodatočný terminál, ktorý dramaticky zvýšil jeho kapacitu na 500 000 lietadiel, 1,8 milióna ton nákladu a 60 miliónov pasažierov ročne. Vďaka novej budove sa tak medzinárodné letisko radí k jedným z najväčších na svete. Je na ňom nainštalovaný najväčší, najrýchlejší, najefektívnejší a najmodernejší systém prepravy batožiny.
Hodinu čo hodinu je schopný roztriediť a prepraviť 19 000 kusov batožiny. Srdcom takmer 70 kilometrov dlhej dopravníkovej techniky je vysokorýchlostná dráha, na ktorej sa kufre a tašky pohybujú rýchlosťou do 40 km/h. Začína sa v hlave draka, v ktorej sa nachádza vstupná hala s 330 odbavovacími okienkami, pokračuje cez 2,5 km dlhý tunel v drieku a končí v zadnej časti, kde je umiestnený medzinárodný terminál. Nie viac ako 25 minút potrebuje batožina na to, aby sa ocitla v nákladnom priestore najvzdialenejšie zaparkovaného lietadla.
Aby pri tomto vysokom tempe nespadla z dopravníkového pásu, systém ju prepraví po odovzdaní na malé vozíky vybavené RFID čipmi. Dáta každého pasažiera a zodpovedajúceho cieľového lietadla sa do čipu programujú rádiovým spojením v priebehu zlomkov sekúnd. Technologická kostra draka sa skladá z 9 000 pohonov, ktoré sú navzájom poprepájané IT a automatizačnými systémami a priamo z miesta sú riadené prostredníctvom decentrálnych periférií. Na úrovni aktuátor – senzor prišla na rad sieť AS-Interface, a to hneď z niekoľkých dôvodov.
Popri vysokej odolnosti voči vonkajším vplyvom je sieť povestná aj svojou príslovečnou efektivitou inštalácie a obsluhovateľnosťou. Technik údržby v Pekingu tak potrebuje pripojiť na konektor motorového štartéra iba mobilný prístroj alebo notebook a na jeden pohľad má k dispozícii všetky AS-i prvky v režime slave, prítomné na jednej linke. Mimoriadne kvality AS-Interface sa osvedčili v oblasti automatizovanej dopravníkovej techniky aj na iných medzinárodných letiskách. Počas modernizácie letiska v austrálskom Melbourne bol napríklad inštalovaný jednoduchý bezpečnostný koncept Safety at Work.
Rýchlo a hladko sa tam nahradili pred tým nasadené konvenčné núdzové vypínače prístrojmi s rozhraním pre AS-Interface a prostredníctvom bezpečnostných vstupných modulov boli do systému zakomponované ďalšie bezpečnostné senzory. O tom, že AS-i je vďaka svojej pomaly neobmedzenej kompatibilite s inými systémami v stave predviesť svoje silné stránky aj v komplexných aplikáciách, sa presvedčili aj prevádzkovatelia medzinárodného letiska v Mníchove.
V roku 2003 úplne preorientovali batožinovú logistiku na integrovanú automatizáciu a ich prvou voľbou bolo AS-Interface na báze automatizačnej pyramídy. Vďaka kontinuálnemu konceptu zaznamenali Mníchovčania hneď jeden svetový rekord. Minimálny čas medzi pristátím a nadväzujúcim letom sa im podarilo skrátiť na 30 minút.