Už pred piatimi rokmi sme priamo vo výrobe implementovali appku mobile ELPOS, ktorá priniesla prehľadnejšie riadenie výrobných procesov a lepšiu kontrolu dodržiavania stanovených pracovných postupov. Zároveň sme spustili pilot novej aplikácie ELEX, ktorá umožňuje spracovať údaje s objemom až cca 40 miliónov správ z výroby v reálnom čase. Funguje to vďaka využitiu platformy Complex Event Processing, pričom jej použitie vo výrobnom procese je v rámci strednej Európy unikátne. Ako uviedol vedúci oddelenia IT Maroš Babinec: „Najväčším prínosom riešenia budú bezpochyby prediktívne modely, ktoré proaktívne upozornia na blížiace sa hrozby, napr. anódový efekt, no okrem toho budú vedieť vopred upozorniť aj na nestabilitu, vďaka čomu môžeme zabrániť zníženiu efektivity jednotlivých pecí.“
Implementáciou mobile ELPOS sa Slovalco stalo nielen lídrom v mobilnom riadení výroby hliníka v rámci skupiny hlinikární Hydro, ale zároveň optimalizovalo a zvýšilo efektivitu procesu výroby hliníka. „Zlepšenie efektivity už o pol percenta znamená nárast výroby o 120 ton ročne,“ prezradil Anton Kret, systémový inžinier v Slovalcu, ktorý toto riešenie prezentoval aj na konferencii Infotrendy 2016. A hoci sú princípy elektrolytickej výroby hliníka známe vyše storočie, stále dokážeme pomocou súčasných technológií posúvať procesy na vyššiu úroveň. V súčasnosti upgradujeme používané systémy aj aplikáciu ELEX, kde pridávame nové funkcionality s cieľom implementovať princípy smart data v praxi tak, aby dokázala rýchlejšie spracovať ešte väčšie množstvo dát a s jasným výstupom, ktorý budú môcť v Slovalcu ľahšie použiť pri kvalifikovanejšom a presnejšom rozhodovaní.
Otvárame inteligentný závod
Spoločne so zákazníkom spolupracujeme na koncepte inteligentného priemyslu – Industry 4.0. V Slovalcu sú už princípy digitálneho závodu v praxi prijaté, podnik patrí v tomto smere medzi najprogresívnejšie prevádzky na Slovensku. Spoločne však stále uvažujeme nad tým, čo a s využitím akých technológií by sa dalo robiť modernejšie, jednoduchšie a efektívnejšie. „Vytvorili sme špecializovaný tím a so zákazníkom aktívne diskutujeme a hľadáme konkrétne riešenia, ktoré budú čo najefektívnejšie reflektovať vyše 50 tém zameraných zväčša na digitalizáciu, automatizáciu, centralizáciu zberu dát a zjednodušenie rozhodovania, pričom mnohé s výrazným vplyvom na zvýšenie bezpečnosti pri práci,“ prezradil Marián Kubánek, ktorý ako obchodník všetky projekty v Slovalcu zastrešuje. „Našou pridanou hodnotou je schopnosť zorientovať sa aj v špecifických systémoch a procesoch, takže aj v téme Industry 4.0 sa vieme dostať medzi špičku na Slovensku a poskytnúť unikátne know-how.“
O čo konkrétne v Industry 4.0. ide? O zvyšovanie IQ podniku a smerovanie k úplnej automatizácii výroby. V podstate je cieľom, aby sa stroje a systémy prestali sústreďovať len na svoje fungovanie, aby začali viac vnímať svoje okolie a používať svoju inteligenciu na plnenie úloh, ktoré od svojho nadradeného okolia dostávajú. Spätne potom musia informovať nadradený systém o výsledkoch svojej činnosti. V prvotných fázach so zákazníkom uvažujeme napr. nad automatickým rozhodovaním o dávkovaní prímesí, detailnejším monitoringom výrobných pecí, systémom na zníženie spotreby energie a reguláciu osvetlenia podľa zaťaženia pracoviska, radi by sme zrealizovali aj protikolízny systém pri pohybe žeriavov v hale či školenie pomocou virtuálnej prehliadky procesu expedície hotovej výroby. Spustenie prvých projektov, ktoré vzídu zo vzájomnej spolupráce, je naplánované na prvý kvartál 2018. Primárnym cieľom je posunúť výrobu v závode zase o výrazný krok vpred tak, aby sa využili všetky možné nástroje, ktoré digitálna doba prináša. Nemalou ambíciou Slovalca je tiež potvrdiť svoje líderské postavenie v rámci flotily závodov, ktoré síce patria pod holding, ale svoje know-how a systémy si vyvíjajú samostatne. „Aj pre nás je to teda veľká príležitosť, ukázať našu svetovosť,“ dopĺňa M. Kubánek.
Múdrejší bude aj pohyb kamiónov
Moderné trendy však Slovalco nevyužíva len vo výrobe, ale aj v interných procesoch. Aj tu spolupracuje s našimi softvéristami. Aktuálne je horúci najmä projekt Smart parking, čo je pilotné využitie Internetu vecí v závode. Na parkoviskách, ktoré sú neustále vyťažované obrovským množstvom kamiónov, umiestňujeme smart senzory, ktoré však nebudú len zobrazovať stav parkovacích miest na informačnej tabuli. Ich úlohou bude najmä čítanie dát a ich spracúvanie, našou úlohou zase bude priniesť praktické návrhy, ako tieto dáta využívať nielen na zlepšenie pohybu kamiónov v ďalších častiach prevádzky. Zákazníkovi sme predstavili náš vlastný vyvinutý softvér, ktorý vieme podľa konkrétnych potrieb customizovať. Platforma bude založená na komunikačnej technológii LoRaWAN, s jednoduchým a prehľadným rozhraním umožňujúcim ľahké vytváranie tokov udalostí a pravidiel, ktorými sa budú toky udalostí riadiť. Z našej dielne pochádza aj grafické riešenie na zobrazovanie dát.