Butachimie je spoločným podnikom americkej spoločnosti Invista a belgickej spoločnosti Solvay, ktorá sa zameriava na špeciálne chemikálie a je celosvetovo najväčším výrobcom polyamidu 6.6. Butachimie prevádzkuje výrobný závod, ktorý sa primárne zaoberá výrobou nylonových solí a adipodinitrilu (ADN). Impozantný závod sa rozprestiera na rozlohe 125 ha a zamestnáva takmer 1 000 ľudí. Ide o najväčší výrobný závod svojho druhu v Európe.
História závodu spadá do obdobia roku 1955. Odvtedy prebehla rozsiahla modernizácia. V roku 2010 sa vedenie podniku rozhodlo výrazne investovať do ochrany budúcich záujmov investorov a samotného podniku a prejsť na najmodernejšie technológie. Modernizácia sa dotkla aj procesného a výrobného riadiaceho systému, pre ktorý spoločnosť vytvorila dlhodobý projekt s trvaním až do roku 2023. Výrobný závod je vo Francúzsku považovaný za príklad z hľadiska zmien v priemysle a je míľnikom v realizácii podniku budúcnosti.
Jedným z opatrení, ktoré sa v rámci modernizácie zrealizovalo, bola náhrada už zastaraného analógového riadiaceho systému novým riadiacim systémom Simatic PCS 7. Prvý krok smerom ku kompletne novej automatizačnej platforme sa ukončil v októbri 2014, kedy Siemens prezentoval kompletný virtuálny model budúceho systému.
Prechod po malých krokoch
Výrobný proces v spoločnosti Butachimie nie je charakterizovaný len vysokou zložitosťou; je to zároveň spojitý proces, ktorý sa odstavuje jedenkrát za tri roky kvôli údržbe. Samotný výrobný závod pozostáva z niekoľkých vzájomne prepojených výrobných jednotiek. Prechod každej z týchto jednotiek musel byť zrealizovaný v priebehu maximálne troch týždňov. Následne musel byť proces okamžite kompletne funkčný, aby sa celá výrobná sekvencia nezastavila. Jednotky, kde nebolo možné vykonať kompletnú modernizáciu v stanovenom krátkom čase, pracovali v kombinovanom režime, keď spolu s pôvodným riadiacim systémom bežal aj nový systém riadenia. Fyzická migrácia prvej jednotky sa začala v roku 2011. Dvanásť jednotiek bolo následne úspešne zmodernizovaných na prevádzkový riadiaci systém PCS 7, pričom štyri pracujú v kombinovanom režime spolu s pôvodnými analógovými riadiacimi systémami.
Simulácia, testovanie, nasadenie
Výmena systému je takmer vždy riziko, obzvlášť veľa problémov vzniká počas nasadenia a uvedenia do prevádzky. Simulačný softvér Simit prekonáva všetky tieto obavy a neurčitosti, nakoľko umožňuje vytvoriť kompletný virtuálny model výrobného podniku, v rámci ktorého možno všetky funkcie spúšťať a testovať ešte pred tým, ako príde prvý technik priamo na miesto realizácie niečo inštalovať.
Proces digitalizácie je postavený na hladkom prepojení medzi procesným riadiacim systémom Simatic PCS 7 a simulačným softvérom Simit, pričom modernizácia na kompletne digitálny systém bola z hľadiska úspechu projektu kľúčová. Nový systém potrebuje podstatne menej rozhraní medzi jednotlivými komponentmi, čo výrazne znižuje množstvo zdrojov chýb. V spoločnosti začali uvažovať aj nad použitím inžinierskeho nástroja Comos, ktorý je špeciálne vytvorený na podporu inžinieringu a integrovaného životného cyklu výrobnej prevádzky a ktorý umožňuje realizovať celý proces modernizácie podstatne efektívnejšie.
Simit bol kľúčom k úspechu projektu modernizácie. Len čo bolo bezproblémové fungovanie každej výrobnej jednotky potvrdené počítačovou simuláciou, bolo možné veľmi rýchlo spraviť samotnú fyzickú inštaláciu. Uvedenie do prevádzky prebehlo veľmi efektívne a okamžite sa mohla obnoviť výroba.
Zdroj: Simulation instead of risk. The Magazine. [online]. Publikované 16. 2. 2017. Dostupné na: https://www.siemens.com/customer-magazine/en/home/industry/big-data-opportunities-for-the-chemical-industry/simulation-instead-of-risk.html.