Na základnej úrovni vyrába prevádzka produkt, ktorý sa má dodať osobe, ktorá ho potrebuje alebo chce. Znie to jednoducho. Keď však vyrábate vakcíny a lieky, ktoré môžu zachrániť život, tento proces zahŕňa stovky krokov – a každý z nich musí byť vždy vykonaný na 100 % dokonale. Ak nie, tím musí dôkladne preskúmať, čo znamená oneskorenie, prípadne musí produkt vyradiť a začať odznova.
Využitím sily technológie a údajov sa inteligentná výroba zameriava na optimalizáciu každého kroku. Medzi ne patrí monitorovanie výrobných procesov v reálnom čase, identifikácia spôsobov na zlepšenie výnosov alebo predpovedanie, kedy treba zariadenie vymeniť. V konečnom dôsledku umožňuje biofarmaceutickým spoločnostiam rýchlejšie dostať vakcíny a lieky najvyššej kvality k tým, ktorí ich potrebujú. „Toto je krása vedy, technológie a talentovaných ľudí, ktorí spolupracujú na vývoji a dodávaní vakcín a liekov vo veľkom rozsahu a majú transformačný vplyv na životy ľudí,“ konštatuje Regis Simard, vedúci globálneho dodávateľského reťazca v spoločnosti GSK.
Správa globálnej konzultačnej spoločnosti McKinsey & Company o budúcnosti biofarmaceutického priemyslu priniesla zistenie, že zariadenia využívajúce celý rad digitálnych technológií a pokročilých analýz zaznamenali zvýšenie kapacity prevádzok o 25 – 40 % a skrátenie dodacej lehoty o 15 – 20 %.
„Biofarmaceutický priemysel je len na začiatku cesty digitalizácie a automatizácie a zatiaľ bol využitý len zlomok jeho potenciálu,“ povedal Thibaut Dedeurwaerder, partner spoločnosti McKinsey & Company. „Nachádzame sa v skutočne vzrušujúcom bode obratu – kľúčovým poznatkom z našej globálnej siete Lighthouse Network je, že vplyv inteligentnej výroby sa stáva skutočne transformačným, keď sa škáluje na priesečníku technológie, prevádzky a strategického plánovania pracovnej sily.“
Úzke miesta sú minulosťou, zvýšili sme efektivitu aj kapacitu
Upper Merion je pobočka GSK v USA, kde investície do technológií, digitalizácie a automatizácie už začínajú prinášať skutočné výhody – podnikaniu aj pacientom. Investícia vo výške 120 miliónov USD v roku 2019 vytvorila technologicky vyspelé výrobné centrum, ktoré ponúka flexibilitu a rýchlosť potrebnú na výrobu dnešných zložitých špeciálnych liekov. Strategická investícia tiež položila základy ďalšieho pokroku v digitalizácii a automatizácii priamo v tomto závode.
Vezmite si napríklad digitalizované plánovanie. Jednoducho povedané, je to modelovací systém v reálnom čase, ktorý dokáže ľuďom v prevádzke povedať, čo majú robiť a v akom poradí. „Je to ako navigačný systém vo vašom aute – dostane vás z bodu A do bodu B najefektívnejším spôsobom,“ vysvetľuje riaditeľ pobočky Greg Naugle. „Bola to pre nás absolútna zmena hry. Odstránili sme úzke miesta v našich prevádzkach, zvýšili efektivitu a získali o 10 % väčšiu kapacitu.“
Odomknutá kapacita znamená, že možno vyrobiť viac šarží liekov ročne a dodať ich pacientom na celom svete. Upper Merion tiež využíva pokročilé analýzy počas produkcie. Technológia digitálneho dvojčaťa deteguje skoré príznaky chyby vo výrobnom procese a umožňuje operátorom zasiahnuť skôr, ako sa abnormalita stane problémom.
Umelá inteligencia (UI) a roboty
Údaje, analýzy a poznatky z rôznych oblastí výrobného závodu prichádzajú do špičkovo vyspelej digitálnej riadiacej miestnosti s dotykovými obrazovkami na stenách. Práve tu pracovníci závodu získajú komplexný a lepší prehľad o jednotlivých prevádzkach a efektívnosti ich procesov. Výsledkom je, že pracovisko znižuje odchýlky a zlepšuje výnosy produktov, čo opäť znamená, že sa lieky a vakcíny dostanú rýchlejšie k tým, ktorí ich potrebujú.
Navštívte analytické laboratórium a nájdete roboty pripravujúce vzorky na testovanie kvality. Automatizácia má mnoho výhod: znižuje dlhodobý ergonomický dosah nadmerného pipetovania, znižuje počet laboratórnych vyšetrení ovplyvnený ľudskými chybami a zlepšuje vysledovateľnosť výkonu pri kontrole údajov a vyšetrovaní.
Ostatné lokality v rámci siete GSK tiež implementujú technologický pokrok, aby sa dostali dopredu. Napríklad digitálne matematické modely umožňujú tímom predpovedať a zlepšovať výkonnosť vakcín a liekov počas výrobného procesu pomocou umelej inteligencie a schopností strojového učenia. Modely dokážu predvídať, kedy bude potrebné vybavenie vymeniť, informovať tímy o tom, ako najlepšie využiť zásoby a čo zmeniť v budúcnosti, aby sa znížil počet odmietnutých produktov.
Vďaka digitalizácii môžu prevádzky fungovať bez papiera, čím sa zvyšuje efektivita a urýchľuje sa uvoľňovanie šarží produktov. Ako? Elektronické – nie manuálne – záznamy o dávkach automaticky zhromažďujú údaje v reálnom čase počas celého výrobného procesu, eliminujú chyby vo výpočtoch a vytvárajú vynútený pracovný tok, aby sa zabezpečilo, že sa nevynechajú žiadne kroky. To znamená, že ľudia musia kontrolovať výnimky alebo anomálie len vtedy, keď sa vyskytnú, čo môže znížiť počet stránok, ktoré je potrebné skontrolovať zo stoviek na dávku na približne 20 alebo 30, čím sa ušetrí jeden z najdôležitejších zdrojov – čas.
„Technológia je jadrom stratégie na podporu inovácií v tom, ako objavujeme, vyvíjame a prinášame lieky a vakcíny pacientom. Je vzrušujúce vidieť výsledky úspešnej integrácie vedy, pokročilých technológií a skvelých talentov,“ povedal Shobie Ramakrishnan, vedúci oddelenia digitalizácie a technológií v GSK.
Sila ľudí
Niet pochýb o tom, že technológie menia pracovisko, ale je to skôr z pohľadu typu práce, ktorú ľudia robia, než aby ľudí nahrádzali. Robotika sa bude čoraz viac využívať na opakujúce sa procesy, čím sa otvoria kvalifikovanejšie pracovné miesta. Automatizácia zohráva úlohu aj pri zlepšovaní ergonómie. Namiesto toho, aby ľudia ťahali škatule a palety po podlahe, môžu ťažké zdvíhanie vykonávať automaticky navádzané vozidlá (z angl. Automated Guided Vehicles, AGV). Podobne sú inteligentné systémy schopné preosievať a overovať údaje účinnejšie a efektívnejšie ako ľudia.
Na pochopenie rozhodnutí založených na údajoch sú však stále potrební ľudia. „Je to najmodernejšie zariadenie, ktoré máme tu v Upper Merion,“ hovorí G. Naugle. „Popri našich investíciách do technológií investujeme aj do ľudí. Je tu úplne nová generácia študentov STEM (z angl. Science, Technology, Engineering and Maths), ktorí chcú pracovať v digitálnom prostredí. Som hrdý na to, čo sme už dosiahli, a som nadšený z ďalšieho pokroku, ktorý môžeme dosiahnuť.“
Zdroj: Robots, AI, and machine learning: how smart manufacturing is getting medicines and vaccines from factories to patients faster. Behind The Scenes Magazine. GSK. [online]. Publikované 22. 1. 2024.
-tog-