Odpoveďou na exponenciálny nárast požiadaviek trhu bolo zvýšenie výroby ocele v závode ArcelorMittal vo francúzskom meste Fos-sur-Mer zo 4,6 na 5,3 mil. ton. Jedným z kľúčových projektov, ktorý mal prispieť k dosiahnutiu tohto cieľa, bola rekonštrukcia vysokej pece č. 1. Zachovanie tohto kolosálneho výrobného zariadenia vyžadovalo výmenu veľkého množstva analógových signálov za moderné prevádzkové meracie prístroje a štandardizovanú zbernicu PROFIBUS. Vysoká pec v tomto závode je prvá digitálna vysoká pec na svete.
Zodpovednosť za efektívnosť celého projektu nasadenia prevádzkových meracích prístrojov bola pridelená spoločnosti Endress+Hauser. Gigantické zariadenie je vysoké takmer 80 m s objemom 3 000 m3. Teplota vnútri pece s priemerom 11 m je 2 000 °C. Aby bolo možné tento proces riadiť digitálnymi technológiami, bolo potrebné vystaviť automatizačné systémy a meracie prístroje extrémnym podmienkam. Endress+Hauser bol do tohto rozsiahleho projektu zainteresovaný od plánovania až po uvedenie do prevádzky.
Riešenie problému zákazníka
„Úspech rekonštrukcie vysokej pece do veľkej miery závisel od produktívne zrealizovanej fázy návrhu. Následne sme museli vybrať spoločnosti, ktoré sú vo svojej oblasti tie najlepšie,“ vysvetľuje Philippe Divol, manažér projektu v ArcelorMittal. „Endress+Hauser bol schopný zodpovedať a vyriešiť všetky nami zadané otázky týkajúce sa novej konfigurácie meracích prístrojov v rámci digitálnej zbernice,“ dodáva Alphonse Fabiani, technik prevádzkových meracích prístrojov v ArcelorMittal.
Dlhoroční partneri ArcelorMittal a Endress+Hauser sa spoločne pustili do tohto projektu. Dodávka prevádzkových meracích prístrojov splnila všetky predpísané očakávania, navyše ArcelorMittal profitoval aj zo znalostí a podpory, ktorú spoločnosť Endress+Hauser poskytla: skúsených profesionálov v oblasti inžinieringu pre prevádzkovú automatizáciu a riadenie projektov.
Pozorní a spoločne zodpovední za výsledok
Aby sa podarilo zabezpečiť požiadavky na kvalitu, bezpečnosť a účinnosť pri uvádzaní meracích prístrojov a digitálnej zbernice do prevádzky, rozhodla sa spoločnosť Endress+Hauser vstúpiť do spoločného podniku s ďalšími dvomi veľmi známymi spoločnosťami – SNEF a Cegelec. Cieľom spoločného podniku bolo rozhodnúť, dodať, nainštalovať a uviesť do prevádzky všetky prevádzkové prístroje v súlade s naplánovaným časovým rámcom. Tímová práca a recipročná výmena technických skúseností a informácií bola základom tohto konzorcia.
„Potrebovali sme riešenia, nie ľudí, ktorí by si v prípade chýb prehadzovali zodpovednosť ako horúci zemiak. Endress+Hauser ako predstaviteľ spoločného podniku prevzala zodpovednosť za celé partnerstvo,“ zdôraznil P. Divol. André Amar, ktorý pracuje v Endress+Hauser už 26 rokov a je zodpovedný za klienta ArcelorMittal, všetkých ubezpečil, že zmeny, ktoré klient požadoval čo i len v krátkej poznámke, boli rýchlo implementované. „Môžeme potvrdiť, že Endress+Hauser ukázal veľkú efektivitu a flexibilitu,“ konštatoval P. Divol.
Úžasná podpora
Technickí špecialisti Endress + Hauser uviedli do prevádzky 1 100 snímačov priamo namontovaných na vysokej peci a dohliadali na ďalších 700 periférnych zariadení a technológií, ako je napr. systém na čistenie plynu a spracovanie trosky, ktoré boli tiež pripojené do digitálnej zbernice. Viac ako 400 snímačov umiestnených na vysokej peci je pripojených do zbernice PROFIBUS. „Aby sme čo najviac skrátili čas zásahu do vysokej pece a vystavovanie sa riziku, boli všetky meracie prístroje pripravené a prednastavené v našej prevádzke,“ uviedol Luc Reibel, projektový manažér v Endress+Hauser.
Ohľadom starostlivosti o meracie prístroje bol podpísaný dlhodobý servisný kontrakt. Operátori vysokej pece dokážu všetky prevádzkové meracie prístroje spravovať vďaka dedikovanému softvéru FieldCare a W@M – Life Cycle Management. Sú to jedinečné nástroje poskytujúce prístup k všetkým výrobným údajom a záznamom o zásahoch do zariadenia.
Pre maximálnu účinnosť výrobného zariadenia
Životnosť žiaruvzdorného obloženia vysokej pece je okolo 20 rokov, pričom nasledujúcich 20 rokov bude stredomorský gigant prevádzkovaný na plnú kapacitu. A. Fabiani dúfa, že budú využívať všetky možnosti, ktoré moderné zariadenia pripojené do digitálnej zbernice ponúkajú. „Teraz dokážeme vzdialene vykonávať nastavenia či diagnostiku. Radšej využívať prediktívny prístup k údržbe ako opravovať vzniknuté chyby. Generáciám oceliarov, ktorí prídu po nás, odovzdávame technológiu orientovanú na budúcnosť.“
Množstvo ľudí, jeden tím, jeden gigant
Tento projekt je dobrým príkladom kombinácie znalostí a tímovej práce pri poskytovaní služieb: po 95 dňoch odstávky získala vysoká pec č. 1 kompletne nový život. Na základe tohto prvého úspešného projektu sa spoločnosť ArcelorMittal rozhodla opäť spolupracovať s Endress+Hauser aj pri rekonštrukcii vysokej pece č. 2 v závode Fos-sur-Mer.
Služby, ktoré poskytol Endress+Hauser
- Endress+Hauser bol hlavný dodávateľ prevádzkových meracích prístrojov,
- riadenie projektu,
- implementácia testov zvolenej platformy (návrh prevádzkovej komunikačnej siete, hlásenia o zhode pre zbernicu PROFIBUS)
- návrh a dodávka prevádzkových meracích prístrojov (prietok, tlak, teplota), celkovo 1 800 zariadení inštalovaných a uvedených do prevádzky a viac ako 60 km uložených káblov,
- prepojenie zbernice,
- verifikácia prevádzkovej komunikačnej zbernice,
- uvedenie do prevádzky,
- zaškolenie,
- konsignačný sklad.
Projekt rekonštrukcie v číslach
- 450 000 hodín prípravy,
- 550 000 hodín priamo v prevádzke,
- 1 000 000 pracovných hodín,
- 95 dní odstávky,
- okolo stovky spoločností,
- 800 ľudí pracovalo každý deň.