Spoločnosť prevádzkuje jeden zo svojich najväčších závodov na výrobu ručného náradia v mexickom meste Reynosa, ktorý je určený na zásobovanie severoamerického trhu. V závode, ktorý bol uvedený do prevádzky v roku 2005, sa ťažiskovo vyrábajú priamočiare píly, hoblíky, akumulátorové vŕtačky, svetlomety a skrutkovače pre značku DeWALT a kosačky pre značku Black & Decker. So 40 výrobnými linkami produkujúcimi niekoľko druhov výrobkov a tisíckami zamestnancov vyrobí tento závod každý rok milióny kusov ručného náradia.

Riadenie takéhoto rozsahu produkcie so značnou zložitosťou nie je jednoduchá úloha. Podobne ako vo väčšine takýchto veľkých podnikov, aj Stanley Black & Decker sa snaží dať dokopy pracovníkov z úrovne riadenia podniku s odborníkmi z prevádzkovej technológie (OT) a informačných technológií (IT). Aby sa podarilo prepojiť technologické riešenia s obchodnými činnosťami, spolieha sa spoločnosť práve na názory týchto odborníkov, ktorí určia najpálčivejšie oblasti, ako ich vyriešiť a zlepšiť a aké riešenia na to použiť.
„Naša spoločnosť má medzinárodný a z hľadiska vyrábaných produktov veľmi pestrý charakter. Lepší prehľad o celom podniku a prístup k údajom v reálnom čase sú mimoriadne dôležité z hľadiska prijímania včasných a dobrých rozhodnutí. Ak sa technológie v našom podniku osvedčia, bude to slúžiť ako katalyzátor pri dosahovaní podobných prevádzkových výhod od produktu k produktu a od závodu k závodu,“ konštatuje Nick DeSimone, globálny výrobný viceprezident pre Divíziu profesionálneho elektrického náradia.

Získanie väčšieho prehľadu a flexibility vďaka IoT

Spoľahlivé trvalé prepojenie začína naberať na dôležitosti, nakoľko firmy sa čoraz viac spoliehajú na siete poprepájaných fyzických objektov dostupných cez internet. Týmito objektmi môžu byť ľudia, miesta či veci pod spoločným označením internet vecí – IoT. Výrobný podnik Stanley Black & Decker v meste Reynosa je učebnicovým príkladom reálne fungujúceho IoT v rámci svojich úplne poprepájaných výrobných liniek do systému RTLS (Real-Time Location System). Ten je postavený na odolnej sieti od spoločnosti Cisco a prehľadnom riešení podnikových činností od spoločnosti AeroScout Industrial. Súčasťou RTLS sú malé a ľahko nasaditeľné značky Wi-Fi RFID, ktoré sú pripojené ku každému materiálu, čo montážnym pracovníkom, zmenovým predákom a manažérom prevádzok poskytuje prehľad o ich polohe a stave v reálnom čase.

Už viac ako desať rokov využívala spoločnosť Stanley Black & Decker vo svojom závode v Reynose infraštruktúru Cisco Unified Wireless Network ako základ pre prispôsobiteľnú a vysokovýkonnú sieťovú platformu. Práve existencia tejto bezdrôtovej infraštruktúry v celom podniku ušetrila spoločnosti náklady na jej vybudovanie a umožnila jej využiť tieto spoľahlivé pripojenia na lepšiu informovanosť svojich zamestnancov a vytvoriť pridanú hodnotu aj pre svojich zákazníkov. Počas nasadzovania RTLS využil manažment podniku prístupové body Cisco na vytvorenie mobilného prístupu k informáciám z výrobných liniek pre tablety a inteligentné telefóny manažérov výroby.

Vďaka riešeniu spoločnosti AeroScout International sa v závode spustili aj nové vizualizačné a vykonávateľné obrazovky, ktoré slúžili výrobným manažérom, aby sa uistili o najvyššej kvalite vyrábaných produktov a či sú dodávané na čas. Napríklad keďže Wi-Fi značky od AeroScout sú prepojené s PLC určeného na riadenie výstupnej kontroly kvality na konci výrobnej linky, sú výsledky o dobrých a chybných kusoch okamžite k dispozícii.

Značky RTLS, ktoré v rámci piatich skladovacích liniek dokážu vzájomne komunikovať, umožňujú sledovať výrobu plynule tak, ako sa uskutočňuje. To znamená, že manažéri výroby sú trvale informovaní o výkone a výstupe každej linky, či výroba potrebuje zrýchliť alebo spomaliť s cieľom splniť denné plány a ako rýchlo vykonávajú pracovníci svoje úkony v rámci výroby/montáže. Vďaka zlepšeniu prehľadu o procesoch dokážu manažéri lepšie pochopiť, ako odstrániť prekážky, ktoré podniku zabraňujú dosahovať vyššiu efektívnosť.

Výsledok: merateľné obchodné výsledky

Následne potom, ako bola implementácia dokončená, okamžite boli viditeľné prínosy z hľadiska priamych nákladov. Na výrobnej linke hornej ručnej frézky sa celková efektívnosť zariadenia (OEE) zvýšila o 24 % a zároveň sa odhadujú aj výrazné úspory nákladov len na jednej výrobnej linke, pretože sa dá podstatne lepšie odhadnúť potreba pracovnej sily. „Riešenie RTLS nám pomohlo udržať vysoký výkon na linke, čo nám pomohlo dosiahnuť výrobné ciele načas. Každý nedostatok v rámci toku materiálu sme identifikovali a načas vyriešili,“ skonštatoval Mike Amaya, manažér prevádzky.

Vďaka podstatne presnejšej práci pri spracovaní údajov ako kedykoľvek predtým dokáže spoločnosť Stanley Black & Decker vo svojom výrobnom podniku v Reynose udržať skladové zásoby materiálov a komponentov na minimálnej úrovni, čo znižuje náklady na ich uskladnenie a riadenie. Podrobné informácie a prehľad o zásobách umožňuje spoločnosti ponúknuť zákazníkom lepšie služby v podobe presných dodacích termínov. Vzhľadom na to, že spoločnosť dokáže s prehľadom identifikovať stav a polohu svojich skladových zásob a produktov, získavajú zákazníci detailný pohľad o stave svojich objednávok.

Väčší prehľad o odpracovaných hodinách zamestnancov priniesol lepšie pochopenie toho, ako boli pracovníci, čo sú najpočetnejšie podnikové prostriedky, využití. Výsledkom bolo, že podnik dosiahol odhadom o 10 % vyššiu produktivitu práce a lepšie využitie dôležitých pracovných zdrojov a zlepšil mieru využitia pracovnej sily z 80 na 90 %.

M. Amaya opisuje prínosy zavedenia IoT takto: „V súčasnosti máme stroje a produkty, ktoré sa rozprávajú cez internet a my sme schopní monitorovať a riadiť výrobu takmer automaticky.“ Nasadené riešenie navyše zlepšilo kvalitu, zrýchlilo proces rozhodovania a reakčný čas. „Vedúci pracovníci teraz dokážu reagovať podstatne rýchlejšie, nakoľko získavajú oznámenia o problémoch oveľa skôr. Vylepšená prehľadnosť znamená, že sa dokážete pozrieť na trendy a toky materiálov a napraviť nedostatky aj uprostred zmeny,“ dodáva M. Amaya.

Riešenie RTLS podporované Wi-Fi komunikáciou skutočne zlepšilo vzájomnú využiteľnosť informácií, zvýšilo efektivity podniku a poskytlo manažérom podrobnosti potrebné nie pre jednorazové, ale trvalé úspory nákladov. Zároveň sa maximalizovala výroba a zrýchlili sa dodávky na trh.

Ďalší krok: nasadenie v celom podniku

Tím v závode v Reynose bude nasadzovať riešenia Cisco a AeroScout Industrial na všetky ostatné výrobné linky. Navyše plánuje nasadiť aj ďalšie riešenie na sledovanie výroby s cieľom zrealizovať kompletný virtuálny sklad, kde budú materiály a komponenty bezproblémovo sledované a priamo smerované ku ktorejkoľvek výrobnej linke. „Vďaka riešeniam Cisco a AeroScout Industrial sme nastúpili na cestu realizácie našej vízie virtuálneho skladu a úplne prepojenej výroby s kompletným prehľadom a sledovateľnosťou,“ uzatvára riaditeľ oddelenia informačných technológií Gary Frederick v spoločnosti Stanley Blac & Decker.

Zdroj: Leading Tools Manufacturer Transforms Operations with IoT. Prípadová štúdia Cisco. [online]. Citované 3. 1. 2017. Dostupné na: http://www.cisco.com/c/dam/en_us/solutions/industries/docs/manufacturing/c36-732293-00-stanley-cs.pdf.