Riadiaci systém pohonov Newton Tesla a Netbiter
Newton Tesla je jeden z najväčších britských odborníkov v oblasti riadenia pohonov a dodávateľ moderných automatizačných systémov pre továrne a prevádzky po celom svete. Špecializuje sa na produkty Mitsubishi a v oblasti pohonov a meničov pracuje od roku 1987.
Pri uvádzaní automatizačných systémov do prevádzky je často ťažké vyriešiť všetko naraz. Obvykle ide o určité procesy, behom ktorých musíte čakať na iné systémy, ktoré je potrebné nainštalovať skôr, než je všetko dokončené na 100 %. To znamená, že sa často musíte opakovane vracať späť na miesto inštalácie, a s tým sú spojené drahé a časovo náročné servisné výjazdy.
Ďalší problém je fyzický prístup. George Newton, výkonný riaditeľ spoločnosti Newton Tesla a odborník na riadenie pohonov, vysvetľuje: „V niektorých prípadoch potrebujeme špeciálne povolenie, alebo máme ku svojim pohonom iba obmedzený prístup. Napríklad nedávno sme dodávali pohony pre závod na spracovanie striebra a platiny v Amerike. Bezpečnostné opatrenia boli také prísne, že naši technici, ktorí pohony oživovali, si so sebou do stráženého priestoru nesmeli vziať žiadne vlastné náradie, mobilný telefón ani notebook. Potom je sprevádzkovanie pohonu na mieste skutočne ťažké.“
Spoločnosť Newton Tesla už dlhšiu dobu hľadala systém na diaľkovú správu pohonov, ale žiadny úplne nevyhovoval ich požiadavkám.
George Newton pokračuje: „Vždy som mal strach, že systémy pre diaľkovú správu budú zložité – môže byť komplikované nadviazať spojenie, a navyše to môže byť nestabilné, čo v prípade, ak programujete PLC, môže spôsobovať problémy. Ale keď sme objavili Netbiter, zistili sme, ako je všetko prekvapivo jednoduché.
Ako to funguje
Keď firma Newton Tesla dodá nový pohon, pripojí k PLC Mitsubishi, ktoré pohon riadia, komunikačnú bránu Netbiter EC350. Netbiter komunikuje prostredníctvom mobilnej siete a posiela údaje z PLC službe Netbiter Argos, umiestnenej v cloude. Po prihlásení do www.netbiter.net môže Newton Tesla vidieť všetky údaje, ako aktuálnu frekvenciu, prevádzkové hodiny, spotrebu energie a mnoho ďalších.
Po vyvolaní funkcie Remote Access je možné komunikačnú bránu použiť na vytvorenie zabezpečeného tunelového spojenia s PLC, pomocou ktorého je možné naprogramovať PLC, hotové programy odlaďovať a celý systém riadenia pohonu na diaľku spracovať. Po vytvorení zabezpečeného tunelu teda majú technici prístup k PLC Mitsubishi úplne rovnaký, ako keby boli prítomní na mieste.
Stabilita spojenia je dôležitá
Ak programujete PLC, nechcete, aby sa spojenie prerušilo, pretože to môže spôsobiť chybu v programe a chybnú funkciu celého pohonu. Preto bola pre firmu Newton Tesla stabilita spojenia prirodzene hlavnou starosťou. „Spojenie prostredníctvom komunikačnej brány Netbiter je skutočne robustné a to je pre nás veľmi dôležité,“ hovorí George Newton. „V skutočnosti sa na spojenie môžeme spoľahnúť natoľko, že môžeme naše pohony na diaľku dokonca aj ovládať. V jednom z minulých projektov sme z kancelárie pohybovali žeriavom do určitej polohy bez obáv, že by sa spojenie mohlo prerušiť.“
Rýchla návratnosť investícií
Prvýkrát použila firma Newton Tesla komunikačnú bránu Netbiter v projekte, v ktorom sa pohony dodávali zákazníkovi v Phoenixe v Arizone v USA. Po počiatočnom nastavení na mieste sa zvyšok práce spojenej s uvedením pohonu do prevádzky realizoval z kancelárie vo Warringtone v Británii. „V projekte pre zákazníka v arizonskom Phoenixe sa Netbiter samozrejme veľmi rýchlo vyplatil, ale návratnosť je veľmi rýchla aj u zákazníkov vzdialených len niekoľko kilometrov,“ hovorí George Newton. „Ak si spočítate náklady na servisného technika, ktorý si musí všetko pripraviť, nasadnúť do auta, dôjsť ku zákazníkovi a na mieste pohon zapojiť, zistíte, že aj krátke servisné výjazdy sú drahé.“
V súčasnej dobe vybavuje firma Newton Tesla svoje pohony komunikačnými bránami Netbiter EC350. Pretože zapojenie komunikačnej brány Netbiter je veľmi jednoduché, môže ho urobiť každý. Programátori PLC tak majú viac času na to, aby sa sústredili na pohon ako taký. „Netbiter nám poskytuje komfort a zbavuje nás nutnosti stále cestovať na miesto inštalácie, keď potrebujeme pohon nastaviť. To nám umožňuje dať našim zákazníkom lepšie ponuky, pretože im ušetríme nákladné servisné výjazdy a poskytujeme rýchlejšie uvedenie do prevádzky a servis,“ končí George Newton.