V rámci zavádzania vysoko efektívnych výrobných jednotiek spustil koncern v roku 2007 novú prevádzku aj v priemyselnom parku Levice. Výroba vzduchových filtrov sa na Slovensko presťahovala z Nemecka, ktoré ostalo zároveň jej hlavným zákazníkom, ale filtrami zásobuje aj celý európsky trh. Niektoré polotovary sa vyvážajú aj do Brazílie a Ázie.
Výrobný závod v Leviciach
Levický závod sa špecializuje na výrobu vzduchových filtrov nielen do bežných ventilačných systémov, ale aj špeciálnych zariadení s mimoriadnymi nárokmi na čistotu vzduchu, pričom výrobky nachádzajú využitie v kancelárskych budovách, priemyselných závodoch, výskumných laboratóriách, farmaceutickom a medicínskom prostredí či v elektrotechnike.
Technológie na zváranie a rezanie
Technologické zaradenie, ktoré sme v rámci našej reportáže navštívili, je určené na výrobu filtračných vreciek, ktorých základ tvorí syntetická textília pre triedu filtrácie G4. Na výstupe zariadenia sa filtračné vrecká manuálne ukladali do prepravných škatúľ a prenášali sa na ďalšie montážne pracovisko. „Vedenie spoločnosti sa práve časť manuálneho ukladania rozhodla nahradiť moderným automatizovaným manipulátorom. Cieľom bolo zvýšiť výkon pracoviska a ušetriť aj náklady za pracovnú silu,“ uvádza dôvody Juraj Pilka, manažér údržby v spoločnosti Camfil, s. r. o.
Dva samostatné pásy textílie sa odvíjajú z roliek na vstupe stroja a sú zarovnané do jednej roviny. V riadiacom systéme od spoločnosti Beckhoff sú zadané receptúry pre rôznu veľkosť filtračných vreciek na výstupe.
Ako prvá operácia sa vykoná priečny zvar a odrezanie s požadovanými rozmermi. Obidva úkony sa vykonávajú pomocou ultrazvukovej technológie. Ide o sofistikované riešenie rezania, ktoré je takmer bezodpadové. V ďalšom kroku sa vrecko pootočí tak, aby sa mohol vykonať posledný zvar, čím sa vytvorí samotné vrecko.
Presun textílie medzi jednotlivými operáciami zabezpečuje servoos umiestnená v strede zariadenia a vybavená uchopovacími výstupkami. Komunikácia medzi riadiacim systémom a servopohonmi zváracej a rezacej časti je realizovaná cez zbernicu EtherCat. Servopohony majú svoje vlastné sledovanie presnosti polohovania, preto nie sú potrebné dodatočné snímače na kontrolu presnosti rezov.
Pozvárané vrecko obsluha na výstupe stroja ukladala do prepravných škatúľ. Nové riešenie – manipulátor celý proces odobrania vrecka z výstupu stroja a uloženia do prepravnej škatule zautomatizuje.
Automatizovaný manipulátor na ukladanie filtrov
„Pri výbere samotného dodávateľa a riešenia manipulátora sme zvažovali niekoľko možností, avšak nakoniec sme sa rozhodli pre doteraz osvedčenú a profesionálnu spoluprácu so spoločnosťou Festo, spol. s r. o.,“ konštatuje J. Pilka. „Dôvodom bolo aj to, že túto firmu vnímame ako lídra na trhu v oblasti pneumatiky a veríme ich riešeniam, ktoré spoločnosť skôr, ako ich uvoľní na trh, podrobí dôkladnému testovaniu. Vysoko si ceníme aj pružnosť a rýchlosť dodávky objednaných komponentov a dodržiavanie termínov. Navyše množstvo inšpirácie a nápadov získavame aj pri návšteve stánku tejto spoločnosti na nemeckom veľtrhu Hannover Messe.“
Skôr ako bol oslovený dodávateľ, spracovala spoločnosť Camfil podrobné zadanie. Vychádzalo sa s existujúceho stavu z hľadiska taktu stroja, jeho rozmerových dispozícií na výstupe a pod. Tím spoločnosti Festo spracoval návrh manipulátora so zohľadnením všetkých týchto kritérií. Manipulátor pozostáva z dvoch osí, a to osi Y a osi Z. Na osi Y sú na dosiahnutie väčšej tuhosti použité dve osi EGC-120-..-TB spriahnuté spojovacím hriadeľom KSK. Pohon osi Y je realizovaný servomotorom EMMS-AS-100-M-HS-RM a prevodovkou 5 : 1. Na osi Z je použitá elektrická os DGEA-40 s dvomi vozíkmi na elimináciu kmitania, pretože zdvih osi je až 1 700 mm. Pohon osi zabezpečuje servomotor s brzdou EMMS-AS-100-M-HS-RMB a prevodovkou 3 : 1. Meniče pre oba motory sú pripojené k riadiacemu systému Beckhoff cez komunikačnú zbernicu EtherCat. Synchronizácia osí Y a Z je zabezpečená mechanicky. Aby sa dosiahla požadovaná dynamika pohybu a aby sa šetril čas; pohyb manipulátora je v istých momentoch vykonávaný v osi Y aj Z súčasne. Manipulátor je navrhnutý univerzálne pre skladovacie škatule do maximálnej výšky 1 300 mm.
„Prínosom dodávateľa v rámci tejto zákazky bolo aj to, že manipulátor bol dodaný už zmontovaný, oddelené boli kvôli preprave len osi Y a Z. Celkový proces montáže priamo na mieste zabral niekoľko desiatok minút, čo nám pomohlo skrátiť proces uvedenia do prevádzky,“ zdôraznil J. Pilka.
V rámci tohto modelu spolupráce dala spoločnosť Festo zákazníkovi záruku na celý manipulátor a nie len na jeho jednotlivé komponenty. V systéme prediktívnej údržby, ktorú levický závod štandardne aplikuje na svoje výrobné a technologické zariadenia, sa sleduje maximálny počet pracovných cyklov aj pri jednotlivých komponentoch nového automatizovaného manipulátora, čo umožňuje včas naplánovať ich výmenu. „Pri našich komponentoch nie je potrebná ani výmena oleja, nakoľko majú zabezpečené mazanie na celý servisný cyklus. Pri jednotlivých osiach sa v rámci údržby vymení remeň, remenice, príp. vedenie, ak je opotrebované,“ dopĺňa Ľubomír Profant, technik spoločnosti Festo, spol. s r. o.
Prínosom nasadenia manipulátora bude okrem ušetrených nákladov na pracovnú silu aj presnosť ukladania vreciek do prepravnej škatule, čo zlepší aj následný proces destohovania počas finálnej montáže filtra do zariadenia. Pracovisko na rezanie a zváranie filtračných vreciek bude vybavené aj informačným operátorským panelom, jednak s cieľom zobrazovania aktuálnych parametrov výroby, jednak sledovania celkovej efektívnosti zariadenia.
Inteligentný systém osvetlenia
V závode bol nainštalovaný nový inteligentný systém LED osvetlenia, ovládaný pohybovými snímačmi a vybavený možnosťou automatického časovania. Nový systém poskytuje požadovanú intenzitu svetla na výrobných a skladovacích plochách, čím zlepšuje pracovné prostredie a zároveň podstatne znižuje spotrebu elektrickej energie a náklady na údržbu.
Manažment spotreby energií
Koncom roka 2011 začala spoločnosť ako prvá firma na Slovensku prípravu na zavedenie energetického manažérstva ISO 50001: 2011, ktorý po splnení všetkých legislatívnych požiadaviek získala v marci 2012. „Norma na efektívne hospodárenie s energiami nám načrtáva rámec zlepšovania energetickej účinnosti a zvyšuje našu konkurencieschopnosť. V súčasnosti dokážeme znižovať spotrebu nielen elektrickej energie, ale vďaka meračom prietoku od spoločnosti Festo aj úniky a spotrebu stlačeného vzduch, a to pri zvyšovaní kapacity a produktivity výroby,“ hovorí s hrdosťou J. Pilka.
Vízie a rozvoj levického závodu
Najvýznamnejšou udalosťou rokov 2016 – 2017 je súhlas správnej rady s novou investíciou v Leviciach. V júni minulého roku bolo rozhodnuté, že Camfil postaví v areáli závodu výrobnú halu na výrobu nových produktov filtračného portfólia – Airopac a Absolute. Spustenie výroby v novom závode je naplánované na druhý polrok 2017, pričom aj v ňom nájdu okrem iných svoje veľké uplatnenie riešenia spoločnosti Festo.
Ďakujeme spoločnosti Camfil, s. r. o., za možnosť realizácie reportáže a Jurajovi Pilkovi a Ľubomírovi Profantovi sa poskytnuté technické informácie.