Rodinnú firmu vedie už štvrtá generácia
História rodinného podniku Mačajovcov siaha do čias prvej Československej republiky. Vtedy začal Imrich Mačaj v Kráľovej pri Senci pestovať zemiaky a obilie. Po peripetiách so znárodňovaním a opätovným nadobudnutím pôdy sa ku kormidlu dostala dnes už štvrtá generácia Mačajovcov, ktorá sa nezľakla ani takých výziev, ako je spolupráca s obchodnými reťazcami. Aj preto im v súčasnosti patrí asi tretina slovenského trhu so zemiakmi a cibuľou. Ak to doplníme o pestovanie obilnín, bioplynovú stanicu, vlastnú ťažbu štrku či kvasiareň kapusty, získame obraz úspešnej rodinnej spoločnosti Agromačaj, a. s. Ďalší rast vidia jej majitelia hlavne v rozšírení plochy na pestovanie zemiakov, ktorými by vo väčšej miere chceli zásobovať obchodné reťazce, a v rozšírení plochy na pestovanie cesnaku. Podobné zámery majú aj s pestovaním kapusty, ktorá už teraz zaberá celých sedemdesiat hektárov. Vízia vedenia firma siaha až k vlastnej konzervárni či mraziarňam. Výsledky spoločnosti za posledné štyri roky hovoria o raste čistého zisku a to môže byť dobrým základom pre investície do spomenutých oblastí, ktoré Mačajovci vidia ako perspektívne.
Voda ako základ poľnohospodárskeho biznisu
„Globálne otepľovanie a typy pestovaných plodín sú dva základné dôvody, prečo každý poľnohospodár potrebuje nejakým spôsobom privádzať na polia vodu,“ vysvetľuje na úvod nášho stretnutia Peter Noga, vedúci úseku závlah v spoločnosti Agromačaj, a. s. „V našej spoločnosti na tento účel využívame vodné toky, jazerá aj podzemné studne. Vďaka modernej automatizácii možno komfortne nadávkovať pestovaným plodinám takú dávku vody v milimetroch vodného stĺpca, aby vydržala vzhľadom na očakávané vonkajšie podmienky do ďalšieho dávkovacieho cyklu.“ Stavby, ktoré privádzajú vodu na polia z vodných tokov, resp. jazier, boli vybudované ešte v 80. rokoch minulého storočia a o ich kvalitnom zhotovení svedčí aj skutočnosť, že sú stále funkčné. Zavlažovať cirka 4 600 hektárov vlastnej poľnohospodárskej pôdy a ďalšie hektáre zmluvných odberateľov nie je v žiadnom prípade triviálna záležitosť. Na tento rozsah je už potrebná spoľahlivá technika.
Na rozsah zavlažovania a obdobie, v ktorom boli čerpacie stanice postavené, pôvodné technológie stačili. V súčasnosti sa však používajú závlahové zariadenia, s ktorými sa v tom období ešte napočítalo, navyše sa už dnes vyžadujú aj rôzne odbery vody zo zdroja počas dňa. Potrubná sieť vykazuje za tie roky takisto známky opotrebenia a pri používaní pôvodných technológií nasadených v čerpacích staniciach by to mohlo viesť k neočakávaným výpadkom v dodávkach vody k hydrantom, čo by mohlo znamenať škody veľkého rozsahu na úrode.
Prechod na moderné a energeticky účinné zariadenia
Morálne opotrebenie a neefektívna prevádzka čerpacích staníc z hľadiska spotreby elektrickej energie viedli majiteľov k tomu, že začali s ich postupnou modernizáciou. „Pôvodný systém bol navrhnutý tak, že čerpadlá bežali vždy na hornej hranici svojho výkonu a v prípade, že čerpadlo dodávalo viac vody, ako bolo v danej chvíli potrebné, privádzala sa späť do vodného toku. To predstavovalo čistú stratu z hľadiska spotreby elektrickej energie,“ konštatuje Miroslav Lenghard, vedúci technického úseku.
Súčasťou každej čerpacej stanice, ktorých majú Mačajovci celkovo osem, je transformačná stanica s nominálnym výkonom podľa toho, koľko spotrebičov – elektromotorov poháňajúcich čerpadlá sa v danej čerpacej stanici nachádza. Pôvodné transformátory boli v nedávnej minulosti práve pre zvýšenie efektívnosti odberu elektrickej energie nahradené účinnejšími a úspornejšími transformátormi. Nasávanie vody zo zdroja majú na starosti rôzne typy čerpadiel – horizontálne, vertikálne alebo ponorné, ktorých výkon sa pohybuje od 37 až do 355 kW. Čerpacia stanica v Pavliciach je z hľadiska výkonu najväčšia, pretože disponuje práve dvomi čerpadlami poháňanými elektromotormi s výkonom 355 kW a tromi čerpadlami poháňanými elektromotormi s výkonom 132 kW. Potrubnými cestami sa čerpaná voda dostáva na roľu, kde sa nachádzajú koncové zariadenia – hydranty. K nim sa podľa potreby danej lokality a pestovaných plodín pripájajú rôzne typy zariadení, ako sú pivotový, pásový, širokopásmový alebo lineárny širokopásmový zavlažovač či kvapková závlaha.
Čerpacia stanica, ktorú sme mali možnosť v rámci našej reportáže navštíviť, aktuálne využíva ponorné vertikálne čerpadlo, ktorého pohon – energeticky účinný elektromotor Siemens triedy IE2 s výkonom 90 kW – je umiestnený nad hladinou a hydraulická časť je umiestnená pod vodou. K nemu čoskoro pribudne, práve vzhľadom na nárast požiadaviek na zavlažovanie v tejto lokalite, ďalšie čerpadlo. Celá sústava je umiestnená na plávajúcom pontóne, pričom potrubná sieť je pripojená k čerpadlu pomocou kĺbových gumových manžiet. Súčasťou čerpacej stanice je aj riadiaci rozvádzač, ktorý bude po dodaní druhého čerpadla ešte doplnený ďalšou elektro výzbrojou.
Aktuálne je v rozvádzači na vstupe nainštalovaný sínusový filter kvôli odrušeniu vyšších harmonických z napájacej siete, ako aj merače kvality elektrickej energie. Súčasťou rozvádzača je frekvenčný menič Sinamics G120, ktorý je do nadradeného riadiaceho systému Simatic S7-1200 prepojený zbernicou Profinet. Ochranu pred účinkami blesku a prepätím zabezpečujú ochrany prvého a druhého stupňa Beta od spoločnosti Siemens. Každá čerpacia stanica dokáže pracovať vďaka osadenému PLC aj autonómne, nezávisle od nadradeného systému SCADA.
Všetky čerpacie stanice sú pripojené vlastným spoľahlivým mikrovlnným spojením do nadradeného systému SCADA Reliance. Ten poskytuje v reálnom čase informácie o stave čerpadiel a ak sú v chode, tak pri regulácii na konštantný tlak v potrubí a ich výkonových parametrov vie operátor zo systému SCADA povedať, koľko vody sa dodalo pre danú lokalitu na zavlažovanie. Súčasťou je aj alarmový a historizačný modul a jednotlivé veličiny sa dajú zobrazovať aj v trendoch.
Zavlažovacie zariadenia s vlastnou automatizáciou
„Intenzita zavlažovania v jednotlivých lokalitách sa prioritne uskutočňuje na základe pochôdzkovej kontroly agronómov, ako aj údajov z meteostaníc, ktoré diaľkovo poskytujú požadované parametre pôdy,“ uvádza P. Noga. Tie sa snímajú v hĺbke od 10 do 60 cm od povrchu. Meteostanice sú vybavené aj meračmi úhrnu zrážok. Navyše operátori v miestnosti riadenia dokážu diaľkovo nastavovať aj samotné koncové zavlažovacie zariadenia, ktorým dokážu presne určiť veľkosť dávky a smerovanie závlahy, ako aj preddefinovať rôzne sektory, v ktorých má zariadenie zavlažovať. „Pri tých drahších zariadeniach možno využiť aj tzv. variabilné zalievanie, ktoré dokáže vypnúť určité sekcie a de facto kompenzovať terénne nerovnosti, čím sa zabraňuje vytváraniu jazierok a prevlhčeniu pôdy,“ konštatuje P. Noga. Koncové závlahové zariadenia sú vybavené viacerými snímačmi (veľkosť tlaku vody na vstupe zariadenia, teplota, vlhkosť pôdy a pod.), ako aj vlastným systémom riadenia.
Dosiahnuté úspory
Vzhľadom na to, že na rôznych čerpacích staniciach sú požadované rôzne odbery z hľadiska prietoku vody, úspory sa dosahujú nielen pomocou frekvenčných meničov, ale aj kaskádovým usporiadaním pohonov a ich optimálnym zapínaním a odpojovaním. „Navyše vďaka automatizácii možno udržiavať pracovný bod čerpacej stanice v požadovanej úrovni, a to bez potreby manuálnych zásahov na mieste. To šetrí samotnú potrubnú sieť, ktorá nie je preťažovaná rôznym tlakovými rázmi, samotné koncové zavlažovacie zariadenie, ktoré má na vstupe zabezpečený optimálny tlak vody, čo šetrí jeho tesnenia a pod., ako aj náklady spojené s výjazdom pracovníkov k danej čerpacej stanici kvôli manuálnemu prestaveniu pracovného bodu čerpacej stanice,“ zdôrazňuje M. Lenghard.
Perspektívy ďalšieho rozvoja
Vzhľadom na rast, aký firma Agromačaj, a. s., zaznamenala v poslednom období, bude potrebné zmodernizovať a rozšíriť aj kapacitu závlahového hospodárstva. „Pribudnú ďalšie odberné miesta osadené čerpadlami a modernými, energeticky účinnými pohonmi, na čo sú pôvodné čerpacie stanice zo stavebného pohľadu pripravené. Veľa čerpadiel, ktoré sú aktuálne v prevádzke, je už tiež morálne zastaraných a postupne sa budú nahrádzať modernejšími, energeticky efektívnejšími modelmi. Ďalšie investície budú smerované do systémov elektronickej ochrany objektov, čo by malo minimalizovať vyskytujúce sa návštevy vandalov a vykrádačov čerpacích staníc a ich výbavy,“ uvádza na záver nášho stretnutia smelé plány spoločnosti M. Lenghard.
Ďakujeme spoločnosti Agromačaj, a. s., za možnosť realizácie reportáže a Miroslavovi Lenghardovi a Petrovi Nogovi za poskytnuté odborné informácie.