Steven Kille, prezident a výkonný riaditeľ spoločnosti DesignWerkes, začínal svoju kariéru ako dizajnový inžinier na voľnej nohe. Neskôr začal vykonávať testy odolnosti zariadení, ktoré používali jeho zákazníci, aby otestoval mieru poškodenia automobilových dielov, ktoré on a ďalší dodávatelia navrhovali. Neskôr sa zapojil do navrhovania, konštrukcie a zostavovania komplexných elektromechanických systémov, napríklad pre hybridné prostriedky verejnej dopravy. Je človekom oddaným zlepšovaniu „postupov“, čo je podľa jeho tvrdenia jediná cesta, na ktorej môžu výrobné spoločnosti v USA z dlhodobého hľadiska ešte uspieť.
„Neboli sme typickou výrobnou dielňou,“ zdôrazňuje zakladateľ a majiteľ firmy Steven Kille. „Skôr ako som si kúpil svoj prvý obrábací stroj VF-3 v roku 2002, v skutočnosti som nič nezostrojil. Bol som dizajnér mechanických produktov na papieri.“ Presnejšie povedané, S. Kille navrhoval elektromechanické systémy do automobilov, ako napríklad spínače, ktoré sa veľmi prísne testujú. Ak musí automobilová spoločnosť stiahnuť produkt pre vzniknutú chybu, potenciálne náklady môžu byť veľmi vysoké. „Ako produktový dizajnér som musel vysvetľovať dielňam, ako majú postaviť testovacie zariadenia. Jedného dňa mi však napadlo, že to, čo robíme, je hlúposť: sme mechanická konštrukčná firma a druhým rozdávame návrhy, ako vyrobiť produkty a testovacie zariadenia.“
Dospel k záveru, že by mohol pridať značne veľkú hodnotu nielen navrhovaním produktov, ale aj navrhovaním a zostrojovaním testovacích zariadení a posudzovaním konečného produktu pre zákazníka. Počas dlhého pôsobenia vo funkcii v GE a aj po ňom riadil S. Kille veľké dielne CNC, takže mu nechýbali skúsenosti s prácou na obrábacích strojoch. „Keď sme sa rozhodli, že budeme rezať kov, začali sme hľadať stroje a rýchlo sme zistili, že stroje od spoločnosti Haas prinášajú za svoju cenu absolútne najlepšiu hodnotu. Začal som hľadať používané aj nové zariadenia a zistil som, že stroje od firmy Haas si udržali svoju hodnotu, preto som sa rozhodol obrátiť sa na Haas Factory Outlet v New Hampshire a prišiel som sa pozrieť na niekoľko rôznych modelov.
Jeden večer sme sa tam po práci vybrali a oni pre nás pripravili predvádzací program. Vzal som so sebou všetkých, ktorí tu v tom čase pracovali, a zhodli sme sa na tom, že by sme VF-3 mali kúpiť.“ O rok neskôr S. Kille kúpil aj VF-2 a obrábacie centrum SL-10. „Kúpil som tiež ďalšie VF-3, potom sa ekonomika zhoršila, preto sme na chvíľu spomalili. Keď sa veci opäť začali vyvíjať lepšie, kúpil som SL-20 a VF-5, potom ďalší VF-3. Pred dvoma rokmi som kúpil VF-6 a môj prvý VF-5SS. V decembri som kúpil ďalší VF-5SS.“ S. Kille tvrdí, že kúpa vysoko rýchlostných strojov od firmy Haas bola zlomová. „Nemyslím, že si odteraz niekedy kúpime iný stroj ako zariadenia Super Speed od firmy Haas,“ hovorí.
„Som presvedčený, že dosahujeme o 20 % lepšiu produktivitu ako na strojoch so štandardnou rýchlosťou. Okrem toho deväťdesiat percent našich výrobkov je z hliníka, preto je pre nás vreteno s 1 200 ot./min. veľmi dôležité.“ Pracovisko s vysoko rýchlostnými strojmi od firmy Haas predstavuje niečo ako obrábacie srdce spoločnosti DesignWerkes: výborne vyladený integrovaný výrobný proces, na ktorý je Steve Kille mimoriadne hrdý. „Na tomto pracovisku vykonávame 19 operácií na štyroch dieloch,“ hovorí. „Ide o permanentné nastavenie, preto tu môžeme pracovať veľmi úsporne. Svoju dodávateľskú základňu som začlenil priamo do svojho výrobného plánu, aby mohlo pracovisko fungovať päť dní v týždni.
Dodávateľ priváža materiál každý utorok a štvrtok a každé ráno sa zastaví galvanizačná spoločnosť a naloží päť súprav dielov a doručí ich nasledujúci deň späť. Organizovanie v tomto zmysle znamená, že pracujeme s nízkymi režijnými nákladmi.“ S. Kille je silno presvedčený, že efektívne obrábanie CNC nie je o tom, kde sa spoločnosť nachádza, ale jednoducho o dosiahnutí čo najnižších nákladov na prácu. „Samozrejme, existujú niektoré produkty, ktoré sa v tejto krajine už nedajú vyrábať, ako napríklad dosky plošných spojov. Ak však obrábate diely na strojoch CNC, neverím, že existuje nejaký rozdiel v tom, kde máte svoj podnik. Trik je v ekonomickom využívaní pracovnej sily.
Nemôžete minúť milióny na automatizáciu, pretože sa vám to náležite nevráti. No ak kúpite správne zariadenie a máte úspornú prevádzku... Potom nevidím žiadnu výhodu v tom, že máte svoj stroj v Indii alebo Číne. Ak sú náklady porovnateľné s tými, ktoré by boli vynaložené tam, stále ešte musíte prirátať náklady na prepravu. V každom prípade hrá v automobilovom svete kľúčový faktor čas. Dopravu dielov počas exportu nechcete brzdiť. Vyrábame diely, ktoré budú odoslané a namontované oddnes o dva týždne, preto si jednoducho nemôžeme dovoliť meškanie.“ Stroje firmy Haas v spoločnosti DesignWerkes pracujú každý deň na dve zmeny, spolu 20 hodín denne.
„Minulý november a december sme pracovali 24 hodín denne, aby sme splnili dodacie termíny u našich zákazníkov. Dvere sa u nás nezatvorili osem týždňov!“ Steve Kille vždy rád zopakuje, prečo nie je jeho spoločnosť iba priemernou obrábacou dielňou. „Žiadna z veľkých dizajnérskych firiem v Bostone nerobí to, čo my,“ vyhlasuje. „Produkty navrhujeme, ale tiež poznáme všetky konštrukčné postupy, napríklad vstrekovanie plastických látok. Preto vieme navrhnúť a zhotoviť prototyp, vyrobiť a otestovať produkty, ktoré vyrábame. Nemôžete byť dobrým konštruktérom, ak nerozumiete tomu, ako naše produkty spolu súvisia. Ak pri testovaní nastane akákoľvek chyba, prídem a urobím analýzu, aby som určil, prečo k nej došlo, a vykonám v spolupráci so zákazníkom potrebné zmeny.
Naozaj sme výborná poradenská služba. No kedysi tvorilo 60 % našej obchodnej činnosti navrhovanie a 40 % výroba. Teraz sa to otočilo.“ Tvrdí, že veľkou príležitosťou na jeho podnikanie v budúcnosti je zelená technológia. Výsledný produkt môže byť nový, ale výzva, tá je vždy rovnaká. „Prenosová jednotka výkonu, ktorú vyrábame, je na hybridný vlakový systém pre autobusy mestskej dopravy. Zákazník si ma najal ako konzultanta, pretože mal problémy. Zanalyzoval som ich návrhy a upozornil na tri hlavné problémy, ktoré, našťastie, tiež identifikovali. To mi pomohlo vybudovať si dôveru. Rovnako som identifikoval tri ďalšie problémy, ktoré si doteraz nevšimli, a ubezpečil som ich, že by spôsobili komplikácie, ak by sa nevyriešili.
Najskôr bolo okolo toho ticho, no o niekoľko týždňov neskôr mi zavolali a spýtali sa ma, čo by som povedal na to, keby som navrhol celý systém od začiatku. Tak sme zhotovili niekoľko prototypov tohto systému, aby sme si porovnali ich testy s našimi. Vyriešili sme všetky ich problémy a znížili sme im náklady na projekt v takej miere, že za môj prerobený návrh zaplatili sumu, ktorú sme im usporili.“ Toto je zákazka, ktorá presvedčila spoločnosť investovať do pracoviska Super Speed od firmy Haas. „Nerád by som spomínal výrobné čísla, ale pre tohto konkrétneho zákazníka sme zhotovili minulý rok stovky systémov.
Náš plán na tento rok bol zdvojnásobiť túto produkciu, ale dostávame sa už zhruba na trojnásobok pôvodného množstva! Práve dohadujem množstvá na budúci rok a kúpil som dva nové stroje VF-2SS od firmy Haas. Máme v pláne pridať zariadenie VF-6 a VF-3SS, čo bude na konci roku spolu predstavovať 14 strojov.“ „Ekonomika je jednoduchá,“ tvrdí S. Kille. „Investovanie do strojov od firmy Haas znamená, že mám obrovskú konkurenčnú výhodu pred niekým, kto kúpi stroj s rovnakým výkonom a minie o 50 000 dolárov viac, ako som minul ja.“ Želáme veľa šťastia všetkým, ktorí sa ho snažia presvedčiť o opaku.
Haas Automation Europe N.L.
www.haasCNC.com