MTBIKER vznikol v roku 1998 ako prvý cyklistický portál na Slovensku a rozrástol sa na jeden z najpopulárnejších a najväčších cyklistických e-shopov v strednej Európe s takmer 200 000 objednávkami ročne. Spoločnosť dodáva stovky položiek do 25 krajín Európy so zameraním na Slovensko, Česko, Rakúsko, Maďarsko a Poľsko.
Expedičné centrum v Trenčíne odošle približne 4 000 objednávok týždenne a pojme 60 000 položiek, resp. komponentov pre bicykle, cyklistické doplnky, športové oblečenie a ďalšie. „Skladovanie a expedícia tovaru sú personálne najnáročnejšie funkcie v rámci firmy a z veľkej časti ide o opakujúce sa a fyzicky náročné činnosti. To z nich robí výborných kandidátov na automatizáciu. Sústredili sme sa najmä na činnosti, ktoré sú pre robotiku (relatívne) jednoduché a zároveň pre zamestnancov fyzicky náročné. Konkrétne sme automatizovali zakladanie tovaru a jeho prinesenie na picking pri expedícii. Zamestnanci naďalej robia činnosti s vyššou pridanou hodnotou alebo komplexnejšie činnosti, ako je príjem tovaru, balenie a presuny v rámci skladu,“ vysvetlil Tomáš Červenka, zakladateľ portálu a výkonný riaditeľ MTBIKER.
MTBIKER využíva plne robotizované riešenie na fyzické vybavovanie a odosielanie objednávok z e-shopov známe pod značkou Brightpick. Toto riešenie pojme približne 18 000 prepraviek v sklade a je navrhnuté tak, aby dosiahlo 400 zberov za hodinu s jednou ľudskou vychystávacou stanicou. „Robotika nahrádza zakladanie tovaru do skladu, ktoré bolo predtým riešené manuálne. Pracovník skladu musel ručne zaniesť tovar na priradené pozície a pri príprave objednávky musel tovar z daných pozícií priniesť na expedíciu. Kým sme operovali v malom sklade s 2 000 m2, tak sa regály dali realisticky obsluhovať s niekoľkými ľuďmi, pri presune do väčšieho skladu sa vzdialenosti predlžujú a pickeri by nachodili denne aj desiatky kilometrov,“ zaspomínal T. Červenka.
Škálovateľnosť a flexibilita ponúkaného riešenia umožňuje maximalizovať množstvo vybavených objednávok s minimálnym vynaloženým úsilím. Pomáha šetriť miesto, optimalizuje procesy a niekoľkonásobne zvyšuje efektivitu v porovnaní s manuálnym vychystávaním objednávok. „Okrem benefitov z hľadiska zamestnancov má robotika výhodu vo vyššej efektivite. Menej hľadania tovaru v regáloch, lepšia koordinácia pri prinášaní tovaru. Tiež je to nižšia chybovosť, čo vedie k menšiemu percentu strát a zámene tovaru,“ zhrnul T. Červenka.
Brightpick využíva autonómne mobilné roboty (AMR) na vyberanie prepraviek zo skladu a ich prepravu na ľudskú vychystávaciu stanicu. Každý AMR má dve pozície na uloženie prepravky: jednu na skladovú prepravku a druhú na prepravku s objednávkou, kde sa jednotlivé položky objednávky zhromažďujú. Operátori vyberajú položky zo skladovej prepravky do objednávkovej. Len čo je objednávka vyhotovená, AMR doručí objednávkovú prepravku do baliacej stanice.
Brightpick dodal AMR, ktoré sú vysoko ergonomické s ohľadom na ľudský zber. Pred príchodom na ľudskú vychystávaciu stanicu AMR automaticky zdvihnú obe prepravky do výšky pása, aby operátor mohol vyberať položky s minimálnou námahou. Okrem toho má každý AMR nainštalovaný tablet v dosiahnuteľnej vzdialenosti, ktorý operátorovi povie, koľko položiek má vybrať zo skladovacej prepravky. To znižuje fyzickú námahu a vedie k menšiemu počtu chýb pri plnení objednávky.
Systém automatického vychystávania objednávok používa štandardné regály, ktoré možno postaviť za niekoľko dní, výsledkom čoho je rýchle nasadenie a vysoká flexibilita. Na požiadanie možno pridať ďalšiu kapacitu bez narušenia chodu prevádzky. „S Brightpick môžeme jednoducho škálovať výkon aj skladové zásoby. To nám umožnilo znížiť naše počiatočné investície a postupne investovať do dodatočnej kapacity, ak a keď ju budeme skutočne potrebovať. Systém sa dobre kombinuje s našimi existujúcimi procesmi, nemá žiadne zložité stavebné alebo dispozičné požiadavky a je oveľa jednoduchší na obsluhu a údržbu ako iné riešenia, ktoré sme skúmali,“ hovorí T. Červenka.
Okrem vychystávania objednávok systém tiež autonómne dopĺňa zásoby v sklade. AMR prepravujú prepravky zo špeciálnych staníc a dynamicky ich umiestňujú na najoptimálnejšie skladovacie miesto. Prepravky, ktoré obsahujú rýchlejšie sa predávajúci tovar, sú uložené bližšie k vychystávacím staniciam, čo skracuje čas cyklov a zvyšuje výkon.
Do budúcnosti plánuje najväčší cyklistický e-shop pokračovať v automatizácii vybraných procesov. „Ďalší krok automatizácie bude u nás s veľkou pravdepodobnosťou robotický picking tovaru, čiže vyberanie tovaru z prepravky robotickou rukou, čo nám umožní nachystať tovar na balenie bez potreby ľudského zásahu. Ďalším krokom by mohla byť baliaca linka, avšak pri veľkej variabilite balení nášho sortimentu táto úloha bude náročnejšia a možno nebude (zatiaľ) dávať ekonomický zmysel,“ uzatvára T. Červenka, výkonný riaditeľ MTBIKER.
Pozrite si videoukážku automatizovaného vybavovania objednávok v najväčšom cyklistickom e-shope na Slovensku.
Za poskytnuté informácie ďakujeme Tomášovi Červenkovi zo spoločnosti MTBIKER a za odbornú konzultáciu spoločnosti Brightpick.