Evonik Degussa Specialty Chemicals vlastní približne 20 prevádzok v Číne, kde využíva metakryláty na výrobu produktov pre Áziu. Výrobný komplex v Šanghaji sa rozhodol, že na prepojenie prevádzkových prístrojov, distribuovaného riadiaceho systému a bezpečnostných systémov použijú HART technológiu.Metakrylátový komplex v šanghajskom priemyselnom parku začal fungovať v roku 2008. Systém asset manažmentu používali ešte pred spustením prevádzky na testovanie stavu regulačných slučiek.
„HART technológia vzišla z intenzívneho „brainstormingu“ na základe technických správ týkajúcich sa používania HART v asset manažmente“, hovorí hlavný manažér inštrumentácie v Evoniku, Luc Sterck. „Priamym dôsledkom tejto implementácie bolo zníženie času a nákladov na kontrolu stavu regulačnej slučky o 25 percent, pri porovnaní vzdialenej kontroly s ručnou kontrolou v prevádzke. Teraz odstraňujú obyčajné problémy s inštrumentáciou z bezpečia a pohodlia riadiacej miestnosti“, dodáva Sterck.
Prepojenie automatizačnej platformy s prevádzkou umožnilo operátorom nahrávať a sťahovať prevádzkové konfiguračné údaje cez HART protokol do centrálnej databázy. Operátori tak získali oveľa väčší prehľad a kontrolu nad získanými údajmi. Pracovníci údržby dokážu priebežne sledovať prevádzkové podmienky a operačný stav prevádzkových prístrojov a ventilov vďaka prepojeniu inteligentnej správy zariadení s HART technológiou.
HART pripojenia prechádzajú cez DCS systém, asset manažment systém a bezpečnostné systémy, ktoré sú súčasťou integrovanej automatizačnej platformy. Aktuálne sa v závode nachádza viac ako 2000 prevádzkových prístrojov, ktoré svoje údaje prenášajú pomocou HART komunikácie do DCS a asset manažment softvéru. Platforma monitoruje všetky prevádzkové prístroje. Okrem toho rozhodovacie logiky SIS platformy používajú HART technológiu na pripájanie snímačov kontrujúcich logické slučky a bezpečnostné funkcie.
Zásadným aspektom riešenia sú však komplexné výpočty horľavosti (SIL3) v reálnom čase pomocou rozhodovacej logiky SIS. Tieto výpočty zaručia bezpečné pracovné podmienky jednotlivých reaktorov na hranici horľavosti produktu. V databáze asset manažmentu sa nachádzajú kalibračné certifikáty predajcov, podrobné schémy kalibračných testov, intervaly kalibrácie, bezpečnostné a čistiace príkazy pre všetky bezpečnostné prevádzkové prístroje.
Spoločnosť využíva údaje z databázy pri riešení prekážok, s ktorými sa bežne stretávajú pri uvádzaní zariadení do prevádzky. Získavajú tak efektívnejšiu metodiku v súlade s medzinárodnou normou IEC 62382 pre elektrické a prístrojové kontroly stavu regulačnej slučky.
Dlhodobé výhody HART technológie pre bezpečnostné aplikácie spočívajú v potenciáli pomôcť užívateľom v prípadoch kedy môže zariadenie zlyhať alebo nemôže pracovať na plný výkon. Prediktívna údržba na základe skutočného výkonu zariadenia zvyšuje bezpečnosť a prevádzkyschopnosť výroby. Inteligencia prevádzkového zariadenia zabezpečí, že prípadné problémy bude možné odstrániť ešte pred tým, ako sa stanú hrozbou pre bezpečnosť a produktivitu.
Program preventívnej údržby v závode zníži celkový počet hodín údržby. L.Sterck dodáva: „Sme presvedčení, že náš záväzok implementovať preventívnu diagnostiku na všetky HART prístroje prinesie komplexné a relevantné prevádzkové informácie kľúčovým pracovníkom, čím sa zlepší dostupnosť zariadení. Vieme totiž predpovedať neočakávané chyby a dokážeme sa vyhnúť prestojom.“
Nepretržitá a okamžitá diagnostika HART technológie a inteligentných prevádzkových prístrojov ušetrila závodu náklady na opravy, zjednodušila získavanie údajov pre automatickú archiváciu testov a ďalších potrebných informácií pre údržbu.
Tento typ dlhodobého monitorovania systému funguje úspešne, pretože HART technológie implementovali do projektu už od začiatku. Automatická distribúcia parametrov prístrojov priamo do aplikácií v riadiacej miestnosti teda funguje ideálne počas celej životnosti závodu.
Tzv. „asset prepojenia“ pomáhali aj počas inštalácie, pretože automaticky identifikovali a upozornili na elektrické odpájanie prístrojov. Chybné polohové regulátory na regulačných ventiloch teraz vymenia jednoducho prenesením konfigurácie z poškodeného zariadenia na nové. Komunikácia HART použitá na automatické a presné vytvorenie databázy prístrojov má dôležitý význam pri uvádzaní do prevádzky a pri priebežnom monitorovaní údržbou. Systém dokáže sledovať a podávať správy o akejkoľvek neoprávnenej zmene parametrov (napr. pomocou ručného komunikátora).
HART komunikácia prepojená s asset manažment systémom pomohla spoločnosti Evonik aktivovať včasné varovania pre svoje prevádzkové prístroje. Medzi konkrétne príklady napríklad patrí ventil, pri ktorom zlyhal prívod vzduchu alebo izolované vysielače, na ktorých neadekvátne stúpla teplota v kryte. Cieľom údržby je naučiť sa interpretovať včasné varovania a realizovať odborné rozhodnutia na výmenu alebo opravu. Vytvorenie primeraného bezpečnostného systému je náročná úloha.
V spoločnosti zaznamenala HART technológia úspech aj medzi operátormi, údržbármi a riadiacimi pracovníkmi, ktorí pochopili význam pokročilých funkcií prevádzkových zariadení a ich prepojenie s riadiacou miestnosťou.
„Získané diagnostické údaje zasielané cez HART protokol nám umožnili predvídať životnosť tesnení ventilov a začať s proaktívnou údržbou. Bez integrovaných funkcií HART by sme museli vynaložiť oveľa viac normohodín na údržbu závodu tejto veľkosti,“ dodáva L.Sterck.
Celkové prínosy inštalácie s HART technológiou sú:
- Jednoduchá konfigurácia prevádzkových prístrojov z riadiacej miestnosti
- Jednoduchá kalibrácia prevádzkových prístrojov
- Diagnostika a monitorovanie stavu zariadení v reálnom čase
- Automatizovaná dokumentácia kalibrácie a konfiguračných údajov do databázy
- Menej pracovníkov v údržbe
- Ľahké nastavenie parametrov na lepšiu kontrolu stavu riadiacej slučky
„Ak chcete naplno využívať diagnostické údaje zo zariadení na báze HART technológie, musíte prehodnotiť a upraviť údržbárske procesy, ktoré sa však stanú účinnejšie a nákladovo efektívnejšie. Stále sa učíme a aplikujeme nové nápady využitia HART komunikácie do praxe,“ na záver dodáva L.Sterck.
www.hartcomm.org