Zdravšia práca a efektívnejšia montáž ventilov. To je zmena, ktorou sa môže Michael Breumso, viceprezident dodávateľského reťazca RAC v Danfosse, pochváliť: „Podarilo sa nám eliminovať niektoré manuálne procesy, v rámci ktorých sa vykonávali monotónne a namáhavé úlohy zaťažujúce plecia a ramená zamestnancov. Toto je cesta vpred: roboty môžu zabezpečiť, aby mali pracovníci v priemysle zdravšie pracovné prostredie, v ktorom môžeme pracovať až do veku 75 rokov.“
Spoločnosť Danfoss Climate Solutions vyrába komponenty na chladenie a klimatizáciu. Do augusta 2020 bola práca na montáži ventilov úplne manuálna a vyžadovala sedem operátorov. Vo veľmi krátkych intervaloch sťahovali skrutkovače dole a hore nad výšku ramien. Zamestnanci dnes vykonávajú iba zložité časti procesu, ktoré vyžadujú veľkú presnosť a zmysel pre detail.
Aktuálne sa na jednom montážnom pracovisku vyskytujú súčasne traja zamestnanci v úzkej spolupráci s tromi robotmi duAro, zatiaľ čo ďalší štyria zamestnanci sú k dispozícii na iné činnosti v rámci prevádzky. Investícia do automatizácie na tejto pracovnej stanici sa preto vráti za dva roky.
„Zamestnanci prijali novú robotickú bunku pozitívne a vyzdvihujú najmä to, že roboty sú nehlučné a ľahko ovládateľné. V minulosti sme boli zvyknutí na to, že keď sa vo výrobe objavili nové stroje, zamestnancom nejaký čas trvalo, kým si na ne zvykli. Tu bol rozdiel pravdepodobne aj v tom, že na začiatku projektu nám bol poskytnutý robot duAro, aby sme ho všetci videli pred implementáciou. Myslím si, že to pomohlo demystifikovať technológiu,“ hovorí M. Breumso.
Spoločnosť Danfoss používa vo svojej výrobe rôzne typy robotov od rôznych výrobcov. „Riešenie s robotmi duAro od spoločnosti Kawasaki bolo pre nás obzvlášť dobré, pretože zaberajú menej miesta ako riešenia s robotmi umiestnenými za bezpečnostným oplotením a sú aj rýchlejšie ako ostatné roboty, pretože majú dve ramená. Bunka sa dá ľahko monitorovať, pretože nie je zakrytá strechou, plexisklom, elektronickou bezpečnostnou sieťou alebo zvukotesnou izoláciou. To poskytuje otvorený a flexibilný pracovný tok a dobrý čas cyklu,“ hovorí M. Breumso.
Úspora času zrušením výberového konania
Spoločnosť Danfoss pri výbere riešenia a dodávateľa zaujala priekopnícky nový prístup. Výsledkom bolo, že celý projekt trval iba sedem až osem mesiacov od nápadu po spustenie.
Spoločnosť Danfoss robí veľa technických prípravných prác sama, pripraví 70 – 80 strán technickej dokumentácie pre dodávateľov s požiadavkami a podrobnými špecifikáciami vybavenia a potom spustí výberové konanie. V tomto prípade sa však rozhodli požiadať spoločnosť BILA o vypracovanie návrhu od samého začiatku. „Išlo o to zabezpečiť, aby sme dostali čo najlepšie technické riešenie, nielen to, čo sme chceli mať. Od začiatku úzka spolupráca s dodávateľom v skutočnosti skrátila čas implementácie o tri až šesť mesiacov a my sami sme si ušetrili veľa času na rokovaniach a technickom spracovaní,“ hovorí M. Breumso.
Poloautomatizovaná je cesta vpred
Táto trojitá robotická jednotka bola uvedená do prevádzky po dôkladnej analýze, kde spoločnosť BILA spolu s Danfossom vyhodnotili procesy v celej fabrike a prišli s 20 možnosťami optimalizácie procesov. Spoločnosť Danfoss sa rozhodla implementovať štyri z nich a bolo medzi nimi aj riešenie duAro na montáž ventilov. Riešenie spolu s ďalšími iniciatívami prispelo k dosiahnutiu celkového zvýšenia produktivity spoločnosti Danfoss Climate Solutions v roku 2020 o viac ako 10 %.
Keď sa v prevádzke podarí zautomatizovať základné procesy, ďalším krokom sú kolaboratívne roboty, pomocou ktorých možno automatizovať niektoré náročnejšie úlohy a s ostatnými časťami sa najlepšie zaobchádza ručne. To je to, čo môže zvýšiť konkurencieschopnosť odvetvia na globálnom trhu,“ upozorňuje Peter Suhr, globálny manažér kľúčových zákazníkov spoločnosti BILA A/S, ktorý pomohol identifikovať potenciál automatizácie v spoločnosti Danfoss.
Spoločnosť Danfoss plánuje opätovné použitie koncepcie automatizácie a modelu kolaboratívnych robotov aj v iných závodoch skupiny Danfoss.
Zdroj: European premiere: Danfoss automates valve assembly with 3 two-armed cobots. Prípadová štúdia spoločnosti BILA. [online]. Citované 7. 4. 2021.