Ústrednou témou aktuálneho ročníka bolo zefektívnenie výroby a úspora energie prostredníctvom automatizácie. Hlavnú cenu súťaže získal projekt ekologickej dopravnej križovatky Romana Karcola a Mateja Ponechala, študentov Strednej priemyselnej školy v Martine.
Hlavná cena SYGA za najlepšie technologické riešenie: ekologická dopravná križovatka
Hlavnú cenu SYGA 2010 za najlepšie technologické riešenie získali Roman Karcol a Matej Ponechal zo Strednej priemyselnej školy v Martine za projekt ekologickej dopravnej križovatky riadenej PLC systémom Siemens S7 200. Projekt zjednodušuje a zrýchľuje premávku na križovatke pri Obchodnej akadémii v Martine. „Vytvorili sme program na riadenie svetelnej signalizácie, ktorý dynamicky mení intervaly svietenia semaforov v jednotlivých smeroch tak, aby bol prejazd vozidiel čo najrýchlejší, a teda aj najviac ekologický. Systém umožňuje vytvoriť v spolupráci s ďalšími križovatkami aj tzv. zelenú vlnu. Má špeciálne funkcie na hladký prejazd sanitiek, hasičov a polície. Pripojený internetový modul umožňuje monitorovať činnosť na križovatke a zadávať prevádzkové parametre a alarmové signály z centrály,“ objasnili fungovanie plnofunkčného modelu autori víťaznej práce.
Cena Wolkswagen Slovakia: robotizované lepenie reflektorov
Spoločnosť Volkswagen Slovakia ocenila projekt robotizovaného lepenia reflektorov Daniela Andrášika a Martina Guzmického zo Strednej priemyselnej školy v Nitre. Vo svojej práci sa zamerali na zefektívnenie činnosti robotizovaného pracoviska pre nanášanie horúceho lepidla na paraboly automobilových reflektorov, čo docielili zdvojením podávacej časti robotickej bunky.
Cena divízie Priemyselnej automatizácie a technológie pohonov: automatické riadenie kotolne
Projekt automatického riadenia kotolne, ktorého cieľom bolo dosiahnuť čo najekonomickejšie vykurovanie objektov, je nositeľom ceny divízie Priemyselnej automatizácie a technológie pohonov. Autormi víťazného projektu sú Peter Vojtička a Ján Cimerman zo Strednej priemyselnej školy v Poprade.
Cena magazínu Quark: automatické riadenie zavlažovania a postrekovania záhradných plôch
Cenu magazínu Quark si do Popradu odniesli Michal Kapral a Michal Cuník za projekt automatického riadenia zavlažovania a postrekovania záhradných plôch.
Cena odborného mesačníka AT&P journal: dávkovač duroplastu
Ďalším úspešným projektom, ktorý má navyše už aj záujemcu o realizáciu, je dávkovač duroplastu Maximiliána Tydora a Martina Višňovského zo Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Prešove. Získal cenu odborného mesačníka AT&P Journal. Študenti projekt vytvorili na základe presných požiadaviek zadaných miestnym výrobcom WC dosiek. Študenti pri práci na zariadení ocenili najmä možnosť dlhodobo komunikovať so zadávateľskou firmou, keďže iba samotný proces plánovania projektu trval niekoľko mesiacov.
Spracované na základe oficiálnej tlačovej správy spoločnosti Siemens.