Pripravovaná pomoc je určená podnikom zo všetkých sektorov s výnimkou podnikov, ktoré pôsobia vo vylúčených odvetviach. Za MSP bude považovaný každý subjekt, ktorý vykonáva hospodársku činnosť bez ohľadu na jeho právnu formu alebo oblasť podnikania. Podporu budú môcť využiť aj osoby podnikajúce na základe iného ako živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov, napríklad advokáti, notári či lekári. Pomoc bude k dispozícii pre podniky zo všetkých regiónov Slovenska vrátane Bratislavského samosprávneho kraja. Poukážky budú poskytované s uplatnením pravidiel minimálnej pomoci priamo podnikom, ktoré budú väčšiu časť nákladov pokrývať z vlastných zdrojov. Finančný príspevok bude obmedzený stanovením maximálnej výšky príspevku na jeden MSP.

Podporované zariadenia

Podporená bude inštalácia tepelných čerpadiel, slnečných kolektorov, fotovoltických panelov a veterných turbín, ktoré nepoškodzujú ciele EÚ v oblasti ochrany životného prostredia a spĺňajú pravidlá „výrazne nenarušiť“ (tzv. DNSH z angl. Do No Significant Harm). Podnik bude môcť požiadať v jednej žiadosti o vydanie poukážky o podporu na všetky podporované druhy zariadení alebo môže podať viac žiadostí až do maximálnej výšky pomoci. Súčasťou podporenej inštalácie môžu byť aj zariadenia na uskladňovanie vyrobenej energie a výdavky súvisiace s vypracovaním projektovej dokumentácie. Príspevky bude možné využiť aj na inteligentné systémy riadenia výroby a spotreby energie.

Energetický audit

Podmienkou predloženia žiadosti o poukážku bude vypracovanie energetického auditu, na ktorý tiež možno využiť podporu. Z auditu vyplynie, ktoré zariadenia sú pre konkrétny typ prevádzky vhodné a s akým inštalovaným výkonom. Vďaka auditom budú mať podnikatelia k dispozícii návrhy ako znížiť spotrebu, a odborne stanovený potenciál využitia obnoviteľných zdrojov v podniku. Keďže pri poskytovaní verejných prostriedkov platí zásada prvoradosti energetickej efektívnosti, energetický audítor má určiť potenciál využitia OZE až po zohľadnení úsporných opatrení, ktoré by bolo možné realizovať. Napríklad ak bude v návrhu zateplenie budovy, podnik síce zatepliť nemusí, ale príspevok na zariadenie využívajúce OZE dostane len do takej výšky, aby pokryl potrebu energie po zateplení budovy.

Čo presne má audit obsahovať, bude uvedené v usmernení, ktoré SIEA vopred zverejní. Audit musí byť vypracovaný v čase podania žiadosti o poukážku odborne spôsobilou osobou podľa §12 a §13 zákona č. 321/2014 o energetickej efektívnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Údaje o vyrobenej elektrine, teple alebo chlade zo zariadení OZE získané z prevádzkových meradiel bude MSP predkladať každoročne počas obdobia udržateľnosti projektu.

Na Zelenú podnikom je v Programe Slovensko zatiaľ vyčlenených vyše 66 miliónov eur. Zámer projektu je schválený, termín spustenia zatiaľ nie je stanovený. Oprávnené obdobie, počas ktorého bude možné vydávať poukážky a požiadať o ich preplatenie, bude trvať do roku 2029, respektíve do vyčerpania vyčlenenej finančnej alokácie.

Ing. Matej Veverka

Slovenská inovačná a energetická agentúra
matej.veverka@siea.gov.sk
www.siea.sk