„V súčasnosti nemáme robotické systémy na sledovanie zápachu alebo chemických oblakov," povedal F. van Breugel. „Nevieme, ako efektívne nájsť zdroj vetrom prenášanej chemikálie. Hmyz je však pozoruhodne dobrý v sledovaní chemických oblakov a ak by sme skutočne pochopili, ako to robia, možno by sme mohli vycvičiť drony na to, aby použili podobný proces na nájdenie zdroja a únikov chemikálií.“
Experimenty boli navrhnuté tak, aby odpovedali na to, ako muchy zacítia zápach, keď nie je vietor, ktorý by ho preniesol. To je koniec koncov pravdepodobne skúsenosť muchy s bezvetrím, ktorá nájde napr. banán v kuchyni podľa zápachu.
Podľa F. van Breugela muchy používajú environmentálne podnety na detekciu prúdenia vzduchu a smeru vetra a reagujú na ne, aby našli zdroje potravy. V prítomnosti vetra tieto podnety spúšťajú automatické správanie, pri ktorom mucha po stretnutí s chemickým oblakom (indikujúcim jedlo) vyletí do vetra a sleduje pachovú stopu. Ak stratí stopu, pohybuje sa zo strany na stranu, aby opäť zacítila pach vo vzduchu. Vedci už skôr chápali správanie pri pohybe pachu spolu s vetrom, ale podľa F. van Breugela bolo v podstate neznáme, ako hmyz hľadal vôňu v nehybnom vzduchu.
Vďaka práci akademici odhalili ďalšie automatické správanie, klesanie a kruh, ktoré zahŕňa znižovanie nadmorskej výšky a opakujúce sa rýchle zákruty v konzistentnom smere. Muchy vykonávajú tento vrodený pohyb dôsledne a opakovane, dokonca častejšie ako správanie pri existujúcom vetre.
Podľa F. van Breugela je najvzrušujúcejším aspektom tohto objavu to, že ukazuje, že lietajúce muchy sú jasne schopné posúdiť podmienky vetra – jeho prítomnosť a smer – pred nasadením stratégie, ktorá za týchto podmienok dobre funguje. Muchy nielenže reagujú na zápach vždy rovnakou predprogramovanou reakciou ako jednoduchý robot, ale reagujú spôsobom zodpovedajúcim kontextu. Tieto poznatky by sa mohli potenciálne použiť na trénovanie sofistikovanejších algoritmov pre drony na detekciu pachov na nájdenie zdroja úniku chemikálií.
Zdroj: https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2023.11.30.569086v4.full.pdf