Výskumná rada Priemyslu 4.0 a Platforma Priemysel 4.0 spoločne kritizovali používanie termínu Priemysel 5.0. Priemysel 4.0 bol prvýkrát predstavený širokej verejnosti na veľtrhu Hannover Messe 2011 s priemyselným modelom, ktorý je stále vysoko aktuálny a rozširuje sa po celom svete. Výskumná rada Priemyslu 4.0 a Platforma Priemysel 4.0 kritizujú neopodstatnené a zbytočné používanie termínu Priemysel 5.0, ktorý nemá žiadny nový obsah a prispieva k neistote. Priemysel 4.0 znamená štvrtú priemyselnú revolúciu a jej prebiehajúcu transformáciu, ktorá zahŕňa všetky oblasti spoločnosti.

Pojem Priemysel 5.0 sa v poslednom čase okrem iného používa častejšie v kontexte „zamerania sa na človeka“. Podľa Výskumnej rady Priemyslu 4.0 a iniciatívy Platforma Priemysel 4.0 však pojem Priemysel 4.0 vždy predstavoval prínos pre spoločnosť ako jeho najdôležitejší cieľ. Okrem toho, pojem Priemysel 4.0 znamená štvrtú priemyselnú revolúciu, ktorá ako všetky predchádzajúce revolúcie bude trvať dlho, kým sa plne zrealizuje. Priemysel 4.0 a štvrtá priemyselná revolúcia predstavujú komplexný koncept, ktorý od začiatku zahŕňal technologické aspekty, nové modely tvorby hodnôt, schopnosť vytvárať nové typy produktov, udržateľnosť, odolnosť a najmä prístupy na optimálnu integráciu a podporu ľudí zapojených do riešení Industrie 4.0.

Ako každá priemyselná revolúcia, aj štvrtá priemyselná revolúcia vyžaduje opatrenia, ktoré na seba nadväzujú. To znamená, že najprv musí byť vytvorený technický základ a medzinárodné štandardy, ktoré vytvoria základ pre potrebné zručnosti a optimálnu podporu pracovníkov vo výrobe. Aktívna účasť zamestnancov je tu nevyhnutná. Bolo by úplne nesprávne pozerať sa na Priemysel 4.0 čisto technologickou optikou. A bolo by rovnako scestné považovať skratku 4.0 len za číslo verzie a nahradiť ju 5.0 pri rovnako dlhej, ale dôležitej a správnej ceste.

V skutočnosti sa táto chyba už nejaký čas objavuje medzi verejnosťou aj odborníkmi: v nedávnej minulosti sa objavil výraz Priemysel 5.0. Okrem určitého obsahu súvisiaceho s umelou inteligenciou sa jadro tohto pojmu často definuje ako „zmeranie sa na človeka“, t. j. cieľ navrhnúť pracovné procesy optimálnym spôsobom pre pracovníkov spolu s najlepšou možnou podporou nových výrobných procesov. Aj keď samotný obsah je aktuálny, na jeho opis nie je potrebný nový pojem Priemysel 5.0, pretože „zameranie sa na človeka“ a spoločenské výhody boli od začiatku najdôležitejšími cieľmi aj konceptov Priemyslu 4.0.

Pojem Priemysel 5.0 nie je potrebný ani užitočný. Nemá žiadny nový obsah a falošne naznačuje, že štvrtá priemyselná revolúcia je dokončená a že naša pozornosť sa môže obrátiť na nové témy. Táto zbytočná terminológia by mohla viesť k neistote medzi spoločnosťami a dobre zavedenými medzinárodnými spoluprácami, ktoré v súčasnosti pracujú na implementácii štvrtej priemyselnej revolúcie.

„Naším poslaním je škálovanie a široká implementácia princípov Priemyslu 4.0. Tento cieľ môžeme dosiahnuť len prostredníctvom angažovanej účasti malých a stredných podnikov. Diskusia o Priemysle 5.0 je nielen zavádzajúca, ale ohrozuje aj zásadné prijatie a participáciu tejto kľúčovej skupiny. Ústredným témam, ako je spôsob vykonávania práce, prístupy zamerané na človeka a vývoj a integrácia (generatívnej) umelej inteligencie, sa už dôkladne venujú pracovné skupiny Priemyslu 4.0. Zmena by spôsobila len zbytočné podráždenie, a preto nemá zmysel,“ skonštatoval Henrik Schunk (Schunk GmbH & Co. KG), predseda riadiaceho orgánu Platformy Priemysel 4.0.

Platforma Priemysel 4.0 a Výskumná rada Priemyslu 4.0 preto ostro kritizujú neopodstatnené vytvorenie a používanie zbytočného pojmu Priemysel 5.0.

Zdroj: The fourth industrial revolution and the term „Industry 5.0“ – a critical perspective. Platforma Priemysel 4.0. [online]. Publikované 22. 4. 2024.

-tog-