Priemyselné cloudy si získavajú čoraz väčšiu pozornosť, pretože hlavní poskytovatelia cloudu, softvéru a ich partneri uviedli na trh desiatky ponúk v reakcii na dopyt zákazníkov po vertikálnych riešeniach. Ponúkajú výhody oproti „štandardným“ cloudom, ako je bezpečnosť špecifická pre dané odvetvie, dodržiavanie predpisov a súlad s legislatívou, používateľská skúsenosť a pracovné postupy. Priemyselné cloudy zahŕňajú aj vlastné dátové modely, služby umelej inteligencie a strojového učenia a mnoho špecializovaných nástrojov na prepojenie a integráciu. Tieto vertikálne riešenia často vytvárajú partneri, ktorí kombinujú hlbokú odbornosť, analytiku a automatizáciu s cloudovou technológiou, poskytujú používateľom cloudu funkcie „najvhodnejšieho prípadu použitia“ na zvýšenie produktivity a zohľadnenie špecifík toho-ktorého podniku.

Priemyselné cloudy prostredníctvom svojej otvorenej architektúry a modelu partnerstva umožňujú spoločnostiam využívať najnovšie technologické nástroje a akcelerátory prispôsobené odborníkmi z odvetvia. Tieto výhody sa premietajú do zlepšenej produktivity a prehľadov údajov, zvýšenej miery inovácií a väčšej spolupráce s partnermi, čo je ďalšia výhoda priemyselného cloudového modelu.

Ako vybrať správneho partnera pre priemyselný cloud?

Nie všetky priemyselné cloudy sú vytvorené rovnako a možnosti sa môžu v jednotlivých odvetviach značne líšiť. Ak chcete urobiť správne rozhodnutie pre svoje podnikanie, je dobré venovať pozornosť aj nasledujúcim otázkam:

  1. Má predajca rozsiahle odborné znalosti v oblasti domény a odvetvia potrebné na zabezpečenie toho, aby možnosti priemyselného cloudu zodpovedali prípadom použitia a prevádzkovým potrebám vo vašej vertikále?
  2. Je dodávateľ aktívny v dôležitých ekosystémoch pre vaše odvetvie, ktoré poskytujú rýchly prístup ku kľúčovým partnerom, dodávateľom technológií a poskytovateľom služieb?
  3. Je priemyselný cloud postavený na otvorenej a rozšíriteľnej architektúre a modulárnom prístupe k integrácii, ktoré mu umožňujú zostať vždy aktuálnym v rýchlo sa meniacom digitálnom prostredí?
  4. Podporuje dodávateľ multicloudové funkcie na flexibilné nasadenie priemyselného cloudu, jednoduchý prístup k údajom a spoluprácu v ekosystéme?

Výhody priemyselných cloudov sú jasné

Podľa prieskumu spoločnosti PwC realizovanom v tomto roku patria medzi hlavné výhody priemyselných cloudov:

  • vylepšené bezpečnostné funkcie (napr. kybernetické a ochrany súkromia), ktoré sú určené pre priemyselné prevádzky (44,2 %),
  • zlepšenie prístupu k údajom, ich kvality a prehľadov na podporu rozhodovania (41,7 %),
  • efektívnosť procesov a pracovných postupov (napr. štandardizácia, zjednodušenie, automatizácia; 38,5 %).

Príklad využitia cloudového riešenia na zabezpečený vzdialený prístup

Vzdialený prístup založený na cloude je nový typ bezpečnej vzdialenej služby umožňujúcej flexibilný vzdialený prístup k strojom v prevádzke. Príslušná typológia siete pozostáva z troch komponentov:

  1. Vzdialená brána – vzdialené brány sa pripájajú k zariadeniu v prevádzke, aby k nemu mali prístup a mohli ho ovládať.
  2. Cloudový server – je nainštalovaný na cloudovej platforme, ako sú Amazon Web Services alebo Microsoft Azure. Mapuje požiadavky na pripojenie a po úspešnej autentifikácii na oboch stranách nadviaže spojenie.
  3. Klientsky softvér – je nainštalovaný na mobilnom zariadení technika, PC alebo desktope. Vzdialená brána a klientsky softvér iniciujú odchádzajúce požiadavky na zabezpečené pripojenie ku cloudovému serveru.

Výhody

Cloudové riešenia vzdialeného prístupu implementujú sieťové topológie, ktoré umožňujú vytváranie odchádzajúcich pripojení formou tunelov na vzdialený prístup. Vzdialený prístup cez cloud navyše ponúka výrobcom strojov nasledujúce výhody:

Používateľská prívetivosť

Vzdialený prístup Plug and Play znamená, že technická konfigurácia už nie je potrebná. Bezpečnostné parametre, ako sú hašovacie funkcie a šifrovacie/dešifrovacie algoritmy, sa konfigurujú automaticky. Výrobcovia strojov nemusia tieto parametre konfigurovať; stačí kliknúť na tlačidlo na vytvorenie vzdialeného pripojenia.

Virtuálne adresy IP uľahčujú prístup k viacerým bodom, pričom nie je potrebná žiadna rekonfigurácia IP adresy. Bez ohľadu na začiatočné IP adresy nastavené výrobcami strojov cloudový softvér priraďuje strojom jedinečné virtuálne IP adresy. Konštruktéri strojov ich môžu použiť na vytvorenie niekoľkých simultánnych vzdialených pripojení. Okrem toho môžu výrobcovia strojov používať rovnaké IP schémy pre rôzne miesta v prevádzke bez obáv z konfliktov adries. To zase výrazne znižuje náklady na inštaláciu. Pripojenia sú centrálne monitorované a riadené. Cloudový server je centrálnym bodom na vytváranie a správu vzdialených pripojení.

Zvýšená bezpečnosť

Šifrovanie medzi vzdialeným počítačom a zariadením zabraňuje úniku údajov. Cloudový server iba smeruje prenos: nedešifruje ani neukladá údaje, ktoré prechádzajú. Výrobcovia strojov používajú vzdialený prístup na riešenie problémov, monitorovanie, údržbu a diagnostiku. Obmedzenie prístupu iba na tvorcov aplikácií eliminuje riziko zasahovania do prevádzky závodu. Cloudový prístup umožňuje operátorom strojov iniciovať alebo akceptovať vzdialené pripojenia. Okrem toho môžu operátori strojov stanoviť pravidlá, ktoré služby a aplikácie môžu výrobcovia strojov na diaľku používať. Môžu tiež obmedziť prístup k špecifickým skupinám servisných technikov. Politiky bezpečnosti IT sa dodržiavajú bez kompromisov.

Flexibilita a škálovateľnosť

Klientsky softvér nie je obmedzený na špecifické hardvérové platformy. Používatelia si môžu stiahnuť klientsky softvér do akéhokoľvek mobilného zariadenia, notebooku alebo PC a majú vzdialený prístup odkiaľkoľvek a kedykoľvek, pokiaľ majú aktívny klientsky účet. Vzdialený prístup k zariadeniu umožňuje používateľom konať, ako keby boli lokálne pripojení. Priehľadný tunel spája klienta so vzdialeným zariadením, ako keby boli v rovnakej sieti. Takže bez ohľadu na vzdialené zariadenie, ku ktorému sa pristupuje (PLC, HMI atď.), a nezávisle od protokolu používaného na získavanie údajov alebo používaného na programovanie, môžu výrobcovia strojov na diaľku získavať údaje alebo programovať (vzdialené) zariadenia.

Výhody a nevýhody verejného vs. súkromného cloudu (on-premise)

Výhody cloudového softvéru

  • Prístup kdekoľvek a kedykoľvek – k svojim aplikáciám máte prístup odkiaľkoľvek a kedykoľvek z akéhokoľvek zariadenia cez webový prehliadač.
  • Cenovo dostupné – za cloud nevznikajú žiadne počiatočné náklady. Namiesto toho uskutočňujete pravidelné platby, čo z nich robí prevádzkové náklady (OpEx). Zatiaľ čo mesačné náklady sa časom zvyšujú, údržba a podporné služby sú zahrnuté v cene, čím sa odstraňuje potreba ročných zmlúv.
  • Predvídateľné náklady – využite výhody predvídateľných mesačných platieb, ktoré pokrývajú softvérové licencie, aktualizácie, podporu a denné zálohy.
    IT bez starostí – keďže cloudový softvér je hosťovaný pre vás, nemusíte sa starať o údržbu vášho softvéru alebo hardvéru, na ktorom je nainštalovaný; o kompatibilitu a aktualizácie sa stará poskytovateľ cloudových služieb.
  • Vysoká úroveň bezpečnosti – dátové centrá využívajú bezpečnostné opatrenia nad rámec toho, čo si väčšina podnikov môže dovoliť. To znamená, že vaše dáta sú často bezpečnejšie v cloude ako na serveri vo vašich kanceláriách.
  • Rýchle nasadenie – cloudový softvér je nasadený cez internet v priebehu niekoľkých hodín alebo dní na rozdiel od lokálnych aplikácií, ktoré treba nainštalovať na fyzický server a každý počítač (vrátane prenosného).
  • Škálovateľnosť – cloudové technológie poskytujú väčšiu flexibilitu, pretože platíte len za skutočné využitie. Môžete tiež jednoducho škálovať, aby ste uspokojili dopyt, napríklad pridaním a zmenšením licencií.
  • Nižšie náklady na energiu – keď prejdete do cloudu, už nemusíte platiť za napájanie lokálnych serverov ani za údržbu ich prostredia. To výrazne znižuje sumu, ktorú platíte za energie.

Nevýhody cloudového softvéru

  • Konektivita – cloudové riešenia vyžadujú spoľahlivý prístup na internet.
  • Dlhodobé náklady – hoci cloudové aplikácie vyžadujú nižšie počiatočné investície, môžu byť v priebehu životného cyklu systému nákladnejšie, čím sa zvyšujú celkové náklady na vlastníctvo (TCO).
  • Menej prispôsobiteľné – cloudový softvér je zvyčajne konfigurovateľný, ale cloudové riešenie nemusí byť schopné zvládnuť zložité vývojové projekty.

Výhody súkromného cloudu (on-premise)

  • Celková cena vlastníctva – keďže za používateľské licencie platíte iba raz, lokálne riešenie môže mať nižšie celkové náklady na vlastníctvo (TCO) ako cloudový systém.
  • Úplná kontrola – vaše dáta, hardvér a softvérové platformy sú vaše. Vy rozhodujete o konfigurácii, aktualizáciách a systémových zmenách.
  • Dostupnosť – pri lokálnych systémoch sa pri prístupe k softvéru nespoliehate na internetové pripojenie alebo externé faktory.

Nevýhody súkromného cloudu (on-premise)

  • Veľké kapitálové výdavky – privátne systémy zvyčajne vyžadujú veľký nákup vopred, čo znamená, že sa často vyžadujú kapitálové výdavky (CapEx). Okrem toho musíte zohľadniť náklady na údržbu, aby ste zabezpečili podporu a aktualizácie funkcií.
  • Zodpovednosť za údržbu – pri lokálnom systéme ste zodpovedný za údržbu serverového hardvéru a softvéru, zabezpečenie, zálohovanie údajov, úložisko a obnovu po zlyhaní. To môže byť problém pre menšie spoločnosti, ktoré majú obmedzený rozpočet a technické IT zdroje.
  • Dlhší čas implementácie – implementácie tohto riešenia trvajú dlhšie kvôli času potrebnému na dokončenie inštalácie na servery a každý jednotlivý počítač/laptop.

Prečo sú teda cloudové vzdialené služby lepšie ako lokálne riešenia?

Cloudové riešenia sú lepšie ako riešenia postavené na súkromnou cloude (on-premise) nielen vďaka svojej flexibilite, spoľahlivosti a bezpečnosti. Odstraňujú tiež problémy s údržbou a aktualizáciou vašich systémov, čo umožňuje investovať čas, peniaze a zdroje do implementácie vašich kľúčových obchodných stratégií. Poskytovaním prístupu k systémom a údajom v reálnom čase z rôznych zariadení bez ohľadu na umiestnenie a s garantovanou dobou prevádzkyschopnosti 99 % sa cloud stáva voľbou číslo jeden pre všetky podniky využívajúce vzdialené služby.

Literatúra

[1] Ballard, N.: Industry Clouds Help Drive Resilience, Growth, and Connectivity. IDC Survey. [online]. Január 2023. 

[2] Brown, J.: The subtle shift to „why not cloud?“ Siemens AG. [online]. Publikované 1. 4. 2019. 

[3] Scheibenpflug, M.: Secure remote service, Phoenix Contact. White Paper. [online]. 

-tog-