Vplyv metaverza na trvalú udržateľnosť
Štatistiky sú zarážajúce. Očakáva sa, že svetová populácia vzrastie z dnešných 8 miliárd na viac ako 9 miliárd v roku 2050, s čím budú súvisieť rastúce požiadavky na energiu, čistú vodu a iné zdroje [5]. Aby ľudský život udržateľne napredoval do budúcnosti, bude sa musieť niekoľko vecí zmeniť.
Priemysel je hlavným prispievateľom k našej súčasnej produkcii uhlíkových emisií a odpadu. Metaverzum môže zohrať zásadnú úlohu pri zefektívnení priemyselných procesov a tým udržateľnejšieho sveta. Spoliehajúc sa skôr na nekonečne dostupné údaje, ako na fosílne palivá a prírodné zdroje, môže priemyselné metaverzum pomôcť urýchliť prechod k ekonomike s takmer nulovými emisiami a vyššej efektívnosti zdrojov.
Výpočtový výkon, ktorý poháňa technológie metaverza, však sám o sebe vyžaduje značné množstvo energie. Aby bolo možné túto požiadavku splniť udržateľným spôsobom, nemožno túto výzvu ignorovať ani podceňovať a účastníci tohto ekosystému budú musieť byť úplne transparentní z hľadiska ich energetického účtovníctva, aby dokázali svoj dopad na fungovanie tohto ekosystému.
Tu je niekoľko spôsobov, ako môže priemyselné metaverzum podporiť udržateľnosť:
- Priemyselné metaverzum by mohol pomôcť k prechodu na minimalizáciu používania environmentálne škodlivých a nerecyklovateľných materiálov znížením fyzického odpadu v stavebníctve a priemyselnej výrobe. Má tiež potenciál podporiť podstatný posun smerom k obchodným modelom, ktoré nahrádzajú výrobu a riadenie životného cyklu fyzických objektov digitálnymi službami a aktívami.
- Digitálne dvojčatá by mohli podporiť inteligentnejšie a rýchlejšie rozhodovanie v reálnom živote, čo umožní optimalizáciu procesov s cieľom znížiť náklady. Tieto zjednodušené procesy – a schopnosť neustále ich upravovať na základe spätnej väzby v reálnom čase – budú mať za následok podstatné zníženie plytvania energiou a fyzických zdrojov.
- Experimentovanie je predchodcom inovácií, ale môže byť nákladné a nehospodárne. V digitálnom svete však môžu organizácie experimentovať s novými materiálmi a procesmi bez použitia akýchkoľvek fyzických zdrojov. Nové produkty možno od začiatku vyvíjať aj spôsobom, ktorý zohľadňuje celý ich životný cyklus a podnecuje ich opätovné použitie.
- Je nevyhnutné presunúť naše zdroje energie z fosílnych palív na zelenú elektrinu. Priemyselné metaverzum by mohlo byť kľúčovým predpokladom na zníženie dopadu niektorých odvetví produkujúcich najväčšie množstvo skleníkových plynov, ako je doprava a vykurovanie a chladenie, a to napr. efektívnejšou organizáciou dopravy, zvýšením energetickej účinnosti budov a optimalizáciou priemyselných procesov.
Potenciál priemyselného metaverza pomôcť ľudstvu vyriešiť problém udržateľnosti je veľký. Štúdia spoločnosti Accenture zistila, že pri súčasnej technologickej vyspelosti by digitálne dvojčatá mohli celosvetovo ušetriť 7,5 gigaton CO2 za približne 10 rokov [6].
Predpoklady vzniku priemyselného metaverza
Zatiaľ čo stavebné bloky metaverza sú známe a už dokazujú svoju hodnotu, kľúčové schopnosti potrebné na to, aby bolo priemyselné metaverzum skutočne pohlcujúce, trvale fungujúce a schopné poskytovať spätnú väzbu v reálnom čase, sa stále objavujú.
Konektivita
A. Hauptvogel zo spoločnosti Siemens hovorí, že na to, aby sa priemyselné metaverzum stalo nástrojom, ktorý posúva interakciu a spoluprácu internetu vecí na ďalšiu úroveň, potrebuje nielen správny hardvér a softvér, ale aj správnu komunikačnú infraštruktúru. A. Hauptvogel hovorí, že kľúčové komponenty metaverza zahŕňajú „digitálne dvojča, umelú inteligenciu a údaje v reálnom čase dostupné pre virtuálne aplikácie“. Dodáva: „Potrebujete aj riešenia konektivity, ako napríklad 5G alebo 6G. Edge computing je tiež nevyhnutný, rovnako ako blockchain, pretože metaverzum musí byť bezpečným prostredím. Všetky tieto technológie existujú – tou zložitejšou úlohou je dať ich všetky dokopy.“
Výpočtový výkon
Ďalšou výzvou je získanie výpočtovej infraštruktúry potrebnej na napájanie pohlcujúcich zážitkov v reálnom čase. „Potrebujete obrovské množstvo výpočtových schopností“ na podporu priemyselného metaverza, hovorí M. Grieves z Digital Twin Institute. Našťastie, poznamenáva, „prichádza obrovské zvýšenie schopností, ktoré nám umožnia mať obrovský výpočtový výkon. Keď som pracoval na prvom superpočítači, mal kapacitu 25 megaflopov. Oak Ridge National Lab nedávno nainštaloval superpočítač so 40 miliardkrát vyššou schopnosťou spracovania – svet sa dramaticky mení.“
Digitálne dvojčatá ako verný obraz skutočnosti
Priemyselné odvetvia musia tiež nájsť spôsoby, ako vytvoriť a overiť modely s extrémne vysokou presnosťou. Na to, aby mali spoľahlivé prediktívne schopnosti, musia sa digitálne dvojčatá správať presne tak, ako by sa správali ich náprotivky v reálnom svete: „Uviesť celú našu fyziku do poriadku je veľký problém,“ hovorí M. Grieves. Podniky musia úplne zachytiť údaje obklopujúce fyzický náprotivok ich digitálneho dvojčaťa, pričom tieto informácie musia dokázať využívať v reálnom čase. S. Köklü zo spoločnosti Siemens dodáva: „3-D model, ktorý vyzerá naozaj dobre a komplexne, nie je digitálnym dvojčaťom. Je to o údajoch, ktoré sú za tým – ak existuje časť vybavenia infraštruktúry, chcete vedieť, aké je sériové číslo. Aká je jeho funkcia? Ako je to spojené s inými aktívami? Ktoré procesy na ňom závisia? Pretože inak sú to len marketingové vizualizácie pre katalóg.“
„Všetky tieto technológie existujú – zložitejšou fázou je ich prepojenie.“
Annika Hauptvogel,
vedúca manažmentu technológií a inovácií,
Siemens
Schopnosť vzájomnej spolupráce (interoperabilita)
Aby spoločnosti vybudovali a kultivovali priemyselné metaverzum, budú potrebovať otvorené a vzájomne prepojené riešenia, ktoré umožnia bezproblémovú spoluprácu v reálnom čase a súbežnú spoluprácu. To si okrem iného vyžaduje otvorené aplikačné rozhrania (API), kompatibilné dátové formáty údajov a protokoly, ako je súčasná sada internetových protokolov. Cieľom je integrovať priemyselné metaverzum pomocou spoločného jazyka. Vďaka tomu môžu používatelia pripojiť svoje digitálne dvojčatá k desiatkam ďalších, ak nie stovkám, iba pomocou procesu „zober a polož“. V súčasnosti to ešte stále nie je jednoduché, pretože väčšina digitálnych dvojčiat sa vyrába na mieru prostredníctvom dlhého a komplikovaného procesu navrhovania a vývoja. Vďaka interoperabilným, otvoreným systémom a štandardným platformám však budú môcť priemyselné odvetvia prepojiť svoje digitálne dvojčatá s digitálnymi dvojčatami svojich partnerov a dodávateľov, čím sa vytvoria väčšie ekosystémy, ktoré prinášajú hlbšie poznatky. Malé a stredné podniky budú tiež profitovať z interoperability a štandardizácie, pretože podnietia vývoj lacnejších „plug-and-play“ riešení, ktoré môžu urýchliť nasadenie a využívanie metaverza.
Nové obchodné modely – nová ekonomika
Priemyselné metaverzum si tiež vyžiada a vytvorí nové spôsoby podnikania. „Jednou z najdôležitejších častí priemyselného metaverza je, že mu dôverujú jednotlivci a podniky, ktoré sa na metaverze podieľajú,“ hovorí A. Hauptvogel. Primeraná regulácia musí zabezpečiť a podporiť spoluprácu a interoperabilitu a zároveň riešiť otázky súkromia a bezpečnosti a chrániť duševné vlastníctvo v digitálnych aktívach. V dôsledku toho L. Signe z Thunderbird School of Global Management varuje, že „tvorcovia politík aj obchodní lídri by mali byť veľmi dôsledný a mať jasný zámer ohľadom budúcnosti, ktorú chcú vytvoriť pomocou metaverza“.
Blockchain môže byť kľúčovou zložkou metaverza na zaistenie väčšej bezpečnosti a súkromia. Podľa M. Zieglera zo spoločnosti Accenture môžu technológie digitálnej identity využívajúcej blockchain pomôcť odvetviam lepšie pochopiť „s kým interagujú, či už ako spoločnosť, ktorá chce predávať svoje služby a produkty človeku, alebo pri interakciách medzi rôznymi strojmi a digitálnymi komponentmi“.
Okrem toho môžu nezastupiteľné tokeny (NFT) založené na technológii blockchain poskytnúť spôsob, ako dokázať existenciu, pravosť a vlastníctvo obsahu a aktív v priemyselnom metaverze. To umožní tvorbu hodnoty počas celého životného cyklu digitálnych aktív a umožní nové obchodné modely, ako je obchodovanie s využitím digitálnych dvojčiat.
Kľúčovým podporným prvkom budú digitálne platformy a trhoviská, ktoré spoločnostiam všetkých veľkostí poskytnú prístup ku komplexným, otvoreným a flexibilným metaverzným riešeniam. Rovnako dôležitý bude vývoj nových nástrojov financovania navrhnutých špeciálne pre digitálny svet. „Mnohokrát zisťujeme, že technológie nie sú to, čo bráni podnikom dostatočne rýchlo sa transformovať,“ hovorí Veronika Bienert, generálna riaditeľka Siemens Financial Services. „Často sú to finančné prekážky, ktoré výrazne bránia pokroku.“ Poskytovanie požadovaných finančných produktov vo veľkom rozsahu si bude vyžadovať kombináciu finančného a technologického know-how, ako aj spoluprácu medzi finančnými inštitúciami, výrobcami strojov, koncovými zákazníkmi a technologickými a servisnými partnermi v rámci celého ekosystému.
Záver: Kultivovanie virtuálnej budúcnosti
Napriek týmto výzvam niet pochýb o tom, že priemyselné metaverzum sa čoskoro objaví. „Je načase, aby metaverzum vystúpilo na svetlo sveta a skutočne došlo k prelomu, na ktorom sme pracovali spolu s kľúčovými zainteresovanými stranami, aby sme vybudovali metaverzum integrovaným a otvoreným spôsobom,“ hovorí M. Ziegler.
Neuzatvárajte sa do seba
Interoperabilita a otvorenosť digitálnych riešení sú základnými predpokladmi budovania a participácie na priemyselnom metaverze, ale aj úspešnej digitalizácie v súčasnosti. Keď sa spoločnosti pokúsia zablokovať ostatných, uzamknú sa len samy do seba. „Stále vidíme veľa uzavretých krajín a prístupov. Chýbajú rozhrania a interoperabilita, dokonca chýbajú normy," hovorí M. Ziegler.
Našťastie niektoré subjekty podnikajú významné kroky smerom k vytvoreniu univerzálnych štandardov a protokolov pre účasť v metaverse. Metaverse Standards Forum sa napríklad zameriava na „podporu štandardov interoperability pre otvorené metaverzum“ podporovaním spolupráce medzi normalizačnými organizáciami a spoločnosťami. Svetové ekonomické fórum tiež pracuje na podpore spolupráce medzi kľúčovými zainteresovanými stranami s cieľom „vybudovať metaverzum integrovaným a otvoreným spôsobom“.
Hoci je to náročné, vytvorenie otvorených štandardov a zabezpečenie interoperability pre metaverze predstavuje organizáciám hlavnú príležitosť na uskutočnenie zmysluplných technologických a spoločenských zmien. „Tvorcovia politiky majú jedinečnú príležitosť poučiť sa z predchádzajúceho technologického vývoja a prevratných inovácií, aby vytvorili lepší svet, lepšie metaverzum, aby sme vytvorili svet, aký chceme,“ hovorí L. Signe.
„Je načase, aby sa metaverzum stalo realitou a došlo k prelomu, na ktorom sme pracovali posledných pár rokov.“
Matthias Ziegler,
generálny riaditeľ, technologické inovácie,
Accenture
Definujte jasné ciele
Aj keď v súčasnosti neexistujú univerzálne štandardy, organizácie sa musia rozhodnúť, ako vypracovať a implementovať jasnú stratégiu priemyselného metaverza. Zahŕňa to napríklad investície do základnej technológie vrátane edge systémov, priemyselných 5G sietí, technológií digitálnych dvojčiat a umelej inteligencie a strojového učenia alebo partnerstvo s poskytovateľom služieb alebo aplikácií metaverza.
Podniky musia tiež zadefinovať hodnoty alebo prípady použitia pre svoje aktivity zamerané na využitie priemyselného metaverza. Ako pri každej novej technológii, okolo metaverza a jeho potenciálu spôsobiť revolúciu v spôsobe, akým podniky fungujú a ako ľudia žijú, je veľa kriku. M. Grieves hovorí, že podnik môžu pri definovaní jasných cieľov – ako je minimalizácia odpadu alebo zrýchlenie cyklov vývoja produktov – vybudovať aj „pochopenie toho, čo je skutočné, čo nie je skutočné a čo je len krik“, pokiaľ ide o priemyselné metaverzum.
Umožnite ľuďom vybudovať priemyselné metaverzum
Podniky musia zobrať do úvahy aj reakcie svojich zamestnancov na ich stratégiu metaverza. H. Sagi napríklad varuje, že „ľudia sa môžu obávať, že im technológie alebo riešenia, ktoré metaverzum ponúka, zoberú prácu“. V reakcii na to môžu podniky zdôrazniť, ako priemyselné metaverzum vytvára nové príležitosti. Ľudia nemusia byť technici, aby pracovali napríklad na veľmi komplikovaných strojoch, a technológie zmiešanej reality a online živá podpora od odborníkov ich môžu viesť pri servise zložitých systémov. A čo je ešte lepšie, školenie a zvyšovanie kvalifikácie ich môže v metaverze pripraviť na nové úlohy a nové kariérne cesty.
Ďalšou stratégiou na podporu prijatia priemyselného metaverza je riešenie obáv zamestnancov z neznámeho. „Je to nová technológia, takže existuje prirodzený skepticizmus,“ hovorí D. Lange. „Naozaj to bude fungovať? Musíte presvedčiť ľudí, aby robili veci novým spôsobom.“ Hľadanie talentov pre projekty metaverza znamená aj využívanie nových zdrojov kvalifikovaných pracovníkov. „Spoločnosti sa musia skutočne ponoriť do davu vývojárov hier, aby získali pomoc s priemyselným metaverzom,“ hovorí S. Lange. „Už vytvorili 3-D obsah pre hry. Odbornosť vybudovaná komunitou vývojárov hier sa dá aplikovať aj na tieto priemyselné prípady. Ak chcem napríklad animovať robota v rámci metaverza, vývojári hier sú už na tento typ práce zvyknutí.“ Členovia tímu budú musieť tiež spojiť svoje odborné znalosti, aby uspeli v tomto novom priestore. „Na vytvorenie zmysluplných digitálnych dvojčiat potrebujete silu dát a znalosti daného odvetvia,“ hovorí S. Köklü. „Odborníci na údaje sediaci vedľa expertov na dané odvetvie sú nevyhnutní, aby sa mohli jeden od druhého učiť a vytvárať poznatky, ktoré budú mať vplyv na ekonomické výsledky podniku.“
Budujte partnerstvá a silné ekosystémy
Podobne budú organizácie čoraz viac hľadať externých partnerov, aby podporili inovácie v metaverze. Konnect Volkswagen Group v Tel Avive napríklad pomáha nemeckému automobilovému gigantovi spolupracovať s izraelskými podnikateľmi a startupmi na vývoji autonómnych vozidiel, elektrifikácie, dekarbonizácie a technológiách Priemyslu 4.0. „Starupy vedia, ako prispôsobiť riešenia potrebám zákazníkov,“ hovorí H. Sagi. „To je kľúč k úspechu.“ Príklad: Skupina Konnect Volkswagen skúmala, ako možno použiť technológiu zmiešanej reality pre rôzne aplikácie vrátane výroby, školenia a navrhovania dielov vo virtuálnom prostredí. Leslie Shannon, vedúci prieskumu trendov a inovácií v spoločnosti Nokia, hovorí: „Pozeráme sa do budúcnosti na partnerstvá viacerých hráčov, čo znamená, že jedným z najdôležitejších prvkov účasti na priemyselnom metaverze je obchodná agilita.“ Dodáva: „Pokiaľ sa veľké spoločnosti nestanú pružnejšími, nebudú sa môcť efektívne podieľať na týchto partnerských ekosystémoch, ktoré môžu vytvárať skutočne výkonné riešenia.“
„Spolupráca a otvorenosť sú nevyhnutné pre každú stratégiu digitalizácie v budúcnosti.“
Annika Hauptvogel,
vedúca riadenia technológií a inovácií,
Siemens
Siemens tiež vníma partnerstvo ako základný prvok pri budovaní silného metaverzného ekosystému. „Nikto to nedokáže sám,“ hovorí A. Hauptvogel. "Spolupráca a otvorenosť sú nevyhnutné pre každú stratégiu digitalizácie v budúcnosti." Okrem jednotlivých projektov sa Siemens snaží budovať partnerstvá a ekosystémy na úrovni platforiem. Digitálna obchodná platforma Siemens Xcelerator, ohlásená v júli 2022, má za cieľ pomôcť iným spoločnostiam v prístupe k priemyselnému metaverzu spájaním zákazníkov, vývojárov a poskytovateľov služieb a poskytovaním riešení od rôznych partnerov, ktoré sú otvorené, interoperabilné, flexibilné a ľahšie škálovateľné. V súčasnosti sa však technológie metaverza rýchlo dostávajú do popredia.
„Jedným z najdôležitejších prvkov účasti v priemyselnom metaverze je pružnosť podnikov. Ak sa veľké spoločnosti nestanú pružnejšími, nebudú sa môcť efektívne podieľať na týchto partnerských ekosystémoch, ktoré môžu vytvárať skutočne výkonné riešenia.“
Leslie Shannon,
riaditeľ Trend and Innovation Scouting,
Nokia
Spoločnosti môžu začať ťažiť z potenciálu týchto pokrokov už dnes, zhromažďovaním talentov, technológií a stratégií, ktoré budú potrebovať na účasť na vznikajúcom priemyselnom metaverze. Keďže sa skutočný a digitálny svet čoraz viac prepája, výsledky navždy zmenia spotrebiteľské, zamestnanecké, priemyselné a ľudské prostredie.
Zdroj: The emergent industrial metaverse, MIT Technology Review Insights, 29. 3. 2023, dostupné online.
Literatúra
[1] J. Pankaj, M. Neha, and V. Vitika, „Digital Twin Market: Global Opportunity Analysis and Industry Forecast, 2021–2030,“ Allied Market Research, July 2022
[2] Alfonso Velosa and Peter Middleton, „Emerging Technologies: Revenue Opportunity Projection of Digital Twins,“ Gartner, Inc., February 16, 2022
[3] Alfonso Velosa, „Emerging Tech: Venture Capital Growth Insights for Digital Twins,“ Gartner, Inc., September 21, 2022
[4] Jacques Bacry, „What Is the Industrial Metaverse?“ Capgemini, February 6, 2023
[5] „OECD Environmental Outlook to 2050: The Consequences of Inaction—Key Facts and Figures,“ OECD Environmental Outlook, Organisation for Economic Co-operation and Development, April 5, 2001
[6] Simon Bentley and Tony Murdzhev, „Accelerating sustainability with virtual twins,“ Accenture, January 26, 2021
-tog-