Zatiaľ čo veľa ľudí spája pojem metaverza s farebným virtuálnym svetom na zábavu a nakupovanie, priemyselné metaverzum má potenciál spôsobiť revolúciu v reálnom svete takým spôsobom, akým to dokáže len málo technológií. „V tomto digitálnom svete môžu byť stroje, továrne, budovy, mestá, vozidlá a celé dopravné systémy zrkadlené a simulované, čo umožňuje virtuálne testovanie šetriace zdroje. Priemyselné metaverzum pomôže vyvinúť udržateľné produkty, ako aj efektívnejšie a udržateľnejšie továrne, budovy a mestá. Umožní to demokratizáciu inžinierstva a inovovať bez obáv z rizík alebo vysokých dodatočných nákladov,“ hovorí Peter Körte, vedúci technológií a stratégií v spoločnosti Siemens.

Zlúčením digitálnych dvojčiat so svojimi náprotivkami v reálnom svete môžu spoločnosti optimalizovať výrobu a procesy v nepretržitej spätnej väzbe. Táto konvergencia digitálneho a reálneho sveta zmení spôsob, akým pracujeme a spolupracujeme, čo umožní interakciu s inými ľuďmi a strojmi v reálnom čase, rovnako ako v skutočnom svete.

V tomto seriáli uvedieme hĺbkový prieskum priemyselného metaverza a vysvetlíme, ako sa prejaví z hľadiska vývoja a konvergencie dnešných technológií, ako sú digitálne dvojčatá, umelá inteligencia, cloud či edge computing. Načrtáva výzvy a rozhodnutia, ktorým čelia spoločnosti a podniky pri uskutočňovaní tejto vízie a vytváraní skutočne udržateľného a otvoreného priemyselného metaverza. Interoperabilita a silné ekosystémy sú rozhodujúce pre budovanie priemyselného metaverza, rovnako ako v súčasnosti pre úspešnú digitalizáciu. Priemyselné metaverzum – sektor metaverza, ktorý odzrkadľuje a simuluje skutočné stroje, továrne, mestá, dopravné siete a iné veľmi zložité systémy – ponúkne svojim účastníkom pohlcujúce, interaktívne, trvalé a synchrónne reprezentácie a simulácie reálneho sveta, navyše v reálnom čase.

Existujúce a vyvíjajúce sa technológie vrátane digitálnych dvojčiat, umelej inteligencie a strojového učenia, rozšírenej reality, blockchainu, cloudu a edge computingu budú stavebnými kameňmi priemyselného metaverza. Spoja sa a vytvoria silné rozhranie medzi skutočným a digitálnym svetom, ktoré je väčšie ako súčet jeho jednotlivých častí. Annika Hauptvogel, vedúca manažmentu technológií a inovácií v spoločnosti Siemens, opisuje priemyselné metaverzum ako „pohlcujúce, vďaka čomu sa používatelia cítia, akoby boli v skutočnom prostredí, spolupracujúce v reálnom čase, dostatočne otvorené na bezproblémovú interakciu rôznych aplikácií a dôveryhodné pre jednotlivcov a podniky, ktoré sa na ňom zúčastňujú“, čo je oveľa viac ako len „ďalší“ digitálny svet.

Priemyselné metaverzum spôsobí revolúciu v spôsobe, akým vykonávame prácu, no zároveň odomkne novú hodnotu pre podniky a spoločnosti. Vďaka tomu, že podniky dokážu modelovať, prototypovať a testovať desiatky, stovky alebo milióny návrhových iterácií v reálnom čase a v pohlcujúcom prostredí založenom na fyzike predtým, ako vyčlenia fyzické a ľudské zdroje na projekt, budú nástroje priemyselného metaverza začiatkom novej éry digitálneho riešenia úloh a problém skutočného sveta.

„Skutočný svet je veľmi chaotický, hlučný a niekedy je ťažké pochopiť ho,“ hovorí Danny Lange, starší viceprezident pre umelú inte­ligenciu v Unity Technologies, poprednej spoločnosti na vytváranie a rozširovanie 3-D obsahu v reálnom čase. „Myšlienkou priemyselného metaverza je vytvoriť čistejšie spojenie medzi skutočným a virtuálnym svetom, pretože práca s virtuálnym svetom je oveľa jednoduchšia a lacnejšia.“

Odvetvia metaverza

Hoci je metaverzum často prezentované ako jediný, všetko zahŕňajúci digitálny svet, možno ho rozdeliť do troch odlišných sektorov – priemyselné, podnikové a spotrebiteľské metaverzum. Tempo, akým sa každý z týchto sektorov bude vyvíjať, je neisté, ale všetky analýzy predpokladajú v tomto desaťročí rýchly rast priemyselného metaverza a jeho podporných technológií.

Priemyselné metaverzum

Simulované stroje, továrne, dopravné siete a ďalšie komplexné systémy umožňujúce riešenie skutočných problémov v priemysle a vo výrobe.

Podnikové metaverzum

Technológie umožňujúce pohlcujúcu obchodnú spoluprácu vrátane nástrojov na zvýšenie produktivity a virtuálnych pracovných priestorov.

Spotrebiteľ

Digitálne svety a pohlcujúce priestory na nakupovanie, hranie hier, socializáciu a zábavu.

Zatiaľ čo aplikácie spotrebiteľského metaverza sa v reálnom živote stále vyvíjajú, priemyselné prípady použitia metaverza sú účelovo orientované a dobre zosúladené s problémami reálneho sveta a obchodnými imperatívmi. Efektívne využitie zdrojov, ktoré možno dosiahnuť vďaka riešeniam priemyselného metaverza, môže zvýšiť konkurencieschopnosť podnikania a zároveň neustále poháňať pokrok smerom k cieľom udržateľnosti, odolnosti, dekarbonizácie a dematerializácie, ktoré sú nevyhnutné pre ľudský pokrok. Tento seriál publikovaný na základe správy MIT skúma, čo bude potrebné na vytvorenie priemyselného metaverza, jeho potenciálnych vplyvov na podnikanie a spoločnosť, ako aj budúce výzvy a inovatívne prípady použitia, ktoré budú formovať budúcnosť. Autori správy zhrnuli kľúčové zistenia takto:

  • Priemyselné metaverzum spojí digitálny a skutočný svet. Umožní neustálu výmenu informácií, údajov a rozhodnutí a umožní odvetviam riešiť mimoriadne zložité problémy v reálnom svete digitálne, čím sa zmení spôsob fungovania organizácií a odomknú sa významné spoločenské výhody.
  • Digitálne dvojča je základným stavebným kameňom metaverza. Tieto virtuálne modely detailne simulujú objekty reálneho sveta. Ďalšia generácia digitálnych dvojčiat bude fotorealistická, založená na fyzike, s podporou umelej inteligencie a bude prepojená v metaverzných ekosystémoch.
  • Priemyselné metaverzum premení každé odvetvie. V súčasnosti existujúce digitálne dvojčatá ilustrujú silu a potenciál priemyselného metaverza pre revolúciu v oblasti návrhu a inžinieringu, testovania, prevádzky a školení.
  • Každodenný život sa radikálne zmení. Priemyselné metaverzum zmení spôsob, akým môžeme zažiť fyzické prostredie a ako pracujeme, žijeme, vyrábame tovar a cestujeme. Pomôže nám to vyriešiť skutočné problémy a urobiť náš svet udržateľnejším.
  • Kľúčové schopnosti a ekosystémy, ktoré umožnia existenciu a fungovanie metaverza, sa stále objavujú. Patrí medzi ne konektivita, výpočtový výkon, vierohodnosť digitálnych dvojčiat, interoperabilita, ochrana súkromia a bezpečnosť. Bude potrené navrhnúť a vybudovať trhy, platobné systémy a regulačné rámce pre nástroje a aplikácie metaverza.
  • Nevyhnutné budú aj partnerstvá. Uvedenie priemyselného metaverza do života bude vyžadovať značnú medziodvetvovú spoluprácu v oblasti noriem a infraštruktúry. Organizácie môžu spolupracovať s dodávateľmi, konkurentmi alebo zákazníkmi s cieľom zostaviť komplexné technologické balíky, ktoré sú základom činnosti metaverza. Hráči metaverza od etablovaných spoločností po startupy a od vlád až po individuálnych nadšencov prinesú do priemyselného metaverza nové nápady a myšlienky.

Zdroj: The emergent industrial metaverse. MIT Technology Review Insights. [online]. Publikované 29. 3. 2023. 

Zdroj obr. 1 – 3: Zostavil MIT Technology Review Insights vrátane údajov z VentureBeat a ABI Research, 2022.

Literatúra

[1] Pankaj, J. – Neha, M. – Vitika, V.: Digital Twin Market: Global Opportunity Analysis and Industry Forecast, 2021 – 2030, Allied Market Research, July 2022.

[2] Velosa, A. – Middleton, P.: Emerging Technologies: Revenue Opportunity Projection of Digital Twins. Gartner, Inc., February 16, 2022.

[3] Velosa, A.: Emerging Tech: Venture Capital Growth Insights for Digital Twins. Gartner, Inc., September 21, 2022.

[4] Bacry, J.: What Is the Industrial Metaverse? Capgemini, February 6, 2023.

[5] OECD Environmental Outlook to 2050: The Consequences of Inaction – Key Facts and Figures. OECD Environmental Outlook, Organisation for Economic Co-operation and Development, April 5, 2001.

[6] Bentley, S. – Murdzhev, T.: Accelerating sustainability with virtual twins. Accenture, January 26, 2021.

-tog-