Využitie umelej inteligencie v zdravotníctve sa stáva čoraz bežnejšie a Slovensko nie je výnimkou. Umelá inteligencia môže pomôcť lekárom v diagnostike a liečbe pacientov, tiež zlepšiť prevenciu ochorení a skrátiť čas potrebný na získanie správnej diagnózy.
Slovensko patrí vďaka sieti nemocníc Svet zdravia (od 1. októbra 2023, Penta Hospitals) medzi prvé krajiny na svete, kde bola nasadená umelá inteligencia IBM Watson for Oncology. Tento nástroj navrhuje liečbu šitú na mieru pre onkologických pacientov. Technológia spoločnosti IBM poskytuje lekárom najnovšie informácie o možnostiach liečby a pomáha im pri výbere tej najlepšej vrátane nasadenia liekov.
Výsledky pacientov s podozrením na cievnu mozgovú príhodu hodnotí umelá inteligencia vo viacerých nemocniciach Penty na Slovensku. Systém e-Stroke Suite od spoločnosti Brainomix spustila sieť Svet zdravia vo svojich siedmich nemocniciach, ktoré sú dnes zaradené do národnej siete tzv. stroke centier a majú vysoký počet pacientov s cievnymi mozgovými príhodami. Zabudovaný systém e-Stroke dokáže na základe umelej inteligencie rýchlo určiť poškodenie mozgu, vďaka čomu môžu lekári bezodkladne pacientovi adresne pomôcť.
Slovenský startup Powerful Medical sa zaoberá využitím umelej inteligencie na zefektívnenie manažmentu liečby kardiovaskulárnych chorôb. PMcardio je certifikované zdravotnícke zariadenie poháňané umelou inteligenciou, ktoré umožňuje zdravotníckemu personálu diagnostikovať a liečiť kardiovaskulárne ochorenia s presnosťou skúseného kardiológa. V súčasnosti je spustená prevádzka v Spojenom kráľovstve. Na to, aby mohlo byť zariadenie spustené a schválené ako oficiálna zdravotná pomôcka na Slovensku, je potrebný kompletný preklad systému do slovenského jazyka.
V nemocniciach bežne sestry pripravujú lieky pre pacientov manuálne. Okrem toho, že ich to stojí množstvo času, nevyhnú sa občasným pochybeniam pri príprave liekov. V sieti nemocníc Svet zdravia pracujú s centrálnou prípravovňou liekov. Patria sem michalovská a trebišovská nemocnica, najnovšie aj nová nemocnica Bory v Bratislave. Lieky tu nepripravujú sestry, ale šikovný liekový automat. Prístroj pod dohľadom farmaceutov pripravuje dennú dávku liekov každému pacientovi. Za hodinu dokáže zabaliť až 3 600 jednotlivých liekov.
Roboticky asistovaná chirurgia je v zahraničí bežnou metódou, keďže umožňuje vykonávať precíznejšie operácie s rýchlejším hojením rán. Na Slovensku sa táto technológia využíva vo viacerých zdravotníckych zariadeniach. Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici používa robotický systém Da Vinci od roku 2011. Ide o viacramenný endoskopický operačný systém simulujúci pohyby ľudských rúk v tele pacienta. Aj operačné sály v nemocnici Bory disponujú najmodernejšími laparoskopickými vežami. Zároveň má operačná sála prístroj v konfigurácii Da Vinci. V septembri 2023 k nej pribudol Národný ústav detských chorôb ako prvá detská nemocnica na Slovensku, ktorá bude využívať na operačné zákroky robotický chirurgický systém Da Vinci.
Ortopédom v nemocnici Bory asistuje pri výmene kolenného kĺbu robotická technológia ROSA (angl. Robotic Orthopaedic Surgery Assistant), ktorá predtým asistovala v nemocnici v Dunajskej Strede. Pacientom má priniesť nielen zvýšenie kvality zdravotnej starostlivosti, ale aj subjektívnej spokojnosti, ktorá je po operácii kolena rádovo najnižšia v porovnaní s ostatnými ortopedickými operáciami. Robotický asistent nenahrádza operatéra, táto technológia však výrazne pomáha personalizovať a individualizovať úspešnosť operácie. Slovensko je zatiaľ prvé a jediné v strednej Európe, ktoré používa tento robotický systém.
Virtuálnu realitu dnes používame v rôznych aplikáciách v mnohých oblastiach zdravotníctva. Nachádza uplatnenie v lekárskych školeniach pre lekárov aj študentov, využíva sa aj pri ošetrovaní pacientov. Jedno z prvých nasadení VR na Slovensku sa uskutočnilo na Psychosomatickej klinike v Pezinku pri liečbe úzkostných stavov, fóbií, ale aj pri poruchách príjmu potravy. Na klinike si vybrali produkt od európskeho lídra spoločnosti Psious.
Rozšírená realita je technológia, ktorá do bežného sveta pridáva dodatočné informácie vo forme obrazov alebo textu. Vo svete sú známe aplikácie použitia rozšírenej reality pri školeniach začínajúcich medikov. Na Slovensku sa tejto oblasti venuje vzdelávací program Virtual Medicine, ktorý pomáha najmä študentom medicíny a učiteľom. Pomocou mobilných zariadení, tabletov alebo VR okuliarov umožňuje táto technológia rozšíriť alebo nahradiť čas strávený napríklad v pitevni.
Anatomické modely orgánov, neviditeľné strojčeky či korunky zubov. To všetko vzniklo pomocou 3D tlače, ktorá sa na Slovensku začala výraznejšie rozvíjať po roku 2010. V budúcnosti by sa však mohli prostredníctvom biotlače tlačiť aj celé orgány. Stomatologická ambulancia AXIS-DENT je vybavená 3D tlačiarňou Asiga na výrobu udržiavacieho strojčeka. Po naskenovaní chrupu pacienta 3D tlačiareň vytvorí model, ktorý je dokonalou náhradou sadrového modelu.
Zdroj
[1] Sme lídrom v zdravotníckych inováciách a investíciách do kvality liečby. PENTA Investments. [online]. Citované 4. 10. 2023.
[2] Centrálna prípravovňa liekov. PENTA Investments. [online]. Publikované 21. 10. 2020. Citované 4. 10. 2023.
[3] Papai, M.: Slovenský startup má AI, ktorá by dokázala vyriešiť najväčší problém slovenského zdravotníctva. Startitup. [online]. Publikované 17. 4. 2023. Citované 4. 10. 2023.
[4] V liečbe využívame aj virtuálnu realitu. Psychiatrická nemocnica Philippa Pinela Pezinok. [online]. Citované 4. 10. 2023.
[5] NÚDCH bude ako prvá detská nemocnica využívať robot Da Vinci. NÚDCH. [online]. Publikované 6. 9. 2023. Citované 4. 10. 2023.
[6] V dunajskostredskej nemocnici pomáha pri operácii kolena robot ROSA. PENTA Investments. [online]. Publikované 14. 12. 2022. Citované 4. 10. 2023.
[7] Máme unikátnu 3D tlačiareň. Prečo je to skvelá správa pre pacientov? AXIS-DENT. [online]. Publikované 28. 10. 2022. Citované 4. 10. 2023.