Nositeľné zariadenia
Nositeľné zariadenia už zmenili súčasnú oblasť zdravotnej starostlivosti tým, že ľuďom pomohli sledovať ich kondíciu alebo spálené kalórie pri behu. Inteligentné hodinky a iné nositeľné zariadenia však ponúkajú viac, než si ľudia uvedomujú. V lekárskom prostredí môžu tieto nástroje pomôcť lekárom a sestrám sledovať stav pacienta, nech sú kdekoľvek.
Napríklad spoločnosť Apple pred niekoľkými rokmi vydala rozhranie Movement Disorder API, ktoré lekárom umožnilo zhromaždiť viac informácií o Parkinsonovej chorobe sledovaním nositeľov inteligentných hodiniek. Ďalším príkladom je Fastweb, 5G technológia schopná monitorovať zdravie z domu pacienta s cieľom diagnostiky na diaľku a lepšej kvality života.
Pomocou údajov a poznatkov zhromaždených prostredníctvom inteligentných nositeľných zariadení a následne analyzovaných UI a strojovým učením môžu poskytovatelia zdravotnej starostlivosti rozpoznať zmeny v pacientovom stave a rýchlo reagovať napríklad naplánovaním preventívnej prehliadky alebo odoslaním receptu na lieky.
Robotika v zdravotníctve
Robotika a robotická automatizácia procesov sú ďalšou oblasťou príležitostí pre sektor zdravotníctva. Kolaboratívne roboty, ako je chirurgický robot s názvom da Vinci, môžu pomáhať zdravotníckym pracovníkom na operačnej sále a znižovať riziko chýb. Systém da Vinci je viacramenný laparoskopický operačný systém, ktorý simuluje pohyby ľudských rúk v tele pacienta. Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici používa robotický systém da Vinci od roku 2011.
V období Covid-19 poskytuje úľavu preťaženým pracovníkom v prvej línii robot CloudMinds zo start-upu Softbank v Pekingu. Tento robot na meranie teploty môže zabávať pacientov v karanténe a merať základné hodnoty srdcovej frekvencie a hladinu kyslíka v krvi. Je dokonca schopný vyčistiť infikované oblasti a priniesť lieky.
Jednou konkrétnou oblasťou, ktorá sľubuje významný potenciál v zdravotníctve, je využitie robotiky so strojovým a počítačovým videním. To znamená, že roboty a počítače môžu trénovať, aby porozumeli vizuálnym vstupom, ako aj textom a iným údajom. Vďaka strojovému videniu lekári presne vedia, koľko krvi niekto stratí počas operácie. Tieto nástroje tiež umožňujú získať informáciu o stave lekárskych zariadení, napríklad röntgenu alebo CT.
Virtuálna a zmiešaná realita
V dnešnom svete je využívanie zmiešanej reality bežné. Herní dizajnéri využívajú rozšírenú a virtuálnu realitu, aby zapojili hráčov do hry a poskytli im nové zážitky. Táto technológia však umožňuje viac, ako sa zdá. Vo svete sa využíva virtuálna realita na pomoc seniorom, ktorí majú problém s pamäťou. S touto technológiou môžu „navštíviť“ rôzne miesta z ich pamäti. Lekári môžu u svojich pacientov vyvolať pocit, ako keby sedeli v detskom tábore, podnecovaním spomienok, čím zlepšujú ich náladu. VR a AR môžu dokonca pomôcť pri výcviku lekárov a zdravotných sestier tým, že im umožnia nahliadnuť do ľudského tela a precvičiť si určité zručnosti bez toho, aby museli používať figurínu alebo mŕtve telo.
Zdroj: How is Industry 4.0 Affecting Healtcare. Medium. [online]. Publikované 9. 6. 2020. Citované 12. 11. 2021.
-pev-