Bitcoin, kryptomena, blockchain. Čo to všetko znamená?
Blockchain a kryptomeny sú dva pojmy, ktoré sa často používajú zameniteľne. Medzi nimi je však veľký rozdiel. Blockchain je technológia, ktorá (okrem iného) umožňuje existenciu kryptomeny. Funguje ako druh účtovného systému, ktorý riadi a zaznamenáva každú transakciu s kryptomenou, čím sa zaistí, že napríklad bitcoiny nemožno použiť duplicitne na zaplatenie dvoch rôznych vecí. Spôsob, akým je skonštruovaný, ho robí odolným proti útokom hackerov a tých, ktorí by sa snažili narušiť alebo zmeniť záznam.
Bitcoin je názov najznámejšej kryptomeny, pre ktorú bola vynájdená technológia blockchain. Kryptomeny sú digitálne meny, ktoré využívajú blockchain ako decentralizovanú účtovnú knihu na ukladanie záznamov o všetkých transakciách v sieti peer-to-peer. Inými slovami, kryptomena je prostriedok výmeny ako napríklad americký dolár alebo euro, ale je digitálny a používa šifrovacie techniky na kontrolu vytvárania peňažných jednotiek a na overovanie prevodu finančných prostriedkov. Následne ďalšie kryptomeny, ako napríklad ether, prišli s vlastnými blockchainmi (známymi ako ethereum).
Podobnosť a rozdiely medzi blockchainom a kryptomenou
Nehmotný. Blockchain aj kryptomeny sú nehmotné. Kryptomeny sú nehmotné digitálne tokeny, ktoré nemôžete fyzicky držať ako fiat meny. Blockchainy používané na ukladanie kryptomien neexistujú na jedinom mieste ani v jednom fyzickom dátovom centre.
Vzájomne závislé. Blockchain vznikol na zaznamenávanie transakcií bitcoinu, prvej kryptomeny na svete. Všetky hlavné kryptomeny majú blockchainy na zaznamenávanie transakcií. Ak si niekto kúpi nový bitcoin, je zaznamenaný v bitcoinovom blockchaine.
Použitie. Technológia blockchain má využitie aj mimo kryptomien. Blockchain možno použiť na zaznamenávanie transakcií v bankovníctve, zdravotníctve, dodávateľskom reťazci a logistike. Kryptomena sú digitálne peniaze, ktoré možno použiť na nákup tovaru a služieb a na investície.
Mobilita. Technológia blockchain je decentralizovaná a distribuovaná po celom svete. Neexistuje jediné miesto, kde sú uložené všetky záznamy blockchainu. Kryptomeny, aj keď sú držané v blockchainoch, sú dostupné cez mobilné peňaženky. Ak máte napríklad bitcoinovú peňaženku, môžete ju použiť na transakcie so stranami akceptujúcimi bitcoin.
Transparentnosť. Blockchain ako verejná kniha je vysoko transparentný. Prakticky ktokoľvek sa môže pripojiť k blockchainovej sieti a zobraziť dostupné informácie. Na druhej strane kryptomeny ponúkajú anonymitu. Takže hoci ktokoľvek môže vidieť zdroj/cieľ bitcoinovej transakcie, nikto nemôže vedieť, kto za transakciou stojí.
Ako sa vyvíjal kryptotrh?
Odvetvie kryptomien sa začalo víziou Satoshiho Nakamota. V roku 2008 spoločnosť Satoshi zverejnila prácu Bitcoin: elektronický platobný systém peer-to-peer, ktorá zmenila finančný systém a vyvrátila potrebu regulátorov. Za 13 rokov existencie sa hodnota 1 bitcoinu (BTC) vyšplhala z centov na desiatky tisíc eur. Hodnota 1 BTC sa pohybuje na úrovni 30-tisíc eur (k 15. 5. 2022).
Druhá generácia kryptomien prišla s platformou ethereum a inteligentnými kontraktmi. Nie je jasné, koľko kryptomien v súčasnosti existuje, avšak Coinmarketcap ich uvádza viac ako 10 000. Predpokladá sa, že ich je omnoho viac a zlomok z toho sa aktívne obchoduje.
Prvú a druhú generáciu kryptomien sprevádzali problémy ako škálovateľnosť, spoločná súčinnosť, udržateľnosť. Preto sa začína tretia generácia kryptomien, ktorá by mala vyriešiť spomínané problémy. Okrem toho, tretia generácia kryptomien je zameraná aj na zníženie spotreby energie pri ich ťažbe.
Ako sa dajú míňať kryptomeny?
Bitcoin bol primárne vnímaný ako uchovávateľ hodnoty a zdá sa, že jednou z hlavných pochybností prijatia kryptomien je zložitosť ich míňania. Ľudia sa často pýtajú, či akúkoľvek kryptomenu bude niekedy možné míňať ako skutočné peniaze. Už teraz je možné minúť kryptomeny, ako keby to boli skutočné peniaze. Platby sa dajú celkom jednoducho uskutočňovať z kryptopeňaženiek. Podľa správy fundera.com z decembra 2020 je na celom svete viac ako 15 000 podnikov, ktoré akceptujú bitcoin ako spôsob platby. Nájdeme medzi nimi bankomaty, atrakcie, kaviarne, reštaurácie, obchody, ubytovanie, dopravu a iné.
Bežné sa stávajú aj platobné kryptokarty, napríklad od Coinbase, Binance a Crypto.com, čo sú najznámejšie kryptomenové burzy. Tie umožňujú míňať kryptomeny, ako keby ste používali akúkoľvek inú kartu.
Výhody a riziká kryptomien
Názory na trh s kryptomenami sa líšia. Na jednej strane ich niektorí považujú za rizikové, na druhej strane mnoho ľudí považuje kryptomeny za jednu z najrevolučnejších technológií vo finančnom svete. „Virtuálne meny prinášajú veľa pozitívnych aj negatívnych vplyvov na ekonomiku. Medzi tie pozitívne možno zaradiť obrovský vplyv na rozvoj finančného trhu – otvárajú priestor inováciám a inovatívnym postupom, ktoré značnou mierou pozitívne vplývajú na podnikateľské subjekty a bežných občanov. Inovatívne riešenia využívajúce virtuálne meny výraznou mierou uľahčujú fungovanie a znižujú náklady tradične poskytovaných produktov a služieb, zvyšujú efektívnosť a dostupnosť bežne poskytovaných produktov a služieb a pod. Na strane druhej však v súčasnom relatívne stále obmedzenom regulačnom rámci vytvárajú priestor pre jedincov, ktorí využívajú virtuálne meny z dôvodu jej anonymity a neexistencie komplexnej právnej úpravy týkajúcej sa aktivít, ktoré nemusia byť úplne v súlade s morálnymi a právnymi pravidlami spoločnosti,“ vysvetľuje Roman Chandoga, vedúci oddelenia bankovej agendy EÚ, Ministerstvo financií SR.
Transakcie sú bezpečné a transparentné, pretože sú zaznamenané v blockchaine. Napríklad bitcoin má voľný a transparentný blockchain, kde možno vidieť, kedy bola transakcia odoslaná, potvrdená alebo prijatá. „Platenie prostredníctvom kryptomien či stablecoinov u obchodníkov prináša viacero výhod vrátane rýchlych a lacných transakcií, eliminácie provízií pre platobné brány či nižších transakčných poplatkov v prípade medzinárodných platieb v porovnaní s tradičnými platobnými systémami. Obrovský potenciál priniesla do kryptopriestoru aj implementácia lightning network, ktorá umožňuje uskutočňovanie mikrotransakcií takmer bez poplatku. To umožňuje akceptovať kryptomeny aj malým obchodníkom, reštauráciám či kaviarňam,“ uvádza Juraj Forgács, zakladateľ a riaditeľ slovenskej spoločnosti Fumbi.
Verejnosť si musí byť vedomá skutočnosti, že neexistujú žiadne špecifické regulačné opatrenia na krytie strát z používania virtuálnych mien v prípade, že platforma, ktorá ich vymieňa alebo drží, skrachuje a hrozí tak strata celej vloženej sumy. V odvetví kryptomien teda existuje množstvo rizík. Je to najmä preto, že chýba záruka alebo zákonná povinnosť vrátiť peniaze v nominálnej hodnote, čo znamená, že neexistuje žiadna právomoc monitorovať transakcie alebo firmy, ktoré vytvárajú a predávajú kryptomenu. Navyše, cena virtuálnych mien je veľmi nestála, v dôsledku toho môže prudko stúpnuť alebo dokonca klesnúť na nulovú hodnotu. Do nákupu alebo predaja kryptomien nie je zapojená žiadna centrálna banka, sú to počítače, ktoré meny ťažia a predávajú, pričom ceny týchto mien sa menia v závislosti od ponuky a dopytu, čo znamená, že ide o posun smerom k voľnejšiemu trhovému hospodárstvu.
Príklady z praxe
Zatiaľ čo nákup a predaj kryptomien sa stáva čoraz bežnejším, možnosti míňať virtuálne meny sú v porovnaní s tým trochu obmedzené z dôvodu ich volatility. Existuje však rastúci počet spoločností v množstve priemyselných odvetví – od veľkých technologických spoločností až po letecké spoločnosti, ktoré prijímajú kryptomeny a umožňujú zákazníkom používať ich ako oficiálny spôsob platby za tovary a služby. Tu sú niektoré z najznámejších spoločností, ktoré používajú a prijímajú kryptomeny.
Energetické spoločnosti
Prvou energetickou spoločnosťou, ktorá v roku 2014 akceptovala bitcoin ako možnosť platby, bola BAS Holandsko. BAS je malá firma, ktorá vo svojej krajine ponúka energiu z obnoviteľných zdrojov. Ďalším príkladom je Enercity, jeden z najväčších dodávateľov energie v Nemecku. Táto spoločnosť umožňuje svojim klientom platiť účty kryptomenami. Medzi ďalšie spoločnosti, ktoré akceptujú kryptomeny, patria Eva Energia (Rumunsko), NextGen Energy (Nový Zéland) a Luzboa (Portugalsko).
Letecké spoločnosti
Lotyšská letecká spoločnosť airBaltic sa stala prvou leteckou spoločnosťou na svete, ktorá v roku 2014 akceptovala bitcoin ako platbu za letenky. Podľa spoločnosti spracovala viac ako 1 000 bitcoinových transakcií od spustenia možnosti platby v kryptomene. Po airBaltic začali v rokoch 2015 až 2017 akceptovať platby v bitcoinoch LOT Polish Airlines (Poľsko) a Peach Aviation (Japonsko). Táto možnosť platby sa však na ich webových stránkach nezobrazuje od februára 2022.
Amazon
Začiatkom tohto roka bolo oznámené, že Amazon sa pripojil k radu iných technologických gigantov vrátane Facebooku pri vytváraní základov pre svoju vlastnú kryptomenu. Amazon tak zatiaľ neprijíma kryptomeny priamo, ale možno si zakúpiť darčekové poukážky s kryptomenami a minúť ich na ich webových stránkach.
Tesla
Tesla je už veľmi známy prípad. V januári 2021 Elon Musk, generálny riaditeľ spoločnosti Tesla, investoval do bitcoinov 1,5 miliardy dolárov a vyhlásil, že spoločnosť začne prijímať platby v BTC za svoje elektromobily. Spoločnosť túto možnosť o sedem týždňov neskôr zrušila pre environmentálne obavy súvisiace s ťažbou bitcoinov. Napriek tomu Elon Musk vyhlásil, že budú opäť akceptovať BTC, keď sa viac ako 50 % tokenov vyťaží pomocou obnoviteľnej energie.
A čo na to odborníci?
Vzhľadom na skutočnosť, že virtuálne meny sú rozvíjajúcou sa časťou ekonomiky, ktorá má svoj presah do viacerých sektorov vrátane finančného, Ministerstvo financií SR túto problematiku už dlhodobo sleduje a spolupracuje s vybranými inštitúciami a záujmovými skupinami s cieľom vytvoriť na Slovensku také podnikateľské prostredie, ktoré bude atraktívne a konkurencieschopné aj pre nové a inovatívne spoločnosti. „Ministerstvo financií SR problematiku finančných inovácií, medzi ktoré možno zahrnúť aj virtuálne meny, dlhodobejšie sleduje a pokrýva z národnej aj európskej perspektívy. Z národnej je to hlavne spolupráca prostredníctvom Centra pre finančné inovácie, ktoré bolo zriadené pod Ministerstvom financií SR ako platforma na diskusiu s účastníkmi trhu a ostatnými orgánmi štátnej moci o nových a inovatívnych trendoch, resp. vplyvoch týchto trendov na fungovanie slovenskej ekonomiky. Z európskeho pohľadu je to primárne diskusia k legislatívnym návrhom Európskej komisie upravujúcim aktivity previazané s virtuálnymi menami,“ uviedol R. Chandoga.
Z hľadiska regulácie virtuálnych mien sa pripravuje európska legislatíva (nariadenie o trhoch s kryptoaktívami, nariadenie o údajoch sprevádzajúcich prevody finančných prostriedkov, smernica o predchádzaní využívaniu finančného systému na účely prania špinavých peňazí alebo financovania terorizmu) alebo platná národná legislatíva (zákon o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti), ktorá upravuje aktivity súvisiace s virtuálnymi menami a snaží sa ich v určitej miere zregulovať. „Ministerstvo financií Slovenskej republiky v súčasnosti nepripravuje žiadne opatrenia a zároveň ani neevidujeme žiadne aktivity, ktoré by mali obmedzovať ťažbu virtuálnych mien,“ doplnil R. Chandoga.
Ťažba kryptomien sa už dlhší čas spája s viacerými negatívami. Mnohí odborníci tvrdia, že kvôli vysokej spotrebe elektriny, ktorá je na ňu nevyhnutná, dokáže spôsobiť ekologickú katastrofu. „Sieť bitcoin v súčasnosti spotrebuje odhadom 144 TWh ročne, čo je len 0,65 % celosvetovej spotreby elektrickej energie. Táto spotreba energie síce nie je zanedbateľná, ale v porovnaní s inými oblasťami je stále relatívne nízka a ekvivalentná napríklad ťažobnému priemyslu zlata,“ priblížil J. Forgács. Trendom sa stáva ťažba kryptomien prostredníctvom zelenej energie. „Nielen na Slovensku, ale po celom svete sa čoraz viac ťaží prostredníctvom zelenej energie a tento trend bude s najväčšou pravdepodobnosťou len narastať. Navyše, ťažiari zo Slovenska podľa indexu CBECI aktuálne tvoria len 0,01 % celkového výpočtového výkonu siete, takže ich potenciálne obmedzenie by nemalo žiaden dosah na zníženie spotreby elektrickej energie ani na celkový výpočtový výkon siete bitcoin,“ dodáva J. Forgács.
Kryptomeny vznikli preto, aby fungovali ako nezávislé platidlo. Oficiálne nie sú menou, avšak ich adaptácia je rozbehnutá naprieč mnohými podnikmi, ktoré sa snažia prilákať väčšiu časť zákazníkov tým, že prijímajú platbu kryptomenami. „V súčasnosti existuje už niekoľko menších spoločností, ktoré umožňujú zákazníkom platiť za tovary a služby prostredníctvom kryptomien. V tomto smere je však prijatie kryptomien na Slovensku stále ešte v začiatkoch a rozmach v tejto oblasti pravdepodobne uvidíme až v priebehu nasledujúcich rokov,“ uzatvára J. Forgács.
Zdroje
[1] Making sense of bitcoin, cryptocurrency and blockchain. PwC. [online]. Citované 16. 5. 2022.
[2] Will cryptocurrencies revolutionise industry globally? Association of MBAs. [online]. Citované 16. 5. 2022.
[3] Paying with Bitcoin: These are the major companies that accept crypto as payment. Euronews. [online]. Publikované 4. 12. 2021. Citované 16. 5. 2022.
[4] Blockchain vs Cryptocurrency. Zebpay. [online]. Citované 16. 5. 2022.