Čo je robotická automatizácia procesov?

Robotická automatizácia procesov (z angl. Robotic Process Automation – RPA) je technológia, ktorá automatizuje rutinné a opakujúce sa úlohy vykonávané ľuďmi. Zahŕňa použitie softvérových robotov (botov), ktoré dokážu napodobňovať ľudské činnosti pri vykonávaní úloh, ako je zadávanie údajov, spracovanie transakcií a generovanie správ. Roboty RPA môžu byť naprogramované tak, aby vykonávali širokú škálu úloh a môžu pracovať 24 hodín denne, 7 dní v týždni bez prestávky alebo chýb, vďaka čomu sú ideálne na opakujúce sa a časovo náročné úlohy.

Výhody RPA

Existuje mnoho výhod RPA pre výrobné podniky, pričom medzi tie najčastejšie patria:

  1. Zvýšená efektivita: Roboty RPA môžu pracovať rýchlejšie a presnejšie ako ľudia, čo vedie k zvýšeniu produktivity a efektívnosti. Môžu tiež pracovať nepretržite, čo znamená, že úlohy môžu byť dokončené rýchlejšie a s menším počtom chýb.
  2. Úspora nákladov: RPA môže pomôcť znížiť náklady na pracovnú silu, pretože roboty môžu vykonávať úlohy, ktoré by si inak vyžadovali ľudské zdroje. Môže tiež viesť k úsporám nákladov znížením chýb a zlepšením efektivity procesov.
  3. Vylepšená presnosť: Roboty RPA sú vysoko presné a konzistentné, čo znižuje riziko chýb a zlepšuje kvalitu údajov.
  4. Škálovateľnosť: RPA možno jednoducho škálovať nahor alebo nadol v závislosti od potrieb podniku. To uľahčuje výrobným zariadeniam prispôsobiť sa zmenám v dopyte a prispôsobiť tomu svoju pracovnú silu.

Ako môžu výrobné podniky využiť RPA?

Výrobné podniky môžu využiť RPA na automatizáciu širokého spektra úloh, napr.:

  1. Zadávanie a spracovanie údajov: Roboty RPA možno použiť na zadávanie údajov z rôznych zdrojov do centrálneho systému, čím sa skracuje čas a znižuje úsilie potrebné na manuálne zadávanie údajov. Môžu byť tiež naprogramované na spracovanie údajov, ako je výpočet úrovne zásob, generovanie nákupných objednávok a sledovanie výrobných metrík.
  2. Riadenie zásob: RPA môže pomôcť výrobným podnikom efektívnejšie riadiť ich zásoby automatizáciou úloh, ako je počítanie a sledovanie zásob a generovanie nákupných objednávok.
  3. Kontrola kvality: Roboty RPA možno použiť na monitorovanie kvality produktu analýzou údajov zo snímačov a kamier. Môžu byť tiež naprogramované tak, aby označili akékoľvek problémy alebo chyby, ktoré možno okamžite vyriešiť.
  4. Súlad s legislatívou a regulačnými nariadeniami: RPA môže pomôcť výrobným podnikom dodržiavať predpisy a regulačné požiadavky týkajúce sa spracúvania povinných reportov automatizáciou takých úloh, ako je zber údajov, analýza a výkazníctvo.
  5. Riadenie dodávateľského reťazca: RPA môže pomôcť zefektívniť dodávateľský reťazec automatizáciou úloh, ako je spracovanie objednávok, sledovanie zásielok a fakturácia.

Automatizácia využívajúca strojové videnie

Ako vysvetľuje Tony McCandless, technologický riaditeľ v spoločnosti SS&C Blue Prism, optimalizácia procesov a systémov pomocou pokročilej automatizácie má potenciál zvýšiť efektivitu a podporiť spoločnosti, ktoré chcú nielen prežiť, ale aj prosperovať v nestabilnom prostredí. Druhým dychom však dodáva, že strojové videnie je kľúčom pri uvoľnení plného potenciálu automatizácie. „Strojové učenie (z angl. machine learning – ML), umelá inteligencia (UI) a RPA sú termíny, ktoré často počujeme, keď diskutujeme o hodnote pokročilej automatizácie,“ hovorí. „Strojové videnie je však kľúčovou súčasťou uvoľnenia plného potenciálu týchto technológií – napriek tomu je zriedka zahrnuté do diskusií o automatizácii.“

Podľa správy spoločnosti McKinsey sa zavádzanie automatizácie v posledných rokoch zrýchlilo a stalo sa nevyhnutným pre podniky, aby zostali konkurencieschopné vo všetkých odvetviach. Aj keď organizácie uprednostňujú tieto investície, čelia aj rastúcemu tlaku na náklady, pričom vplyv majú aj následky pandémie, prerušenia dodávateľských reťazcov a geopolitické udalosti.

„Dokumenty, obrázky a informácie z počítačovej obrazovky sú prvky, s ktorými musia pracovať takmer všetky firmy,“ konštatuje T. McCandless. „Vďaka tomu sa výrazne rozšírilo používanie počítačového videnia – množstvo procesov front- a back-office zahŕňa prácu s vizuálnymi informáciami, či už sú to dokumenty, video alebo entity, ako sú textové polia, posuvníky alebo tlačidlá na obrazovkách. V mnohých podnikoch, ak chcete automatizovať vo veľkom meradle, pravdepodobne budete musieť spracovať veľké množstvo obrazových údajov tej či onej formy.“

Jedno z najbežnejších využití strojového videnia v automatizácii je podľa T. McCandlessa pri spracovaní dokumentov. „Strojové videnie v kombinácii so strojovým učením sú aktívnymi zložkami toho, čo sa nazýva inteligentné spracovanie dokumentov (z angl. Indelligent Document Processing – IDP): automatické spracovanie a klasifikácia dokumentov, extrahovanie tlačených alebo ručne písaných údajov a následné dešifrovanie obsahu na ďalšie automatizované spracovanie.“

IDP je obzvlášť užitočné pri automatizácii spracovania veľkého počtu dokumentov vo vyššej kvalite. Táto technológia napríklad transformuje sektory, ktoré sú tradične náročné na papier a postavené na procesoch, ako je napríklad odvetvie finančných služieb, minimalizovaním potreby ľudí zapájať sa do určitých procesov zvyčajne vyžadujúcich extrahovanie údajov z veľkého množstva dokumentov.

Automatizácia strojového videnia však nie je len o rozsahu, ale aj o presnosti a zlepšovaní práce, ktorú vykonávajú ľudia: „Únavné opakovanie týchto úloh prispieva k značnej chybovosti a vedie k nízkej spokojnosti a vysokej miere zmätkovitosti, najmä keď ide o ručne písané dokumenty, ktoré IDP dokáže veľmi dobre spracovať,“ vysvetľuje T. McCandless.

Technológie založené na strojovom videní sa dokonca stávajú ústredným bodom pri vytváraní samotnej automatizácie. Napríklad namiesto spoliehania sa na ľudských pracovníkov pri opise procesov, ktoré sa automatizujú pri navrhovaní automatizácie, sa vytvoria záznamy procesu, ktorý sa má automatizovať, a potom sa na zachytenie celého procesu použije softvér strojového videnia v kombinácii s inými technológiami. Výsledkom sú vstupné údaje na automatizáciu množstva práce potrebnej pri programovaní digitálnych pracovníkov (botov).

RPA: úspora energie a zvýšenie účinnosti

Inteligentné automatizačné riešenia ako RPA môžu pomôcť podnikom riešiť výzvy od zlepšovania zákazníckych služieb až po automatizáciu opakujúcich sa úloh s nízkou pridanou hodnotou pre pracovníkov. „Napríklad podniky, ktoré potrebujú znížiť náklady, môžu využiť nástroj spoločnosti IBM Robotic Process Automation na zvýšenie efektivity a zníženie tímovej pracovnej záťaže, čo zamestnancom umožní sústrediť sa na prioritnú prácu, ktorá vyžaduje ľudský vstup, čím sa zvýši produktivita,“ pokračuje T. McCandless.

„Investovanie do RPA je rozumné aj z hľadiska udržateľnosti. V oblasti správy podnikových aktív napríklad začleňujeme RPA a strojové učenie, aby boli tieto procesy energeticky účinnejšie a efektívnejšie. Tieto inovácie – vyvinuté a používané interne – teraz zdieľame s našimi zákazníkmi. RPA a Process Mining nám umožňujú robiť inovácie založené na údajoch na viacerých úrovniach podniku. V základnej analýze v rámci pracovného postupu a dokonca aj v rámci ekosystémov prispieva k novým úrovniam udržateľnosti,“ objasňuje Ebru Binboga, riaditeľ divízie údajov, umelej inteligencie a automatizácie v spoločnosti IBM UK a Írsko.

Technológie ako Process Mining otvárajú úplne nové príležitosti na urýchlenie cielených experimentov a inovácií na základe poznatkov. RPA potom môžete použiť na automatizáciu procesov, ktoré eliminujú chyby a plytvanie v týchto oblastiach. Nielenže identifikuje, kde možno ušetriť zdroje, ale aj to, ako môžu podniky použiť tieto ušetrené zdroje strategickejšie.

„Veľa hovoríme o posilnení postavenia zamestnancov, aby robili prácu, ktorá ich napĺňa. Keď sa posunieme vpred, bude to o tom, že ľuďom poskytneme príležitosť žiť plnohodnotnejší život v práci aj mimo nej,“ dodáva T. McCandless. „Strojové videnie nielenže odomkne ľuďom viac príležitostí prosperovať, umožní tiež podnikom úspešne sa orientovať v meniacom sa prostredí, znižovať náklady a zvyšovať efektivitu – bez ohľadu na to, aké výzvy a neistoty pred nimi stoja.“

Ľudia sú hnacou silou inteligentnej automatizácie

Jasná vízia RPA a stratégia inteligentnej automatizácie sú dôležité, no ešte dôležitejší sú ľudia pracujúci vo vašej organizácii. Sú tou tvorivou silou, ktorá si predstavuje nové spôsoby práce smerujúce ku skutočným inováciám. Boj o talenty je najvyššou prioritou a ľudia sú šťastnejší, keď využívajú svoje zručnosti a vedomosti v práci a netrávia čas únavnými administratívnymi úlohami. Meriate spokojnosť zamestnancov pred automatizáciou a po nej? Ak nie, je čas začať. Zvážte, ako môžete ušetriť zdravie a peniaze svojich ľudí používaním digitálnych pracovníkov na zníženie špičkového pracovného zaťaženia. Digitálni pracovníci znamenajú menej nadčasov a nákladov na práceneschopnosť.

Budúcnosť RPA vo výrobnom priemysle

Očakáva sa, že používanie RPA vo výrobných podnikoch bude v nasledujúcich rokoch rýchlo rásť. Podľa správy spoločnosti Grand View Research sa očakáva, že globálny trh s RPA do roku 2027 dosiahne 25,56 miliardy USD, pričom výrobný priemysel je jedným z kľúčových odvetví, ktoré k tomuto rastu prispejú. Správa uvádza, že RPA môže pomôcť výrobcom znížiť náklady na pracovnú silu, zlepšiť kvalitu produktov a zvýšiť prevádzkovú efektivitu.

Literatúra

[1] Law, M.: RPA driven by machine vision becoming crucial for businesses. [online]. Publikované 16. 5. 2023. 

[2] How can Robotic Process Automation (RPA) be used in Manufacturing Facilities? Plant Together. [online]. Publikované 24. 4. 2023. 

[3] Dutta, K.: Robotic Process Automation – an industry perspective. [online]. Publikované 25. 11. 2019.   

[4] Veenendaal, A.: Automation Journey. Blue Prism Limited. [online]

-tog-